1982-83 Chillicothe Wrestling

Coach: Doug Long
Conference: 3rd,  District: 1st, 
State: 10th - 6 wrestlers, 2 medals

 

(Chillicothe Wrestlers Listed First)
 

 

Chillicothe 55, Brookfield 12

 98

Brian Sherrow lost by pin to JR Guilford

105

Rodney Jones pinned Robbie Frock

112

Kent Sherrow lost to Tracy Stauffer 3-4

119

Bill Howe lost to Jeff Nixon 7-9

126

Rob O'Dell won with a bye

132

Ronnie Cairns won with a bye

138

Ted Baker won with a bye

145

David McCoy beat Jeff Burns 15-5

155

John Terry pinned Stacy Stauffer

167

Gil Gates pinned Mike Hottel

175

 Darren Granneman pinned Lonnie Dodge

185

Mike Stoll won by forfeit

Hwt

Ed Turbyfill beat Randy Gann 8-5

 

 

 

Lawson Quad  beat Lawson 4-21 beat Higginsville 40-27  beat Richmond 48-15

 98

Brian Sherrow lost by pin to Rainey lost to Beck 9-19 lost by pin to Foster

105

Rodney Jones pinned Rowell pinned McCoy lost to Pierson 0-2

112

Kent Sherrow beat Pulley 13-6 pinned Heathman pinned Abbott

119

Bill Howe lost to Bibb 13-21 pinned Alexander beat Meadows

126

Rob O'Dell beat Bibb 14-5 lost to Rick 3-4 beat Jordan 11-2

132

Ronnie Cairns  beat Chadwick 18-0 pinned Handley beat Simpson 20-5

138

Ted Baker lost to Parker by pin beat Dewitt 15-6 beat McCutchin 16-0

145

David McCoy lost to Maisch 2-10 lost by pin to Cowan lost by pin to Keen

155

John Terry beat Mullin 16-8 lost by pin to Mansfield pinned Harmon

167

Gil Gates pinned Brown lost by pin to Jungleblut beat Morris by default

175

 Darren Granneman tied Cummings 6-6 pinned Morris pinned Hamilton

185

Kevin Mathews beat Poor (20-9 lost to Sander 8-10 bye

Hwt

Ed Turbyfill pinned Ingerson beat Bass by default pinned O'Dell

 

 

 

Chillicothe 52, Maysville 15 Chillicothe 59, Gallatin 18

 98

Brian Sherrow pinned Matt Jenkins won with a bye

105

Benny Fries lost by pin to Shannon Giles pinned Craig Cummings

112

Kent Sherrow beat Eugene Wightman won with a bye

119

Bill Howe lost to Kenny Barnes by decision pinned Darrin Dobbins

126

Rob O'Dell pinned JD Adams pinned Melvin Turner

132

Ronnie Cairns  beat Paul Stickler by decision won by decision over Bryan Critten

138

Tom McCall won with a bye lost by pin to Rock Clark

145

David McCoy pinned Mike Zarak lost by pin to Bill Clark

155

John Terry lost by decision to Martin Rhodes lost by pin to Charles Eaton

167

Todd Walker won by decision over Chuck Simmons pinned Pat Riley

175

 Gil Gates won by decision over Mark Steiner pinned Ray Bridges

185

Darren Granneman pinned Terry Ezzell pinned Roy Hazzard

Hwt

Ed Turbyfill won with a bye Pinned Barron Gann

 

 

 

Chillicothe 41, Trenton 27

 98

Brian Sherrow beat Ron Rose 14-2

105

John Conway lost by pin to Steve Burchett

112

Rodney Jones lost to Brad Whitt 3-5

119

Bill Howe pinned James Vaughn

126

Rob O'Dell lost by pin to Danny Hicks

132

Rodney Pettinger pinned Jim Clark

138

Tom McCall won by decision over ??

145

David McCoy pinned Joe Sigmond

155

Todd Walker beat Barry Lynch 6-3

167

Steve Torre beat Gary Trickel 12-3

175

Gil Gates lost by pin to Tony Gates

185

Darren Grannemann pinned Sean Walker

Hwt

Ed Turbyfill lost by pin to Randy Tracy

 

 

 

Trenton Invitational 1) Chillicothe 228, 2) Maryville 131.5, 3) Richmond 121.5, 4) Trenton 112,
5) Carrollton 69, 6) Cameron 56.5, 7) So. Harrison 48, 8) Stanberry 45

 98

Brian Sherrow  - pinned Ron Rose (T), lost to Hudgens (Car), pinned Thomas (Sta) lost to Riggs (SH)

105

Rodney Jones 1st - pinned Botts (Cam), beat Damgar (M), beat Pierson (R)

112

Kent Sherrow 1st - pinned Wilson (M), beat Becker (Car), beat Clark (SH)

119

Bill Howe 1st - pinned Dunaway (Car), beat Muders (Cam), won by Injury Default over Meadows (R)

126

Rob O'Dell - beat Jordan (R), lost to Lawyer (M), pinned Helm (Cam), beat Jordan (R)

132

Ronnie Cairns 1st -pinned Harkins (T), pinned Sieber (Cam) pinned Simpson (R)

138

David McCoy 2nd - pinned Bowser (Sta), beat Urich (T), lost to Nally (M)

145

Todd Walker 2nd - pinned Morris (Sta) beat Summers (Car), lost to Keen (R)

155

Duane Colter pinned Queen (SH), lost by pin to Lynch (T), lost by pin to Smithpeter (M)

167

Gil Gates 2nd- pinned Lee (Cam), beat Evans (Sta), lost to Barger (M)

175

 Darren Granneman 1st -pinned Irvin (SH), beat Hamilton (R), pinned Gates (T)

185

Kevin Mathews 1st - Bye, pinned Spake (R), pinned Walker (T)

Hwt

Ed Turbyfill 1st - pinned O'Dell (R), pinned Salmon (SH), pinned Tracy (T)

 

 

 

Marshall 35, Chillicothe 29 (missing 6 wrestlers due to illness, injury & disciplinary reasons)

 98

Brian Sherrow won with a bye

105

Rodney Jones beat Van Stapleton 4-0

112

Kent Sherrow beat Darren Jones 15-14

119

Bill Howe pinned Lance Tanner 1:04 1st

126

Fritz Engleman lost to ?? 19-0

132

Rodney Pettinger lost by pin to Dean Woods 0:48 2nd

138

Tim Ray lost by pin to Matt Huston 1:45 1st

145

Bob Bloodworth beat Tim Franklin 8-6

155

Steve Torre pinned Jeff Francis 2:45 3rd

167

Todd Walker lost by pin to Mike Hammer in 1:35 1st

175

 Darren Granneman beat Barry Sandin 3-2

185

Kevin Mathews lost by pin to Matt Wolf in 1st period

Hwt

forfeited due to injury to Jim Heinzler

 

 

 

Chillicothe 44, Moberly 26

 98

Brian Sherrow lost by pin to Robert Norton 0:38 left in 2nd

105

Rodney Jones tied Mike Clark 5-5

112

Mark Sprouse beat Jason Evans 11-4

119

Bill Howe lost by pin to Dan Dean 1:02 left in 2nd

126

Rob O'Dell lost by pin to Rick Dean 1:39 left in 2nd

132

Ronnie Cairns  lost by pin to Greg Mackey 0:48 left in 3rd

138

David McCoy beat Shawn Thomas 8-3

145

Bob Bloodworth pinned Brent Hutcheson 1:18 left in 2nd

155

Todd Walker pinned David Savatt 0:03 left in 2nd

167

Steve Torre pinned Eric Flood 0:40 left in third

175

Darren Granneman pinned Paul McWhorter 1:08 left in 2nd

185

Gil Gates won with a bye

Hwt

Kevin Mathews won with a bye

 

 

 

Chillicothe 53, Cameron 13

 98

Brian Sherrow beat Joe Swinderman 8-3

105

Bennie Fries lost to Chris Botts 8-24

112

Mark Sprouse pinned Aaron Branson 1:03 2nd

119

Bill Howe pinned Steve McDonald :40 1st

126

Rob O'Dell pinned Terry Zieber 1:10 2nd

132

Ronnie Cairns  pinned Tim Allen 1:15 2nd

138

Tom McCall pinned Darrin Bates :52 1st

145

Bob Bloodworth lost to Eric Roach 5-6

155

Steve Torre lost to Jeff Neal 2-5

167

Gil Gates pinned Mike Lee 0:23 1st

175

Darren Granneman tied Greg Atchity 10-10

185

Kevin Mathews pinned Tim White 1:23 2nd

Hwt

Greg Hicks won by forfeit

 

 

 

Chillicothe 59, Kirksville 9

 98

Brian Sherrow lost by pin to Bill Krueger 1:27 3rd

105

Rodney Jones beat Rocky Veach 7-1

112

Kent Sherrow pinned Tony Gingerich :09 left in 3rd

119

Bill Howe beat Eric Pfeiffer 7-2

126

Rob O'Dell pinned Lee Vorkink 1:19 3rd

132

Ronnie Cairns beat Mike Stitzer 19-5

138

Tom McCall pinned Bruce Green 0:48 1st

145

Bob Bloodworth lost to Kevin Menz 1-2

155

Todd Walker pinned David Giovanini 1:26 1st

167

Gil Gates pinned Rich Frazier 0:04 left in 1st

175

John Lawson pinned Jim Osborn 0:30 left in 1st

185

Kevin Mathews pinned Ron Knight 0:46 left in 1st

Hwt

Greg Hicks pinned Jeff Butler 0:52 left in 1st

 

 

 

Chillicothe 53, Lafayette 14

 98

Brian Sherrow lost to Shawn McKee 7-10

105

Rodney Jones beat Robin Rhodes 14-1

112

Kent Sherrow won with a bye

119

Bill Howe lost to Ray Steltenpohl 6-7

126

Rob O'Dell tied Mike Steebe 6-6

132

Tom McCall won with a bye

138

Rodney Pettinger lost by pin to Robert Blake 1:21 left in 3rd

145

David McCoy pinned Billy Stokes 1:15 left in 1st

155

Todd Walker pinned Stacy Henderson 1:47 left in 1st

167

Gil Gates pinned Scott Jackson 27 left in 2nd

175

Darren Granneman pinned Bob Daniels :08 left in 2nd

185

Kevin Mathews beat Don Martin 19-7

Hwt

Greg Hicks beat Darren Sollars 18-3

 

 

 

Brookfield Invitational 1)Savannah 164, 2) Chillicothe 131 3) Lexington 112.5, 4) Hannibal 86.5
   5) Brookfield 85, 6) Trenton 49 7) Carrollton 44.5 8) Cameron 38.5

 98

Terry Beets lost to Hofflemeyer (S) 2-14, lost to Botts (Cam) 2-12

105

Rodney Jones 2nd - pinned McMannis (S), lost by pin to Hollingsworth (L)

112

Kent Sherrow 4th  - beat Woodward (L) 17-1, lost to Miller (?) 3-5

119

Bill Howe 1st - pinned Barron (T), beat Williams (L) 9-8, beat Dotson (Han) 9-5

126

Rob O'Dell  4th  - lost by pin to Hollingsworht (L), pinned Bevins (B), lost to Foley (Han) 4-8

132

Ronnie Cairns 2nd - pinned Urich (T), pinned King (Lex), lost by pin to Cornelius (S)

138

Ted Baker 3rd - pinned Bates (Cam) lost to Thompson (S) 7-5, beat Sayre (B) 6-2

145

Tom McCall  4th  - lost to Swartz (L) 0-8, beat Burns (B) 12-4, lost by pin to Swartz (L)

155

Todd Walker 2nd - pinned Smithpeter (Car), beat Lynch (T) 9-8, lost to Yohn (Han) 4-6

167

Gil Gates  4th  - beat Trickle (T) 10-2, lost Richards (Car) 6-16, pinned Hottel (B), lost to  Oitlar (Han) 6-16

175

Darren Grannemann 2nd - pinned Hamblen (Car), pinned Dodge (B), lost to Gates (T) 4-9

185

Kevin Mathews 3rd - pinned Walker (T), lost to Soendker (L) 8-9, pinned Graham (Car), pinned Schneider (S)

Hwt

Greg Hicks lost by pin to Snodgrass (S), pinned Harvey (H), lost to Johnson (L) 5-13

 

 

 

Maysville Quad beat Brookfield 47-21 beat Maysville 52-20 beat Polo 55-18

 98

Brian Sherrow pinned by Gullford pinned by Jenkins won by forfeit

105

Rodney Jones beat Frock 21-0 lost to Giles 2-7 won by forfeit

112

Kent Sherrow beat Stauffer 4-3 beat Barnes 12-10 won by forfeit

119

Bill Howe lost to Nixon 3-6 lost to Stickler 5-7 beat Dobson 11-2

126

Rob O'Dell beat Bivens 15-1 pinned Adams pinned Huff

132

Ronnie Cairns won by forfeit pinned Gardner beat Vylden 8-2

138

Brent Adams lost by pin to Sayre lost by pin to Steiner lost by pin to Chastain

145

Steve Torre beat Burns 14-5, tied Rhoad 2-2 pinned Meyers

155

Todd Walker pinned Stauffer beat Simmons Maj Dec pinned Long

167

Gil Gates pinned Hottel won by default Steiner won by forfeit

175

Darren Grannemann pinned Dodge pinned Stockton won by forfeit

185

Kevin Mathews won by forfeit pinned Ezzell pinned Barker

Hwt

Open lost to forfeit lost to forfeit lost to forfeit

 

 

 

NCMC 1) Helias 227.5, 2) Marshall 148, 3) Chillicothe 128, 4) Kirksville 66, 5) Rock Bridge 60.5
     6) Moberly 57, 7) Fulton 53, 8) Mexico 31

 98

Brian Sherrow - lost by pin to Holm (H), 2:45, lost by pin to Hoenes (RB)

105

Rodney Jones - 4th - pinned by Clark  (Mo) 3:34, pinned Whitiker (Me) 1:58, pinned Lindsey (RB) 2:45

112

Kent Sherrow - lost to Westbay (Me) 5-9, pinned Ferguson (F) 3:11, lost to Heminghaus (H) 11-10 OT

119

Bill Howe - beat  Renner (F) 7-4, lost to Clayton (Ma) 9-15, lost to Harke (Me) 1-4

126

Rob O'Dell 3rd - pinned Vorkink (K) 3:25, lost by pin to Lage (H) 1:48, pinned Dean (Mo) 3:32, beat Gibson
    (RB) 7-2,

132

Ronnie Cairns 1st - pinned White (Me) 0:48, beat Volmert (H) 4-3, beat Mackey (Mo) 6-4

138

Chillicothe was open

145

Steve Torre 3rd- lost to Menz (K), pinned Hutchison (MO) 2:$5, beat Franklin (Ma) 13-2

155

Todd Walker 1st - beat Schapira (RB) 13-2, beat Francis (Ma) 11-6, beat Lage (H) 7-3

167

Gil Gates 3rd - pinned Real (F) 1:24, lost to Tanner (H) 3-8, pinned Broemmel (Me) 2:40,
     pinned Frazier (K) 3:35

175

Darren Grannemann 2nd - pinned Berry (Me) 5:36, pinned Sables (Mo) 3:17, lost to Sandin (Ma) 1-12

185

Kevin Mathews 2nd - pinned Knight (K) 1:09. pinned Wolfe (Ma) 3:59, lost to Hentiges (H) 0-13

Hwt

Greg Hicks - 4th - lost by pin to Stokes (H) 0:39, beat Bryant (Mo) 9-4, pinned by Frederick (RB) 2:24

 

 

 

District 1) Chillicothe 190.5, 2) Maysville 119.5, 3) Brookfield 110, 4) Trenton 84, 5) Kirksville 80,
   6) Cameron 76, 7) Polo 75, 8) Gallatin 65, 9) Hamilton 59.5, 10) South Harrison 51, 11) Stanberry 40

 98

Brian Sherrow - pinned Jenkins (M) 1st, lost to Flor (H) 1-14, lost to Riggs (SH) 2-9

105

Rodney Jones  3rd - pinned Frock (B) 3rd, lost by pin to Nelson (S) 2nd, pinned Swinderman (Ca) 1st,
   pinned Lundsford (SH) 1st

112

Kent Sherrow 4th - lost to Gingerich (K) 4-17, beat Clark (SH) 8-2, lost to Barnes (M) 5-10

119

Bill Howe 3rd - pinned Hahn (S) 2nd, lost to Brown (H) 6-7, beat Dobson 6-0, beat Nixon (B) 8-0

126

Rob O'Dell 2nd - pinned Turner (G) 1st, pinned Chastain (P), 3rd, lost to Vorkink (K) 3-13

132

Ronnie Cairns 1st - pinned Gardner (M) 2nd, pinned Allen (Ca) 2nd, beat Taylor (P) 10-7

138

David McCoy 3rd - beat Steiner (M) 20-0, lost by pin to Sayer (B) 2nd, beat McGuire 22-8,
      pinned Green (K) 2nd

145

Steve Torre - pinned Burns (B) 1st, default due to injury

155

Todd Walker  1st- pinned Foster (H) 1st, pinned Easton (G) 1st, beat Lynch (T) 11-6

167

Gil Gates 1st - beat Frazier (K) 11-7, beat Steiner (M) 4-2, beat Evans (S) by forfeit

175

Darren Grannemann  1st - pinned Stockton (M) 1st, pinned Berry (H), 2nd, beat Gates (T) 10-7

185

Kevin Mathews 3rd - pinned Klindt (SH) 1st, lost to Atchity (Ca) 4-24, pinned Knight (K) 2nd, pinned Walker
     (T) 3rd

Hwt

Greg Hicks - lost by pin to Gann (B) 1st, lost by pin to Sullivan (P) 3rd

 

 

 

Sectional

105

Rodney Jones beat Pat McManus (Savannah) 6-4

112

Kent Sherrow lost to Mike Minter (Rock Port) 4-12

119

Bill Howe beat Barry Robertson (Savannah) 5-4

126

Rob O'Dell lost by pin to Tom Heard (Rock Port) 2nd period

132

Ronnie Cairns beat Allan Stein (Maryville) 16-6

138

David McCoy lost by pin to Jeff Thompson (Savannah) 2nd period

155

Todd Walker beat Steve Adams (Savannah) 16-12

167

Gil Gates beat Gary Wheeler (Mid Buchanan) 7-2

175

Darren Grannemann pinned Keith Nickerson (Platte Co0 1st period

185

Kevin Mathews lost to Todd Irvine (Rock Port) 8-9

 

 

 

State 10th place, 40.5 points

105

Rodney Jones beat Tom Jones (Carthage) 10-7, lost by pin to Eric Pierson (Richmond) 0:53 1st, beat Kevin Jones (Hayti) 10-2, lost to Jeff Morton (Helias) 4-1

119

Bill Howe 6th - pinned Doug Stolz (Excelsior Springs) :09 2nd, lost by pin to Brent Divine (Webb City)
   :01 1st period, pinned Dwayne Peace (Dexter) 1:10 3rd, beat Edwin Irizarry (Waynesville) 5-4, lost to
    Darius Streumpoh (Helias) 8-0, lost to Paul Stickler (Maysville) 8-1

132

Ronnie Cairns - beat Terry Lansford (Union) 8-7, lost to Chris Forntner (Seneca) 3-9, lost by pin to Dan
     Richmond (Fulton) 0:36 3rd

155

Todd Walker 3rd - pinned Darin Johnson (Farmington) 1:32 1st, beat Jim Harmon (Kearney) 13-5, lost to
   Keith Lage (Helias) 16-5, beat Roger Sproat (Warrensburg) 10-4, beat Bobby Schweitzer (Platte Co) 12-3)

167

Gil Gates - lost to Matt Tanner (Helias) 1-16

175

Darren Grannemann - pinned Clint Newby (Nevada) 1:51 1st, lost by pin to Keith Olive (Helias) 1:02 3rd
   pinned Ray Briles (Brentwood) :12 1st, lost Robert Boston (Pleasant Hill) 5-9 in OT

 


Contact Us
administrator@chshornets.com