1969-70 Chillicothe Wrestling

Coach: Garnet Jones
Conference: 4th,  District: 9th, State: none

 

(Chillicothe Wrestlers Listed First)
 

 

Lafayette 35, Chillicothe 25

 98

Steve Parrish lost by pin to Glen McGregor 2nd period

107

Scott Rooks lost by pin to Steve Smith 1st period

115

Tom Riggins lost by pin to Mike Chellew 2nd period

123

Craig Henshaw lost by pin to Tony Hawkins 2nd period

130

Bruce Murphy lost by pin to Steve Griner 3rd period

145

Robert Johnson pinned Dick Beggs 3rd period

155

Joe Corbett pinned Dick Beggs 3rd period

165

Open to Ed Bundy

171

Mark Putnam lost by pin to Mike Schweder 1st period

185

Rex England won with a bye

Hwt

Mike Fair pinned Billy Whitesand 1st period

 

 

 

Brookfield 27, Chillicothe 23

 98

Steve Parrish lost by pin to Greg Buckallew 2nd period

107

Scott Rooks pinned Ken Stark 1st period

115

Tom Riggins lost to Lance Evans by decision

123

Lloyd Black lost to Bernie Evans by decision

130

Bruce Murphy lost to Steve Smith by decision

137

Everett Balman pinned Billy Griffin 2nd period

145

Robert Johnson won by decision over Gene Buckallew

155

Joe Corbett lost to Mike Moore by decision

165

Jay Still lost by pin to Bob Techau 1st period

175

David Moore pinned Woodrow Dick 2nd period

185

Rex England lost by pin to Bill Shouse 1st period

Hwt

Mike Fair pinned Bob Ridgeway 1st period

 

 

 

Norborne 36, Chillicothe 16

 98

Steve Parrish lost by pin to Myers 1st period

107

Scott Rooks pinned Strathman 1st period

115

Tom Riggins lost by decision to D Webb

123

Craig Henshaw lost by pin to R Webb 2nd period

130

Bruce Murphy lost by decision to Kruse

137

Everett Balman won by decision over R Craig

145

Bob Johnson won by decision of Rose

155

Joe Corbett pinned Wrightman 3rd period

165

Jay Still lost by pin to Richards 1st period

175

David Moore lost by pin to Brook 3rd period

185

Rex England lost by pin to Mohn 1st period

Hwt

Open to Albrecht

 

 

 

Carrollton 26, Chillicothe 24

 98

Steve Parrish lost by pin to Roberts 1st period

107

Scott Rooks lost by decision to Arnold

115

Loyd Black lost by decision to McWilliams

123

Scott Baughman lost by pin to Cowick 1st period

130

Bruce Murphy pinned Merritt 1st period

137

Everett Balman won by decision over Backes

145

Bob Johnson pinned Cowick 3rd period

155

Joe Corbett won by decision over Gooding

165

Keith Wheeler lost by pin to O'Dell 2nd period

175

Mark Putnam lost by pin to Roach 2nd period

185

Dana Gully won by decision over Wetzel

Hwt

Mike Fair pinned Everett 3rd period

 

 

 

Moberly Tournament 1) Richmond 77, 2) Moberly 76, 3) Helias 58, 4) Marshall 55, 5) Mexico 41
     6) Brookfield 31 7) Chillicothe 25, 7) Marceline 25

 98

Jack McWilliams lost 1st round

107

Scott Rooks lost 1st round

115

Lloyd Black lost 1st round

123

Craig Hinshaw lost 1st round

130

Bruce Murphy 2nd won by pin, won by pin, lost decision

137

Rodney Cranmer  lost 1st round

145

Robert Johnson 2nd won by pin, won by pin, lost decision

155

Joe Corbett 4th won by decision, lost by decision, lost by decision

165

Keith Wheeler  lost 1st round

175

Mark Putnam  lost 1st round

185

Dana Gully  lost 1st round

Hwt

Lee Terpstra  lost 1st round

 

 

 

Trenton 43, Chillicothe 18

 98

Steve Parrish lost by pin to Jon Buswell 2nd period

107

Scott Rooks lost by pin to John McCloud 2nd period

115

Lloyd Black lost by pin to Mike Harsins 3rd period

123

Scott Backman lost by pin to David Bads 2nd period

130

Bruce Murphy lost by decision to Tom Whitaker

137

Rodney Cranmer won by decision over Mark Endecott

145

Bob Johnson pinned Herb Whitehouse in 3rd period

155

Joe Corbett pinned Bill Lenhart 2nd period

165

Keith Wheeler lost by pin to Ron Wright 3rd period

175

Mark Putnam lost by pin to Mike Steele 1st period

185

Dana Gully lost by pin to Richard Brummitt

Hwt

Lee Terpstra lost by pin to Pete Kenney 1st period

 

 

 

Brookfield 43, Chillicothe 13

 98

Steve Parrish lost by pin to Greg Buckallew 1st period

107

Scott Rooks pinned Ken Stark 1st period

115

open to Roger Wombwell

123

Craig Henshaw lost by pin to Steve Smith3rd period

130

Bruce Murphy lost by decision to Bill Griffin

137

Everett Balman lost by pin to Gene Buckallew 2nd period

145

Sam Metz lost by pin to Clay Swank 3rd period

155

Joe Corbett beat Mike Moore 4-2

165

Keith Wheeler lost by pin to Ted Ponting 2nd period

175

Mark Putnam lost by pin to Bill Shouse 2nd period

185

Rex England lost by pin to Dave Haynes 1st period

Hwt

Mike Fair pinned Danny Baker 3rd period

 

 

 

Norborne Invitational 1) Slater 92, 2) Richmond 79, 3) Odessa 71, 4) Clinton 61, 5) Norborne 39
6) Chillicothe 36, 7) Carrollton 19 8) Lathrop 18

137

Everett Balman  2nd pinned David Funkenbush (Ca), pinned Duane MacKay (O), lost to Dale Mitchell (S) 12-2

Hwt

Mike Fair 1st pinned Dale Maun (O) 1st period, pinned Harold Spangler (L), pinned Bruce Jones (C) 1st period

 

all others lost in the 1st round, no details provided

 

 

 

Marceline 44, Chillicothe 8

 98

Steve Parrish lost to John Ewingman 0-14

107

Scott Rooks lost by pin to Skipper White 1st period

115

open to Richard Stanley

123

Scott Bachman lost by pin to Jamie Crippin

130

Bruce Murphy beat Roy Bell 6-4

137

Everett Balman lost to Richard Minor 4-12

145

Sam Metz lost by pin to Mark Schneeflock 3rd period

155

Joe Corbett beat Steve Teeter 6-5

165

Keith Wheeler lost by pin to Rusty Schneeflock 2nd period

175

Mark Putnam lost to Terry Thurman 2nd period

185

Dana Gully lost by pin to Jim Stanley 2nd period

Hwt

Mike Fair pinned Leonard Tomlinson 1st period

 

 

 

Trenton 41, Chillicothe 11

 98

Scott Rooks lost to Jon Buswell 0-8

107

Steve Parrish lost by pin to John McCloud 2nd period

115

open to Mike Harkins

123

Steve Dominique lost to Dave Eads 0-9

130

Bruce Murphy beat Wolf Street 7-3

137

Sam Metz lost by pin to Herb Whitehouse

145

Bill Corbin lost by pin  Scott Murray 1st period

155

Joe Corbett beat Dan Marshall 6-2

165

Keith Wheeler lost by pin to Ron Wright 3rd period

175

Mark Putnam lost by pin to Mike Steele 2nd period

185

Dana Gully lost by pin to Rich Brummitt 2nd period

Hwt

Mike Fair pinned Pete Kenney 2nd period

 

 

 

Chillicothe 26, Bethany 24

 98

Scott Rooks beat Terry Moore 9-6

107

Steve Parrish lost to Bob Hanul 0-10

115

Open to Doug Broyles

123

Steve Dominique pinned by Cecil Morris in 2nd period

130

Bruce Murphy lost to Rich Haskell 3-6

137

Sam Metz beat Greg Walton 8-0

145

Bill Corbin lost to Cecil Clark 0-8

155

Joe Corbett pinned Mike Barkley 2nd period

165

Jay Still won with a bye

175

Mark Putnam lost by pin to Rich Flint 2nd period

185

Dana Gully won with a bye

Hwt

Mike Fair pinned Leon Hicks 1st period

 

 

 

NCMC Tournament 1) Marceline 88, 2) Brookfield 72, 3) Trenton 57, 4) Chillicothe 40

 98

Steve Parrish 3rd lost 1st round, won 2nd round

130

Bruce Murphy 2nd won 5-4 1st round, lost to Tom Whitaker (T) 5-8

145

Sam Mets 2nd won 1st round, lost 3-2 to Mark Schneeflock (M)

155

Joe Corbett 1st beat Mike Moore (B), beat John Stankey (M) 6-2

Hwt

Mike Fair 1st pinned Leonard Tomlinson (M) 1st period, pinned Danny Baker (B) 3rd period

 

nothing found regarding other wrestlers

 

 

 

District 1) Richmond 81, 2) Marshall 76, 3) Norborne 53, 4) Slater 46, 5) Marceline 45, 6) Trenton 44
   7) Brookfield 35, 8) Carrollton 30, 9) Chillicothe 23

 98

Steve Parrish beat Roder (S), pinned by Fenwick (Marc), lost to Meyers (N)

107

Scott Rooks lost to McCloud (T)

123

Scott Bachman lost by pin to Eads (T)

130

Bruce Murphy lost to Smith (Marc)

137

Everett Balman 2nd pinned Funkenbusch (Ca), pinned by Whitehouse (T), beat Buckallew (B) 18-8,
  pinned Minor (Marc) beat Gary O'Neal (Mars)

145

Sam Metz lost by decision to Draffen (S)

155

Nick Keely lost by decision to Gooden (Ca)

165

Keith Wheeler lost by decision to Techau B)

175

Mark Putnam lost by pin to Roach (Ca)

185

Dana Gully lost by pin to Marshall (Mars), lost to Maher (S)

Hwt

Mike Fair 2nd won by pin, pinned Wright of Slater, lost by pin to Albrecht (N) in OT

 

 

 

Regional

137

Everett Balman lost to Jim Smith of Van Horn 3-10

Hwt

Mike Fair lost to Jim Winke of Maryville by 3rd period pin (ends 15-2)

 


Contact Us
administrator@chshornets.com