1981-82 Chillicothe Wrestling

Coach: Doug Long
Conference: 3rd,  District: 2nd, 
State: 24th (6 Wrestlers, 1 Medal)

 

(Chillicothe Wrestlers Listed First)
 

 

Chillicothe 40, Brookfield 24

 98

Rodney Jones pinned J R Guilford

105

Kent Sherrow lost by pin to Tracy Stauffer

112

Rodney Pettinger lost by pin to Jeff Nixon

119

Jason Pitman pinned Greg Lindsay

126

Tom McCall beat Phillip Anderson 16 - 9

132

Ted Baker lost to Bob Holland 3 - 10

138

David Vorbeck lost by pin to Jeff Sayer

145

Todd Walker beat Steve Edgar 21-5

155

Danny Thompson won by pin

167

John Logan won by pin

185

Darren Grannemann won by superior decision

 

other results and full details not available

 

 

 

  Lawson 66-0 Higginsville 41-17 Richmond 74-1

 98

Rodney Jones beat Goede 19-7 pinned Beck 1:55 pinned Didier :39

105

Kent Sherrow pinned Baker 3:55 pinned Alexander 3:56 pinned Abbot 1:10

112

Rodney Pettinger pinned Anderson 1:17 beat Riekhoff 11-2 pinned McCutcher :35

119

Rob O'Dell beat Rice 10-9 pinned Hackler 1:18 pinned Wilhite 1:15

126

Ronnie Cairns beat Bibb 20-3 lost to Lamphier by pin pinned Meadows 1:31

132

Ted Baker beat Chadwick 21-2 tied Conon 4-4 pinned Didier 3:13

138

David Vorbeck beat Parker 10-1 beat Mansfield 12-3 tied Keen 5-5

145

Todd Walker pinned Maisch 1:30 beat Jungleblut 21-4 pinned Canacari 1:47

155

Dan Thompson beat Poston 10-5 lost to Jarvis pinned Romine 1:32

167

John Logan pinned Brower :52 tied Soendker 9-9 pinned Huffman 3:51

175

Gil Gates pinned Poor 1:18 lost to Soendker pinned Chawson 2:21

185

Darren Grannemann pinned Wilson :36 beat Sander 5-4 pinned Needham 3:01

Hwt

Ed Turbyfill pinned Ingerson 1:11 beat Hitt 9-8 pinned Ireland 2:58

 

Note: The 74-1 score vs Richmond was 4 points shy of the National record at the time of 78 points.

 

 

 

Chillicothe 41, Polo 35

 98

Rodney Jones pinned Norris

105

Kent Sherrow pinned Norris

112

Fritz Engleman lost to Dobson 1-15

119

Bill Howe beat Mansingh 16-2

126

Tom McCall lost by pin to Dobson

132

Clayton Long lost by pin to Castain

138

David McCoy pinned Myers

145

John Terry lost by pin to Vanderpool

155

Steve Torre pinned Lee

167

Tom Schnittker lost by pin to Barber

175

Gill Gates pinned Fleener

185

Willie Bishop lost by pin to Barker

Hwt

Kevin Mathews pinned Byers

 

 

 

Chillicothe 62, Trenton 3

 98

Rodney Jones beat Brian Wilt 10-7

105

Kent Sherrow won with a bye

112

Rodney Pettinger won with a bye

119

Rob O'Dell beat Danny Hicks 17-5

126

Ronnie Cairns  pinned Jose Barron

132

Ted Baker pinned Robert Taylor

138

David McCoy beat Russ Etter 9-5

145

Todd Walker beat David Trickell 7-1

155

Danny Thompson lost to Barry Lynch 7-4

167

John Logan pinned Tony Gates

175

Gil Gates pinned Scott Harkins

189

Darren Grannemann pinned Donny Kidd

Hwt

Ed Turbyfill pinned Randy Tracy

 

 

 

Trenton Invitational 1) Chillicothe 187.5, 2) Cameron 144, 3) Maryville 134, 4) Carrollton 126.5
  5) Trenton 94, 6) South Harrison 70, 7) Richmond 41, 8) Stanberry 22

 98

Rodney Jones 1st - pinned Mark Thomas (Sta), pinned Rod Didier (R), beat Brian Witt (Tr) 11-3

105

Kent Sherrow bye, lost to Scott Manning (Mar), beat Jonathan Renfro (R) 14-0, lost to Brad Witt (Tr) 12-0

112

Rodney Pettinger pinned James Vaughn (Tr), lost by pin to Mark Mallen (Cam), pinned Richard Hann (Stan),
     lost by pin to Dean Lawyer (M)

119

Jason Pittman 3rd -bye, lost to Randy Jones (Cam) 7-4, pinned Mike Drisbell (M), pinned Jeff Ellis (Stan)

126

Ronnie Cairns 2nd - beat Jim Zimmerman (Cam) 12-5 beat John Preston (Cam) 10-5, lost to Grant Leighty
   (Car) 1 - 7

132

Ted Baker 1st -bye beat Rob Summers (Car) 17-4, pinned Burl Amsbury (M)

138

David McCoy -unknown, lost by pin to Cashe Davis (Cam), pinned Chuck Gallagher (Stan), lost by pin to
     Pat Wilson (M)

145

Todd Walker 1st - bye, pinned Bill Hughes (Car), beat Phil Schreck (M) 7-2

155

Dan Thompson 3rd - pinned Doug Wallace (Cam), lost to Tommy Richardson (Cam) 3-7,
   pinned Tim Evans (Stan), beat Paul Borger (M) 12-5

167

John Logan 1st - pinned Tony Gates (Tr), pinned Don Hill (Cam), beat Keith Finlayson (Car) 12-5

175

Gil Gates bye, lost to John Zehender (Cam) 2-11, pinned Scott Harkins (Tr) lost to Bill Martz (Stan) 7-8

189

Darren Grannemann 2nd - bye, beat Ed Worland (Cam) 7-6, pinned by Sam Zech (M)

Hwt

Ed Turbyfill 3rd - bye, lost by pin to Brett McDonald (Cam), pinned Randy Tracey (Tr)

 

 

 

Chillicothe 45, Marshall 12

 98

Rodney Jones beat Rob Stith 11-0

105

Kent Sherrow pinned John Bergstrom 3:45

112

Rodney Pettinger beat Kurt Eickerman 16-8

119

Bill Howe lost to Troy Cox 11-6

126

Tom McCall beat Greg Wilson 13-2

132

Ted Baker  beat Tim Franklin 9-5

138

David McCoy pinned Matt Huston 1:47

145

Todd Walker beat Colin Kristy 7-5

155

Dan Thompson beat Neal Hill 5-1

167

John Logan lost to Mike Hammer 14-8

175

Tom Schnittker lost by pin to Berry Sandin

189

Darren Grannemann pinned Merlin Aldridge 5:29

Hwt

Ed Turbyfill won with a bye

 

 

 

Moberly 35, Chillicothe 27

 98

Rodney Jones lost by pin to Robert Norton

105

Kent Sherrow lost to Mike Clarke 0 - 16

112

Rodney Pettinger  pinned John Evans 1:25

119

Bill Howe beat Brandon Scott 5-0

126

Ronnie Cairns beat Kent Rickersten 11-3

132

Ted Baker lost to Greg Makey 2-6

138

David McCoy lost by pin to Eric Hayes

145

Todd Walker tied Dane Cratcher 7 - 7

155

Dan Thompson lost to Matt Brownfield 5 - 9

167

John Logan pinned Phil Tatlow 3:13

175

Tom Schnittker lost to Carl Smith 3 - 12

189

Darren Grannemann  pinned Paul McWhorter 2:47

Hwt

Ed Turbyfill lost by pin to Brad Jorgensen

 

 

 

Chillicothe 33, Cameron 27 (1st loss)

 98

Rodney Jones pinned Chuck Kellerstrauss in 1:49

105

Kent Sherrow lost by pin to Shawn Brown in 1:31

112

Rodney Pettinger lost by pin to Shawn Brown in the 3rd period

119

Bill Howe lost by pin to Randy Jones

126

Ronnie Cairns pinned Terry Zieber in 2nd period

132

Ted Baker pinned Don Hill in 3rd period

138

Todd Walker beat Don Hill 10-1

145

Steve Torre beat Cashe Davis 6-5

155

Dan Thompson beat Jeff Neal 11-5

167

John Logan pinned Richard Garr in 2:23

175

Tom Schnittker lost by pin to Richard Garr

189

Darren Grannemann lost to John Zehener 4-11

Hwt

Ed Turbyfill pinned Brett McDonald in 2:35

 

 

 

Chillicothe 44, Kirksville 25

 98

Rodney Jones pinned Mike Lloyd in 0:53

105

Kent Sherrow  lost to Rocky Veach 1-10

112

Rodney Pettinger lost by pin to Tony Gingerich

119

Jay Pittman lost by pin to James Sells

126

Ronnie Cairns lost to Greg Pfeiffer 5-7

132

Ted Baker beat Chuck Davidson 15-0

138

Todd Walker beat Kevin McCarty 11-8

145

Steve Torre pinned David Giovannini

155

Dan Thompson pinned Leroy Snow in 2nd period

167

John Logan pinned Kevin Hunt in 0:35

175

Tom Schnittker lost by pin to Rick Frazier

189

Darren Grannemann won with a bye

Hwt

Ed Turbyfill pinned Mike Tingley in 2nd period

 

 

 

Chillicothe 45 Lafayette 19

 98

Rodney Jones pinned Bob Ballard

105

Kent Sherrow beat Eric Anderson

112

Rodney Pettinger tied Ray Steltenpohl 10-10

119

Tom McCall lost by pin to Scott Greiner

126

Ronnie Cairns lost to Tim Resler 3-4

132

Ted Baker lost to Dan McKinney 6-10

138

Todd Walker pinned Robert Blake

145

Steve Torre lost to Curt Claycomb 0-12

155

Dan Thompson pinned Curt Adkins

167

John Logan pinned Scott Jackson

175

Tom Schnittker pinned Jeff Staton

189

Darren Grannemann beat Jerry Patton 11-0

Hwt

Ed Turbyfill pinned Bob Griswold

 

 

 

Brookfield Tournament 1) Hannibal 162, 2) Chillicothe 142, 3) Lexington 139.5, 4) Cameron 130
     5) Brookfield 120, 6) Carrollton 118.5, 7) Higginsville 116.5, 8) Savannah 112.5

 98

Rodney Jones 3rd - pinned Chuck Kelelrstrauss (Cam) :30, lost to Jack Becker (Car) 2-4, won by default

105

Rodney Pettinger 3rd - bye, lost by pin to Shawn Brown (Cam), beat Brian Miller (S)

112

Bill Howe 3rd - beat Pat McManus (Sav) 3-0 lost to Russell Williams (Lex) 10-13, pinned Chris Sharp (Car)

119

Tom McCall 5th - lost to Randy Jones (Cam) 5-6, pinned Chet Ayers (Bro), pinned Vince Lubrowski (Han)

126

Ronnie Cairns 5th -lost by pin to Brian Lamphier (Hig), pinned Mike DIckerson (Car),
    pinned Curtis Whitlock (Han)

132

Ted Baker lost to Adlai Riekhoff (Hig) 7-9, pinned Larry Johnson (Lex)

138

Todd Walker 5th - lost to Bob Beachler (S) 4-6beat John Marshfield (Hig) 7-1, beat Leroy Gilmor (Lex) 8-0

145

Steve Torre  3rd - pinned David Peek (S) lost to Dean Ferguson (Han) 2-10, beat Mark Smith (L) 4-1

155

Dan Thompson 5th - lost to Tommy Richards (Car) 5-9 pinned Jeff Meal (Cam), pinned Bryan Morris (Hig)

167

John Logan 5th - lost by pin to Darrell Summers (Cam), pinned Lonnie Dodge (Bro), won by default

175

Tom Schnittker  5th - lost by pin to Alan Munger (Han), bye, pinned Garrell Keith (Lex)

189

Darren Grannemann 5th ( lost to unknown), pinned Jerry Schneider (S), pinned Rayborn (Car)

Hwt

Ed Turbyfill 5th - lost to Ronald Long (Han) 5-9, beat Duane Sander (Hig), pinned Dennis Paxton (Sav)

 

 

 

Chillicothe 54, Carrollton 14

 98

Rodney Jones pinned Danny Hudgens

105

Kent Sherrow beat Jack Becker 7-1

112

Rodney Pettinger pinned Chris Sharp

119

Tom McCall won with a bye

126

Tim Ray  pinned Mike Dickerson

132

Ted Baker beat Rob Summers 9-1

138

Todd Walker pinned Tim Floyd

145

Steve Torre  won with a bye

155

Dan Thompson tied Tommy Richards 1-1

167

John Logan beat Keith Finlayson 10-4

175

Tom Schnittker lost by pin to Darrell Summers

185

Darren Grannemann won with a bye

Hwt

Ed Turbyfill lost by pin to Larry Eide

 

 

 

Maysville Quad CHS 178  3rd Brookfield 116 4th Polo 58 2nd Maysville 129

 98

Rodney Jones pinned Guilford bye pinned Giles

105

Open      

112

Rodney Pettinger beat Nixon pinned Mansingh beat Barnes

119

Tom McCall pinned Anderson pinned Chastain lost by pin to Stickler

126

Ronnie Cairns pinned Sayer pinned Dobson pinned Barnes

132

Ted Baker lost to Holland pinned Peterson pinned Adams

138

Todd Walker pinned Wilson beat Vanderpool pinned Rhoad

145

Steve Torre beat Edgar pinned Lee pinned Yarnell

155

Dan Thompson pinned Hottle pinned Myers pinned Stealy

167

John Logan pinned Dodge bye beat SImmons

175

Gil Gates lost to McCollum pinned Fletcher bye

185

Darren Grannemann won by injury default pinned Byers bye

Hwt

Ed Turbyfill lost by pin to Johnson pinned Sullivan bye

 

 

 

Chillicothe 61 South Harrison 12

 98

Rodney Jones pinned Rinehart

105

Kent Sherrow won with a bye

112

Fritz Engleman pinned Terbeitan

119

Tom McCall beat Preston 5-3

126

Ronnie Cairns pinned Ellis

132

Ted Baker pinned Gallagher

138

Todd Walker pinned Mosby

145

Dave McCoy pinned Queen

155

Dan Thompson pinned Fenimore

167

Open to Martz

175

John Logan pinned Martz

185

Darren Grannemann won with a bye

Hwt

Ed Turbyfill pinned Salmon

 

 

 

NCMC Meet 1) Helias 147.5, 2) Moberly 118, 3) Chillicothe 117.5, 4) Fulton 86.5, 5) Marshall 85
     6) Rock Bridge 83, 7) Mexico 68, 8) Kirksville 47

 98

Rodney Jones pinned Van Stapleton (Mar), lost to Jeff Morton (H) 2-5, lost to Tom Lindsey (RB) 1-2 OT

105

Rodney Pettinger beat Darren Baysinger (Me) 11-5, lost by pin to Mike Clark (Mo) lost to Kevin Tarleton
     (RB) 7-11

112

Bill Howe 4th - beat Chad Clayton (Ma) 6-5, lost to Clinton Brooks (F) 1-16, beat Tom Ross (RB) 2-0
     lost to Mike Westbay (Me) 4-6

119

Tom McCall lost by pin to Teddy Lewis (Me), lost by pin to John Oestreich (F)

126

Ronnie Cairns 1st - pinned Joe Rummans (Me), beat Tom Kummer (Hel) 9-5, beat Jamie Tanner (Ma) 10-3

132

Ted Baker  4th - pinned Greg Tate (F), lost to Greg Mackey (Mo) 9-3, beat Rick Shaw (Me) 8-5, lost to
     David Ordway (Hel) 2-12

138

Todd Walker 2nd - pinned David Craghead (Me), beat Kevin McCarty (K), lost to John Martin (F) 3-13

145

Steve Torre  4th - lost to Dane Crutcher (Mo) 2-15, pinned Kevin Moore (Me), lost to Colin Christy (Ma) 3-10

155

Dan Thompson  4th - beat Kurt Williams (Ma) 15-5, lost by pin to Greg Cook (RB), pinned Leroy Snow (K)
     lost by pin to Darrell Smith (Me)

167

John Logan 2nd - beat Greg Vetter (He) 7-3, lost by pin to Mike Hammer (Ma)

175

Darren Grannemann  2nd - pinned Stewart DeVilbiss (RB), lost by pin to Barry Sadin (Mar)

185

Ed Turbyfill  4th - pinned David Young (RB), lost to Terence Gardner (Me) 0-10, pinned by Jim Heinzler

Hwt

Kevin Mathews  4th - pinned by Joe Crider (Hel), pinned Pat Anderson (RB), pinned by Crider (Hel)

 

 

 

District 1) Cameron 172.5 2) Chillicothe 164, 3) Kirksville 85.5 4) Brookfield 81.5, 5) Trenton 81.5,
   6) Gallatin 62, 7) Polo 59.5, 8) Maysville 50, 9) So Harrison 40.5, 10) Stanberry 25, 11) Hamilton 4

 98

Rodney Jones 1st - pinned Terry Huston (Gal) 0:11, pinned Chuck Kellerstrass (Cam) 0:51,
     beat Brian Witt (T) 6-2

105

Kent Sherrow lost to Shawn Brown (Cam) 7-17

112

Rodney Pettinger pinned by Tim Terbieten (B) 0:58

119

Tom McCall  lost to John Preston (B) 2-10

126

Ronnie Cairns 3rd - lost to Jeff Ellis (B) 1:42, beat Jim Barnes (Mays) 19-5, beat Terry Zeiber (Cam) 18-2

132

Ted Baker 1st - pinned Mike Moore (T) 1:41, beat Rick Clark (G) 17-9, beat Bob Holland (B) 8-1

138

Todd Walker 1st - pinned Charlie Eaton (Gal)  2:45, pinned Cashe Davis (Cam) 2:36, beat Charlie
     Vanderpool (P) 13-7

145

Steve Torre 1st - pinned Bruce Green (K) 2:33, beat Bill Clark (G) 7-6 won 7 - 2

155

Dan Thompson 2nd- beat Rick Ralston (K) 7-2 pinned Tim Evans (S) 0:48, lost to Barry Lynch (T) 3-11

167

Mark Adams lost by pin to Tony Gates (T) 5:44

175

John Logan 2nd - won by default over Doug Wallace (Cam) pinned Bill Marts (B) 0:20, lost to Max McCollum
      (B) in OT

185

Darren Grannemann 2nd - pinned Roger Litton (H) 0:39 beat Van McNeal (T) 5-4, lost to John Zehendner
     (Cam) 4 - 5

Hwt

Ed Turbyfill 3rd - pinned Pat Sullivan (P) 5:33 lost to John Sproat (M) 7-3, pinned Dave Salmon (SH), beat
     Mike Johnson (B) 10-6

 

 

 

Sectional

 98

Rodney Jones pinned Leroy Hoffmeyer (Savannah) 2:27 2nd

126

Ronnie Cairns lost by pin to John Detries (Lathrop) by pin 2nd

132

Ted Baker pinned Mark McMann (Rock Port) 29 seconds left in 1st

138

Todd Walker pinned Roger Swallye (Maryville) 1:58 left in 1st

145

Steve Torre lost to Gary Stamper (Lathrop) 6-21

155

Dan Thompson lost to Bill Taylor (Platte City) 5-18

175

John Logan beat Dave Shottle (Mid Buchanan) 16-1

185

Darren Grannemann beat Todd McIntyre (Tarkio) 8-7

Hwt

Ed Turbyfill beat Mike Elliott (Lathrop) by pin 2:33 2nd

 

 

 

State - 24th (22 points)

 98

Rodney Jones - beat Jim Bruns (St Clair) 3-2, lost to Kevin Passley (Webb City) 16-1,

132

Ted Baker lost by pin to Max January (champion) (Ray-Pec) 3rd period, lost by pin to Greg Mackey
     of Moberly :41

138

Todd Walker lost to Pat Haley (Pacific) 6-8

175

John Logan 2nd -  beat Paul Barr (St Mary's) 11-3, pinned Scott Feidler (Pacific) beat Fred Bolan of Lexington
      4-2, lost to Darrell Summers 43 seconds left in 1st

185

Darren Grannemann - lost by pin  to David Wood of Webb City 2nd period

Hwt

Ed Turbyfill lost by pin to John Johnson of Charleston (350lbs) in 2nd period

 


Contact Us
administrator@chshornets.com