1979-80 Chillicothe Wrestling

Row 1: Todd Walker, Mark Dunn, Tim Ray, Robert O'Dell, Darren Glidewell, David Vorbeck, Mark Adams, Steve Whiteside
Row 2: Ast Coach David May, Doug French, John Logan, Scott Stephens, Dan Ross, matt Marriott, Bradley Brown, Coach Long

Coach: Doug Long
Conference: 5th,  District: 3rd,
State: 30th (2 wrestlers, 1 medal)

 

(Chillicothe Wrestlers Listed First)
 

  Lawson Quad:  1) CHS 2) Higginsville 3) Lawson 4) Norborne

98

Mark Dunn - 1st beat Purvis 15-5 beat Bibb 18 - 6  

105

Tim Ray - 1st pinned Reikhoff Pinned Rice  

112

Rob Pettinger - 2nd pinned Atkins lost to Mavel 13-2 pinned Pepper

119

Darren Glidewell - 1st beat Abbot 6 - 3 pinned Myers  

126

David Vorbeck - 2nd pinned Alumbaugh lost to Bibb 7 - 6  

132

Steve Whiteside results not found    

138

:Larry Archer results not found    

145

Jeff Price results not found    

155

Doug French - 2nd lost to Campbell 14-2 beat Pulley 12-10  

167

Scott Stephens - 2nd pinned Soendker beat Cummings 7 - 6  

175

Dan Ross - 2nd lost to Soendker 16 - 9 pinned Welch  

185

Matt Marriott  pinned by Hitt pinned Thurman  

HWT

Open      

 

 

 

at Chillicothe 35, Trenton 29

98

Mark Dunn pinned Doug Dolan

105

Tim Ray beat Bob Adkins 10-3

112

Rob Pettinger lost to Bob Prothero 14-11

119

Darren Glidewell beat Steve Muff 7-5

126

David Vorbeck  pinned Jim Gayhart

132

Steve Whiteside pinned Davis Trickel

138

Larry Archer tied Berry Lench 10-10

145

Jeff Price lost by pin to Barry Chenoweth

155

Doug French lost by pin to Adam Hauck

167

Scott Stephens beat David Kilburn 13-7

175

Dan Ross pinned Jeff Scott

185

Matt Marriott pinned Bill Swopes

HWT

Jeff Peterson lost by pin to  Steve Marlay

 

 

 

at Brookfield 42, Chillicothe 22

98

Mark Dunn beat Jerry Lindsey 18-5

105

Tim Ray lost to Mark Speichinger 13-11

112

Rob Pettinger lost to Bob Holland 11-4

119

Darren Glidewell  beat Brent Hazelrigg 17-4

126

David Vorbeck pinned Dana Gardner

132

Mark Adams lost by pin to Bruce Vickory

138

Todd Walker lost by pin to Tom Gardner

145

Darren Grannemann lost by pin to Mike Wine

155

Doug French lost to John Riley 8-1

167

Scott Stephens lost to Jack Glasgow 12-10

175

Dan Ross lost by pin to Max McCullum

185

Ed Turbyfill won by forfeit

HWT

Matt Marriott lost by pin to Mark Mundell

 

 

 

 Trenton Invitational  1) Carrollton 147.5 2) Maryville 137 3) Oak Grove 128, 4) Benton 126,
   5) Trenton 96 6) Chillicothe 94, 7) Cameron 86.5, 8) Richmond 45

98

Mark Dunn 3rd - bye, lost to John Berry (Cam), beat Bucky Graham (Ben) 8-7

105

Tim Ray - Pinned Doug Marriott (Ben), pinned JR Harbour (Car), lost by pin to Dick Auffert (Car)

112

Rob Pettinger - beat Elvin VanFossen (Cam) 12-8, pinned by John Wells (Mar) lost to
    Bob Prothero (?) 7-0

119

Darren Glidewell 1st - pinned Cash Davis (CamOn, pinned Tony Jagodzinski (Ben), pinned Mike
    Walden (Car)

126

David Vorbeck - pinned Ralph Shores (OG), lost by pin to Scott Coots (Cam), lost by Injury Default
     to Steve Muff (Tre)

132

Mark Adams - lost by pin to David Trickell (Tre), pinned Neal Phillips (Rich), lost by pin to Joel
      Gentry (Ben)

138

Todd Walker - lost to Roger Barmann (M) 6-1,pinned Sam Persell (R), beat Greg Atechitty (Cam) 5-2

145

Darren Grannemann - lost to Dan Chapman (Car) 14-7, beat Barry Lynch (T) 5-3, beat Joe
     Biggerstaff (Cam) 12-5

155

Doug French 4th - beat Arnold Recikard (Cam) 9-3, lost to Wayne Bigby (Car) 7-6, lost to John Corkins
     (Ben) 13-0

167

Scott Stephens - lost to Jeff Scott (T) 9-6, beat jack Scarbrough (OG) 7-4, beat John Zehender (Cam)
     8-2

175

Ed Turbyfill - lost by pin to Scott Gentry (Ben), lost by pin to Darrell Summers (Car)

185

Matt Marriott 2nd - bye, beat John Sproat (Cam) 10-0, lost by pin to Mark Corkins (Ben)

HWT

Brad Brown - lost by pin to Ernie Hawkins (Ben), lost by pin to Brett McDonald (Cam)

 

 

 

Chillicothe 54, at Polo 16

98

Mark Dunn pinned Dodson

105

Tim Ray pinned Manson

112

Rob O'Dell lost by decision to Dodson

119

Darren Glidewell pinned Allen

126

Steve Whiteside pinned Daniels

132

Mark Adams lost to Brown

138

Todd Walker lost by decision to Vanderpool

145

Jeff Price lost by pin to Kahler

155

Duane Colter pinned Lewis

167

Tom Schnittker pinned Barker

175

Ed Turbyfill won with a bye

185

Tony Trinidad won with a bye

HWT

Brad Brown pinned Byers

 

 

 

Chillicothe 30, Cameron 30

98

Mark Dunn beat Barry 9-6

105

Jeff Smith beat Mallen 7-6

112

Rob Pettinger lost to Jones 10-3

119

Darren Glidewell pinned Davis

126

Chris Cox lost by pin to Coots

132

Chillicothe was open

138

Todd Walker beat McQueen 6-5

145

Darren Grannemann lost by pin to Garr

155

Doug French  beat Reikart 9-7

167

Scott Stephens beat Cehendner 7-4

175

Dan Ross pinned Nye

185

Matt Marriott pinned Sproat

HWT

Brad Brown lost by pin to McDonald

 

 

 

Hamilton Quad 1) Lathrop 2) Chillicothe 3) Hamilton 4) Polo

98

Mark Dunn - 3rd

105

Jeff Smith - 3rd

112

Rob O'Dell - 2nd

119

Darren Glidewell - 2nd

126

Steve Whiteside - 2nd

132

Mark Adams - 2nd

138

Todd Walker - 3rd

145

Doug French - 2nd

155

John Logan - 2nd

167

Scott Stephens - 2nd

175

Dan Ross - 2nd

185

Matt Marriott - 3rd

HWT

Brad Brown - 3rd

 

 

 

Moberly 40, Chillicothe 27

98

Mark Dunn beat John Todd 14-0

105

Jeff Smith beat Brandon Scott 6-3

112

Rob O'Dell beat John Evans 11-2

119

Darren Glidewell beat Greg Mackey 5-4

126

Steve Whiteside lost by pin to Eric Hayes

132

Mark Adams lost by pin to Brad Hunt

138

Todd Walker lost by pin to Dane Crutcher

145

Doug French lost to Bob Weshues 10-2

155

John Logan lost by pin to David McWhorter

167

Scott Stephens pinned DerekHayes

175

Dan Ross pinned Mick Stout

185

Tony Trinidad lost by pin to Brian Martin

HWT

Brad Brown lost by pin to James Tarr

 

 

 

Marshall 44, Chillicothe 29

98

Mark Dunn pinned Del Senter

105

Tim Ray pinned Curt Eikerman

112

Jeff Smith lost by pin to Ed Harper

119

Darren Glidewell lost by pin to Mike Machholz

126

David Vorbeck lost by pin to Mike Diehem

132

Steve Whiteside lost by pin to Charles Stephenson

138

Todd Walker lost by pin to Ron Clark

145

Doug French beat Will Schrell 11-6

155

John Logan pinned Paul Gray

167

Scott Stephens lost by pin to Mike St John

175

Dan Ross tied Jim Heinzler 6-6

185

Matt Marriott pinned Kyle Naylor

HWT

Brad Brown lost by pin to Tom Hoff

 

 

 

Chillicothe 41, Kirksville 27

98

Mark Dunn pinned John Schlepphorst

105

Tim Ray won with a bye

112

Rob O'Dell lost by pin to David Snook

119

Darren Glidewell lost to Chris Higgins 15-12

126

Open to Adam Still

132

Mark Adams beat Shane Moore 9-7

138

Todd Walker lost to Jay Boleach 11-9

145

Doug French beat Rodney Harper 14-2

155

John Logan pinned Tony Eagen

167

Scott Stephens won with a bye

175

Dan Ross pinned Danny Ross

185

Matt Marriott pinned Mike Tingley

HWT

Brad Brown lost to Bob Davis by pin

 

 

 

Brookfield Tournament 1) Lexington, 2) Hannibal, 3) Savannah 4) Brookfield,
5) Chillicothe, 6) Lexington JV, 7) Higginsville, 8) Brookfield JV

98

Kris Doss - 3rd - beat Winninghem (Lex) 15-14, lost by pin to Cornelius (Sav) 1st period, pinned
     Tarlton (Han) 2nd period

105

Jeff Smith - 4th - pinned Taylor (Br) 1st period, lost to Ghisalberti (Lex) 6-2, beat Baker (Sav) 8-2

112

Rob O'Dell - lost to Leighty (Lex) 12-1, lost to Behl (Han) 4-0 in OT

119

Rob Pettinger - lost to Holland (Br0 7-0, lost by pin to Cornelius (Sav) 2nd period

126

Steve Whiteside - 5th - lost to Whitlock (Han) 7-3, won by pin over Anderson (Br) 2nd period

132

Steve Torre - lost to White (Lex) 12-9, lost by pin to Vickery (Br) 1st period

138

Larry Archer - lost by pin to Anderson (Sav) lost by pin to Begeman (Lex)

145

Doug French - 6th - lost 11-4 to Ferguson (Han), beat Leaton (Br 13-3, lost by pin to Soendker (Hig)

155

John Logan - lost by pin to Dylas (Sav), lost 4-3 to Moor e(Br)

167

Scott Stephens - 4th - pinned Herpel (Sav), lost by pin to Glasgow (Br) lost to Brooks (Lex) 6-2

175

Dan Ross - 1st, beat Hoeppner (Lex JV) 18-1, beat McCollum (Br) 2-1 OT, beat Tharp (Lex) 12-3

185

Matt Marriott - 3rd - pinned Dudley (Sav), lost by pin to Donley (Lex), pinned Hitt (Hig)

HWT

Brad Brown pinned Walls (Lex) lost by pin to Mardell (Br), pinned by Burton (Sav)

 

 
  Chillicothe 36, Sedalia 28

98

Mark Dunn pinned Thomas

105

Tim Ray pinned Coulter

112

Rob O'Dell lost to Loftus 5-4

119

Rob Pettinger lost by pin to Hall

126

Steve Whiteside beat Morehead 11-10

132

Mark Adams lost by pin to Voeller

138

Todd Walker lost to Detree 6-4

145

Doug French beat Stoves 12-6

155

John Logan pinned White

167

Scott Stephens  pinned Burkes

175

Dan Ross pinned Hall

185

Matt Marriott lost to McCoy 12-4

HWT

Brad Brown pinned Koetting

 

 

 

Chillicothe 54, Richmond 17

98

Mark Dunn won with a bye

105

Tim Ray won with a bye

112

Rob O'Dell won with a bye

119

Rob Pettinger lost to Cain 24-7

126

Steve Whiteside pinned Plymell

132

Mark Adams pinned by Allnutt

138

Todd Walker won with a bye

145

Doug French pinned Canacari

155

John Logan won with a bye

167

Tom Schnittker pinned Watkins

175

Dan Ross won with a bye

185

Open

HWT

Brad Brown lost by pin to Stevens

 

 

 

NCMC Tournament 1) Moberly 259.5, 2) Rock Bridge 124.5 3) Marshall 101, 4) Kirksville 89.5, z
     5) Chillicothe 70.5 (few details provided)

98

Mark Dunn - 3rd (bet John Schlepphorst of Kirksville 19-0)

105

Tim Ray

112

Rob O'Dell

119

Rob Pettinger

126

David Vorbeck - 3rd place (beat Mike Diehm of Marshall 15-3

132

Mark Adams

138

Todd Walker

145

Doug French

155

John Logan - 2nd place (lost to Roy Montague of Rick Bridge)

167

Scott Stephens

175

Dan Ross - 1st place (beat Jim Heinzler 3-2 in OT)

185

Matt Marriott - 1st place (pinned Mark Gladhardt

HWT

Brad Brown

 

 

 

Districts 1) Brookfield 188.5, 2) South Harrison 124.5, 3) Chillicothe 123, 4) Hamilton 108
     5) Kirksville 104, 6) Maysville 91.5, 7) Trenton 83, 8) Marceline 65.5, 9) Stanberry 24.5
     10) Gallatin 0

98

Mark Dunn  - 3rd (Beat Brian Lamphier of Hamilton 23-10)

105

Tim Ray - 2nd (Lost to David Snook of Kirksville by 2nd period pin)

112

Rob O'Dell - did not place

119

Darren Glidewell - 1st - (won 9-8 with a reversal with 7 seconds left)

126

David Vorbeck - 4th

132

Mark Adams - did not place

138

Todd Walker - did not place

145

Doug French - 4th

155

John Logan - did not place

167

Scott Stephens  - 3rd - (beat Clair Harrison of South Harrison 11-4)

175

Dan Ross - 2nd (lost to Max McCollum of Brookfield 8-7 at buzzer)

185

Matt Marriott - injured in first round

HWT

Brad Brown - did not place

 

 

 

Regional

98

Mark Dunn lost to Dick Auffert of Maryville

105

Tim Ray lost by pin to Jesse Wheeler of Mid Buchanan

119

Darren Glidewell won 3rd period pin

126

David Vorbeck lost by 3rd period pin to Randy McQueen

145

Doug French lost to Steve Frazier of Lathrop 14-9

167

Scott Stephens lost to Mark Hay of Lathrop by 1st period pin

175

Dan Ross won 8-7 with 2 point near fall at buzzer

 

 

 

State 30th - 16pts

119

Darren Glidewell lost to Tony Brooks (Fulton) 18-4, lost to Larry Stoll (Hancock) 7-3

175

Dan Ross - 3rd Place beat Curt Devine (Webb City) 5-2, beat Ronnie Williams of Centralia 10-5,  lost to Mark Molloy (Maysville) 6-4, beat John Stansberry (Pleasant Hill) by 3rd period pin beat Max McCollum of Brookfield 2-1 in overtime

 


Contact Us
administrator@chshornets.com