1968-69 Chillicothe Wrestling

Coach: Garnet Jones
Conference: none,  District: 5th  State: none

 

(Chillicothe Wrestlers Listed First)
 

 

Chillicothe 37, Marceline 8

 95

Mark Thompson won with a bye

103

Jim Hughes pinned Nick Gilpin in 2nd period

112

Tim Camper won by decision over Paul Anjers

120

Mark Walker pinned Harold Pope in 3rd period

127

Tom Milazzo won by decision of Tony Lodder

133

Everett Balman lost by decision to Steve Jetter

138

Bob Brockmeier pinned David Minor in 1st period

145

Bob Johnson won by decision over Leonard Payne

154

Ben Chauvin won by decision over Rusty Schneeflock

165

David Moore won by decision over Kenny Burris

Hwt

Mike Fair won by forfeit

 

 

 

Lafayette 40, Chillicothe 18

 95

Mark Thompson lost by pin to Mike Chellew

103

Jim Hughes pinned Dick Sale

112

Tim Camper lost by pin to Eddie Stockwell

120

Mark Walker lost by pin to John Clark

127

Tom Milazzo pinned Jessie Penaan

133

Rodney Cramner lost by pin to Steve Griener

138

Bob Brockmeier won by decision over Mike Johnson

145

Bob Johnson won by decision over Leroy Guthrie

154

Ben Chauvin pinned Terry Wall

165

David Moore lost by pin to Ed Bundy

180

open to Gary parker

Hwt

Mike Fair lost by pin to Steve Sybert

 

 

12/5

Chillicothe over Brookfield

 

results not yet found

 

 

 

Chillicothe 31, Carrollton 21

 95

Mark Thompson pinned Raymond Roberts 1st period

103

Jim Hughes pinned Billy Fleener 1st period

112

Tim Camper beat Dennis Cowick 4-3

120

Mark Walker pinned Junior Oliver in 2nd period

127

Tom Milazzo lost by pin to Kenny White 5-4

133

Dick Brockmeier pinned Ron Cowick  in the first period

138

Bob Brockmeier pinned Chris Bakes in the first period

145

Bob Johnson lost to Don Cowick 5-0

154

Tom Sweet lost by pin to Mike Burger 1st period

165

David Moore lost by pin to Larry Moore 1st period

180

Mike Fait beat Charles Roach 7-3

Hwt

open to David Lybarger

 

 

 

Chillicothe 38, Marceline 18

  95

Mark Thompson lost by pin to Harold White in 2nd period

103

Jim Hughes pinned Nick Gilpin in 3rd period

112

Tim Camper lost by pin to Harold Pope in 3rd period

120

Mark Walker pinned Roy Bell in 1st period

127

Tom Milazzo beat Tom Lodder 15-2

133

Dick Brockmeier pinned Steve Teeter in 3rd period

138

Bob Brockmeier pinned John Stanley in 2nd period

145

Bob Johnson lost to Leonard Payne 3-0

154

Ben Chauvin beat Rusty Schneeflock 7-3

165

David Moore lost by pin to Kenny Burris in 3rd period

180

Dana Gully won with a bye

Hwt

Mike Fair won with a bye

 

 

 

Chillicothe 37, Bethany 15

95

Mark Thompson pinned Clark Thomas in 1st period

103

Jim Hughes pinned Doug Broyles in 3rd period

112

Earl Starrett pinned Cecil Morris in 2nd period

120

Mark Walker pinned Mike Nichols in 1st period

127

Tom Milazzo beat Rick Haskell 5-4

133

Dick Brockmeier pinned Doug Johnson  in 1st period

138

Bob Brockmeier pinned Rex Fultz in 1st period

145

Bob Johnson beat Mike Barley 3-1

154

Ben Chauvin beat Ron Baker 13-0

165

David Moore lost by pin to Rick Flint in 3rd period

180

Mike Fair beat Ellis Sisk 5-4

Hwt

Open to Roger Flint

 

 

 

Trenton 28, Chillicothe 26

95

Mark Thompson lost to John McCloud by pin

103

Jim Hughes pinned Darrell Brown

112

Earl Starrett lost by pin to Dan Maples

120

Mark Walker pinned Jim Hamilton

127

Tom Milazzo lost by decision to Tom Whitaker

133

Dick Brockmeier lost by pin to Rodney Powell

138

Bob Brockmeier pinned Frank Davidson

145

Bob Johnson won by decision over Herb Whitehouse

154

Ben Chauvin won by decision over Dale Gray

165

David Moore lost by pin to Phillip Daniels

180

Bob Benson lost by pin to Ralph Helton

Hwt

Mike Fair pinned Pete Kenny
   
  Chillicothe 31, Brookfield 23

95

Mark Thompson lost to Bernie Evans by pin in 3rd period

103

Jim Hughes beat Roger Wombwell 6-4

112

Earl Starrett lost to Lance Evans by 2nd period pin

120

Mark Walker pinned Steve Smith in 3rd period

127

Tom Milazzo lost to Gene Techau 5-0

133

Dick Brockmeier beat Steve Morris 3-0

138

Rodney Cramner lost to Larry Ellison by pin in 3rd period

145

Bob Brockmeier pinned Mike Moore in 1st period

154

Bob Johnson pinned John Fay in 1st period

165

David Moore pinned Bob Techau in 2nd period

180

Mike Fair pinned Duncan Locke in 2nd period

Hwt

John Balman lost to Dan Locke by pin in 2nd period
   
  Chillicothe 35, Bethany 15

95

Mark Thompson beat Clark Thomas 5-1

103

Jim Hughes pinned Doug Broyles in 1st period

112

Earl Starrett lost to Fred Spence by pin in 1st period

120

Mark Walker beat Rick Haskell 6-4

127

Tom Milazzo pinned Mike Nichols in 2nd period

133

Dick Brockmeier won by forfeit

138

David Watson beat Doug Johnson 5-1

145

Bob Brockmeier pinned Mike Barkley in 2nd period

154

David Moore beat Harlen Van Hoozer 4-2

165

Bob Benson lost to Ron Baker by pin in 2nd period

180

Mike Fair beat Ellis SIsk 5-2

Hwt

John Balman lost by pin to Roger Flint in 2nd period
   
  Trenton 31, Chillicothe 21

95

Mark Thompson lost to John McCloud by 2nd period pin

103

Jim Hughes pinned Darrell Brown in 3rd period

112

Earl Starrett lost to Dan Maples by pin in 2nd period

120

Mark Walker beat David Eads 15-3

127

Tom Milazzo lost to Tom Whitaker by 1st period pin

133

Dick Brockmeier beat Rodney Powell 3-1

138

Bob Brockmeier lost to Frank Davidson 4-2

145

Bob Johnson lost to Herb Whitehouse 7-2

154

David Moore lost to Dale Gray by 2nd period pin

165

Bob Benson lost to Phillip Daniels by 2nd period pin

180

Mike Fair pinned Ralph Helton in 3rd period

Hwt

John Balman pinned Pete Kenny in 1st period
   

 

District Tournament at Norborne

95

Mark Thompson lost by 1st period pin to Harold White of Marceline

103

Jim Hughes pinned Nick Gilpin of Marceline in 1st period
                  lost to Roger Wombwell of Brookfield by 2nd period pin
                  lost to Russell Webb of Norborne 3-0 -- 4th Place

112

Earl Starrett lost by decision Glenn McWilliams of Carrollton

120

Mark Walker pinned Ron Dailey of Richmond
                   lost to Kenny White of Carrollton 8-0
                   lost to Tom Dodder of Marceline -- 4th Place

127

Tom Milazzo lost by decision Steve Teeter of Marceline

133

Dick Brockmeier lost by decision to Leonard Hustead of Marceline

138

Bob Brockmeier pinned Dennis Triess of Norborne in 1st period
                         beat Steve Baldwin of Excelsior by decision
                         beat Leonard Payne of Marceline 5-3 ---  District Champion

145

Bob Johnson pinned Jim West of Norborne
                    lost by decision to John Hicks of Richmond
                    lost to Mike Burger of Carrollton 6-2 -- 4th Place

154

No Entry

165

David Moore pinned Jim Kimbrough of Norborne in second period
                   lost to Larry O'Dell of Carrollton
                   injured, did not finish tournament

180

Mike Fair did not make weight

Hwt

John Balman beat Earl Rodgers of Polo
                    lost by pin to David Lybarger of Carrollton in 2nd quarter
                    injured, did not finish tournament

 

Team Standings: Excelsior Springs 112, Richmond 67, Carrollton 65, Marceline 58, Chillicothe 32, Norborne 32, Brookfield 31, Polo 4

 

 

 

Regional Tournament at Excelsior Springs

138

Bob Brockmeier lost by 2nd period pin to Ron Anderson of Park Hill (leading 4-3 before pin)
                        beat David Wheaton of William Chrisman 10-1
                        lost to Frank Davidson of Trenton 3-0 -- 4th Place (Only top two advance to state)

 


Contact Us
administrator@chshornets.com