1988-89 Chillicothe Wrestling

Front Row: Bryan Anderson, Greg Zullig, Denny Albertson, Sam Jameson, Darren Albertson, Brad Bacon, Brandon Thomure
Second Row: Ben Vann, Jay Keeney, Brian Cooper, Shane Noble, Ed Beckerman, John LeClare, Richie England, Larry Funk
Back Row: Ast. Coach Dave Mapel, Stacey Weaver, Drew Danner, Tony White, Jason Love, Claude Matthews,
Vince Jones, Danny King-Manager, Larry Bryant, Coach Long

Coach: Doug Long
Conference: 1st,  District: 2nd, 
State: 5th - 5 Wrestlers, 3 Medals

 

(Chillicothe Wrestlers Listed First)
 

 

Richmond 47, Chillicothe 18

 98

Greg Zullig lost to Tracy 1-4

112

Open to Crinigan

119

Brandon Thomure lost to Nelson 8-23

125

Bryan Anderson beat Pierson 6-2

130

Denny Albertson pinned Swope 2:21

135

Sam Jameson lost by pin to Macey 3:19

140

Vince Jones lost to Wilhite 4-7

145

Drew Danner lost by pin to Pedockie 2:38

152

Joe Marshall beat Taylor 12-6

160

Stacey Weaver pinned Tustison 3:31

171

Rodney Moore lost by pin to Finke 5:49

189

Mike McDonnal lost by pin to Gardner 2:27

HWT

Open to Love

 

 

 

Triangular

Beat Marshall 39-32 Lost to Moberly 23-41

 98

Greg Zullig

beat Finley 11-5 beat Prozanski 8-4

112

Open

Marshall won by forfeit Moberly won by forfeit

119

Darrin Albertson

pinned Yates 1:46 pinned Bragg 1:26

125

Bryan Anderson

beat McDaniels 12-1 beat Carroll 13-4

130

Denny Albertson

pinned Carroll 1:46 lost to Richardson 4-6

135

Shawn Noble

lost to Whitney 4-20 lost by pin to Stoneking 2:31

140

Sam Jameson

pinned Gotmer 2:39 lost to Moore 0-15

145

Drew Danner

beat Bayne 9-5 beat Gelina 11-2

152

Joe Marshall

lost to Leathers 3-4 lost to Cropp 1-16

160

Stacey Weaver

beat Woods10-7 lost to Gladhart 2-12

171

Rodney Moore

pinned Wright 1:54 lost by pin to Timmerman 3:03

189

Open

Marshall won by forfeit Moberly won by forfeit

HWT

Jason Love

tied VanDurer 2-2 won by forfeit

 

 

 

Lafayette Tournament 1) Wayne, IA 187.5, 2) Chillicothe 184, 3) Lafayette 155.5, 4) Platte Co 144.5
   5) Savannah 97, 6) Mid Buchanan 90.5, 7) Benton 83, 8) Gallatin 62.5

 98

Greg Zullig 1st bye, pinned Atkins (S) 0:48, pinned Betty (W) 3:35

112

Open

119

Darrin Albertson pinned Pike (MB) 1:23, lost to Chapman (W) 8-15, pinned by Hartman (B) 0:52

125

Brandon Thomure pinned Porter (B) 1:23, lost to Vannata (G) 2-11, beat Bogard (PC) 13-2, lost to
   Vincent (MB) 10-4

130

Brian Anderson 1st pinned Farquhar (B) 0:13, beat Rodriquez (L) 16-0, beat Pollard (PC) 17-2

135

Denny Albertson 1st pinned Rassel (S) 0:48, beat Hook (W) 14-6, beat Morrison (G) 12-6

140

Sam Jameson lost by pin to Sellars (W) 1:27, lost by pin to Sollars (L) 3:35

145

Drew Danner 1st pinned Turgon (B) 5:39, pinned Koelzer (L) 1:25, pinned Fugett (PC) 1:33

152

Quinn Sewell 3rd lost to Elliott (W) 5-14, pinned Reynolds (L) :17, pinned Zoltwarger (S) 2:22
   beat Foster (B) 3-1

160

Stacey Weaver 3rd pinned Prentice (G) 3:51, lost to Rogers (PC) 6-14, pinned Downs (MB) 1:21, beat
   Becorra (L) 8-2

171

Rodney Moore 3rd lost by pin to Ezzell (B) 1:05, bye, pinned Volkenburg (B) 0:53, pinned Henderson
     (PC) 1:21

189

Tony White lost to Rose (B) 10-11, pinned Holsten (S) 3:50, pinned Ramsbottom (G) 0:18, lost to
     Lindstrom (L) 5-2

HWT

Jason Love pinned Ross (G) 2:3, pinned by Donald (W) 1;14, pinned Gifford (PC) 4:18, pinned by
   Grieme (S) 2:24

 

 

 

Chillicothe 40, Brookfield 29

103

Greg Zullig pinned Clarkson 0:37

112

Open to Brookfield

119

Bryan Anderson beat Clawson 24-8

125

Darrin Albertson pinned Walker 4:46

130

Brandon Thomure tied Doss 9-9

135

Denny Albertson won by forfeit

140

Sam Jameson lost by pin to Correa 3:00

145

Drew Danner beat R. Shaw 8-7

152

Quinn Sewell lost to Grimshaw 2-9

160

Stacey Weaver lost by pin to B Shaw 4:42

171

Rusty Moore pinned by Olinger 4:37

189

Tony White pinned Collins 1:15

Hwt

Jason Love pinned Gardner 4:27

 

 

 

Chillicothe Invitational 1) Richmond 172, 2) Excelsior Springs 167.5, 3) Moberly 140, 4) Liberty 97
   5) Chillicothe 95, 6) Kearney 72.5, 7) Belton 53.5, 8) Savannah 13

103

Greg Zullig 2nd bye, beat Benson (L) 8-4 OT, lost to Tracey (R) 0-2

112

Brad Bacon lost by pin to Marshall (K) 1:49, beat Conover (L) 7-5, lost to Sellers (ES) 3-9

119

Bryan Anderson 1st pinned Stevens (B) 2:59, beat Carroll (M) 7-4, beat Nelson (R) 18-3

125

Denny Albertson 1st pinned Ashler (S) 0:58, beat Sims (M) 20-5, beat Bills (ES) 8-3

130

Brandon Thomure lost by pin to Cutler (L) 2:51, beat Lock (B) 6-5, lost to Swope (R) 1-10

135

Shane Noble lost by pin to Macey (R) 1:15, pinned Esely (S) 1:43, lost to Cowell (B) 6-9

140

Sam Jameson lost to Wilhite (R) 2-5, lost to Boone (B) 7-11

145

Drew Danner 2nd beat Terry (B) 4-0, beat Dalberg (L) 9-4, lost to Pedockie (R) 1-16

152

Stacey Weaver 3rd pinned Paxton (S) 1:35 lost to Taylor (?) 2-9, beat Coonce (M) 9-3, beat Amick (ES) 8-0

160

Claude Mathews lost to Brundage (ES) 5-7, lost to Ainsworth (R) 4-11

171

Rodney Moore lost by pin to Hendricks (ES) 1:03, lost by pin to Moneymaker (B) 4:54

189

Tony White pinned Arthur (ES) 0:56, lost by pin to Harmon (K) 3:25, lost by pin to Gardner (R) 4:18

Hwt

Jason Love beat Myers (L) 6-0, lost by pin to Meyer (M) 2:30, lost by pin to Love (R) 4:48

 

 

 

Chillicothe 41, Trenton 28

103

Greg Zullig pinned Derek Clark 2:59

112

Brad Bacon lost by pin to Nick McHargue 4:35

119

Bryan Anderson beat Greg Stahl 11-5

125

Brandon Thomure pinned Scott Miller 15-6

130

Shane Noble pinned Keith Brown 3:33

135

Denny Albertson pinned Craig Ford 1:48

140

Sam Jameson lost to Shane Davis 0-12

145

Drew Danner beat Wes Watkins 12-0

152

open to Brent Trickell

160

Stacey Weaver beat Jay Romesburg 16-5

171

Tony White pinned Court Chrisman 1:31

189

Open to Brock Boland

Hwt

Jason Love  lost by pin to Kenny Robbins 2:32

 

 

 

Wayne, IA Tournament 1) Wayne 177.5, 2) Chillicothe 166.5, 3) Albia 165, 4) South East Warren 156
 5) Lafayette 111.5, 6) Twin Cedars 78, 7) Eddyville 60.5, 8) Melcher-Dallas 56.5

103

Greg Zullig 1st bye, pinned Petty (W) 2:50, beat Pearson (A) 6-3

112

Brad Bacon 6th lost to Hill (TC) 4-6, lost to Carter (A) 0-5, lost to Hill (TC) 5-9

119

Bryan Anderson 1st bye, beat Duncan (TC) 20-10, beat Chapman (W) 13-6

125

Denny Albertson 2nd pinned Marvelli (MD) 1:45, pinned Harms (SEW) 3:31, lost to Nash (L) 3-13

130

Brandon Thomure 2nd lost to Wignall (MD) 2-18, beat Evans (E) 9-5, lost by pin to Carter (A) 1:34
   won by default over Goroom (SEW)

135

Danny King 2nd bye, beat Rodriquez (L) 17-0, lost to Archibald (A) 4-13

140

Sam Jameson 6th lost by pin to Hoch (SEW) 1:49, beat Shoning (MD) 1:56, lost to Rea (E) 2-4, lost to
   Romanis (A) 1-12

145

Drew Danner 2nd beat Goben (W) 6-4, beat Jackson (E) 16-11, lost by pin to Angrim (A) 3:41

152

Stacey Weaver 3rd pinned Roscoe (E) 2:30, lost to Cummings (SEW) 3-11, pinned Phillips (MD) 0:45
   beat Bacon 10-4

160

Claude Mathews 6th lost to Becerra (L) 8-11, lost by pin to Shurman (SEW) 2:17, lost by pin to
   Becerra (L) 2:37

171

Open

189

Tony White 3rd beat Perkins (W) 14-11, lost by DQ to McKim (A), pinned Lester (TC) 1:34, pinned
     pinned Linstrom (L) 1:59

Hwt

Jason Love 2nd bye, pinned Pope (A) 1:23, lost by pin to Donald (W) 1:48

 

 

 

Chillicothe 50, Lafayette 21

103

Greg Zullig won by forfeit

112

Open to Lafayette

119

Bryan Anderson won by forfeit

125

Shane Noble lost by pin to Nash 5:10

130

Brandon Thomure beat Rodriquez 17-2

135

Danny King beat Greiner 6-2

140

Sam Jameson lost to Sollars 3-7

145

Drew Danner pinned Koelzer :51

152

Eddie Beckerman pinned Reynolds 1:11

160

Stacey Weaver pinned Becerra 3:06

171

Open to Lafayette

189

Tony White pinned Lindstrom 5:17

Hwt

Jason Love won by forfeit

 

 

 

Brookfield Tournament 1) Lexington 169, 2) Moberly 154, 3) Brookfield 135.5, 4) Chillicothe 121,
   5) Trenton 105, 6) Gallatin 57, 7) Savannah 33.5, 8) Marceline 29

103

Greg Zullig 2nd pinned Snodgrass (S) 2:45, pinned Hackler (L) 1:59, lost to Prozainski (Mo) 3-10

112

Open

119

Bryan Anderson 1st bye, beat Clawson (B) 21-10, beat Stahl (T) 14-12

125

Denny Albertson 1st bye, beat Brooks (L) 10-3, beat Vanetta (G) 10-8

130

Brandon Thomure 4th pinned Rassel (S) 5:08, lost to Christian (L) 3-7, beat Belshe (G) 9-6, lost to
   Doss (B) 9-16

135

Danny King 4th pinned McClintock (T) 0:45, lost to Stewart (B) 0-10, beat Stoneking (Mo) 6-5,
   Lost to Knapp (L) 5-9

140

Sam Jameson lost to Taylor (S) 1-16, lost by pin to Watkins (T) 0:45

145

Drew Danner 2nd pinned Braymer (Ma) 2:25, beat Shaul (B) 14-2, lost by pin to Christian (L) 2:52

152

Stacey Weaver 4th pinned Watson (G) 0:56, lost by pin to Trickle (T) 3:21, beat Coonie (Mo) 11-2,
   lost to Soendker (L) 0-5

160

Claude Mathews lost by pin to Gladhart (Mo) 4:46, pinned Romesburg (T) 2:10, lost to Wood (Ma) 4-10

171

Tony White 4th pinned Florine (Ma) 0:19, lost to Peterson (L) 3-4, pinned Dalby (S) 2:19, lost to Burns
   (G) 2-10

189

Open

Hwt

Jason Love 4th bye, lost by pin to Markley (L) 3:34, beat Garderer (B) 2:37, lost to Meyer (Mo) 1-8

 

 

 

Chillicothe 39, Kirksville 27

103

Greg Zullig won by forfeit

112

Open to Kirksville

119

Brad Bacon beat Combs 5-0

125

Shane Nobel pinned Darrow 3:19

130

Bryan Anderson won by forfeit

135

Denny Albertson won by forfeit

140

Danny King beat Brown 5-2

145

Drew Danner lost to Baughman 2-7

152

Vince Jones won by forfeit

160

Claude Mathews lost by pin to Stitzer 0:43

171

Tony White lost by pin to McClain 5:56

189

Open to Kirksville

Hwt

Jason Love beat May 4-0

 

 

 

Chillicothe 42, Maryville 23

103

Greg Zullig pinned Johnson 4:00

112

Open to Maryville

119

Darren Albertson pinned Dredge 3:10

125

Bryan Anderson beat Drake 4-0

130

Denny Albertson won by forfeit

135

Danny King beat Spire 8-3

140

Shane Noble lost by pin to Powell 3:03

145

Drew Danner beat Carteel 7-3

152

Stacey Weaver beat Nicks 6-2

160

Eddie Beckerman pinned Cramer 1:46

171

Claude Mathews lost to Stephens 3-19

189

Tony White lost by pin to Moore 5:21

Hwt

Jason Love pinned Dorrell 5:21

 

 

 

Oak Grove Tournament 1) Oak Grove 195.5, 2) Pleasant Hill 151, 3) Carl Junction 136,
4) Chillicothe 135, 5) Warrensburg 126, 6) Cameron 105.5, 7) Kearney 92, 8) Nevada 32

103

Greg Zullig 2nd bye, beat Henson (CJ) 7-3, beat Tucker (PH) 1-0, lost to Kavadas (OG) 6-7

112

Open

119

Bryan Anderson 1st beat Helm (N) 19-3, pinned Starchman (CJ) 2:53, pinned Flint (PH) 3:58, beat
   Foreman (Cam) 7-4

125

Denny Albertson 1st beat Emery (OG) 10-6, lost to Brown (W) 1-5, beat Lucas (CJ) 5-3, beat Palmer
   (PH) 11-10 OT

130

Brandon Thomure 3rd lost by pin to Stith (C) 5:45, pinned Mumm (K) 3:25, beat Hayden (W) 10-7,
   lost by pin to McCommon (PH) 3:40, beat Stith (C) 9-8

135

Danny King 2nd lost to Lewis (OG) 6-8, pinned Bailey (W) 3:59, beat Mudd (C) 11-6, beat Hopper
   (CJ) 4-3, lost to Mudd (C) 3-11

140

Sam Jameson lost by fall to Gustin (PH) 0:58, lost by fall to Lewis (OG) 2:20, lost by fall to Garderer (W)
   1:19

145

Drew Danner 3rd beat Brown (W) 11-7, lost by pin to Dodd (C) 1:20, beat Baldwin (K) 9-6,  lost by
   pin to Lewis (OG) 2:39, beat Key (CJ) 7-0

152

Stacey Weaver 2nd pinned Gillahan (C) 3:39, pinned Campbell (K) 3:48, pinned Barborrick (PH) 1:25,
   beat Payne (W) 21-6, lost to Fry (OG) 3-18

160

Claude Mathews lost by pin to Strate (W) 4:06, pinned Lowe (K) 2:38, lost by pin to Bartlett (OG) 0:48

171

Open

189

Tony White lost to Harmon (K) 1-17, lost by pin to Hunt (W) 5:32, lost by pin to George (OG) 5:29

Hwt

Jason Love lost to Jones (CJ) 4-5, pinned Brown (PH) 1:55, lost by pin to Reinbolt (OG) 5:16

 

 

 

Chillicothe 44, Benton 27

103

Greg Zullig pinned Pummell 3:46

112

Open

119

Bryan Anderson beat Hartman 20-10

125

Denny Albertson pinned Foster 3:04

130

Brandon Thomure won by forfeit

135

Shane Noble lost by pin to Ray 5:55

140

Danny King beat Campbell 22-13

145

Drew Danner lost by pin to Logston 3:04

152

Stacey Weaver lost by pin to Foster 1:55

160

Vince Jones pinned Combs 2:47

171

Claude Mathews won by forfeit

189

Tony White lost to Rose 10-17

Hwt

Jason Love lost by pin to Wehr 2L49

 

 

 

Chillicothe 63, Savannah 9

103

Greg Zullig pinned Sonderegger 1:28

112

Open to Savannah

119

Bryan Anderson pinned Draper 3:59

125

Denny Albertson pinned Ashler 2:30

130

Brandon Thomure pinned Rassel 2:27

135

Danny King pinned Chris Johnson 0:16

140

Sam Jameson won by forfeit

145

Drew Danner beat Schweizer 9-2

152

Stacey Weaver pinned Paxton 1:59

160

Vince Jones won by forfeit

171

Claude Mathews won by forfeit

189

Tony White won by forfeit

Hwt

Jason Love lost to Grieme 2-4

 

 

 

District 1) Excelsior Springs 175, 2) Chillicothe 149.5, 3) Liberty 140, 4) Kearney 123.5
   5) Lafayette 82.5 6) Savannah 42, 7) Benton 36

103

Greg Zullig 2nd beat Murray (L) 15-0, lost to Klein (ES) ref's decision in OT 2-2

112

Open

119

Bryan Anderson 2nd bye, won by injury default over Bandalan (Li), lost to Bills (ES) 6-9

125

Denny Albertson 1st bye, pinned Grubb (ES) 2:40, beat Nash (La) 11-4

130

Brandon Thomure 3rd bye, lost by pin to Cutler (Li) 3:12, beat Rassel (S) 2:02, beat Sollars (La) 12-8

135

Danny King 2nd bye, beat Greiner (La) 12-4, lost to Grieme (ES) 5-8

140

Sam Jameson lost by pin to Nichols (ES) 5:19, lost to Rodriquez (La) 4-8

145

Drew Danner 2nd pinned Koelzer (La), beat Bendett (ES) -2, lost to Paul (Li) 1-17

152

Stacey Weaver 1st pinned Reynolds (La) 0:36, pinned Amick (Es) 1:10, pinned Campbell (K) 3:11

160

Vince Jones bye, pinned Lowe (K) 1:11, lost to Brundage (ES) 2-4

171

Claude Mathews lost by pin to Ezzell (La) 0:43, bye, lost to Knott (K) 0-15

189

Tony White 4th bye, lost to Fordyce (Le) 3-20, pinned Arthur (ES) 3:49, lost to Linstrom (La) 4-9

Hwt

Jason Love 3rd beat Grieme (S) 3-1 OT, lost to Meyers (Li) 2-8, beat Wehr (B) 7-1

 

 

 

Sectionals

103

Greg Zullig beat Tim Clabough of Ray-Pec 6-2

119

Bryan Anderson beat Philip Baird of Ray Pec 13-2

125

Denny Albertson pinned Lewis Dunsworth of Ray Pec 1:38

130

Brandon Thomure beat Tony Hokim of Ruskin 19-8

135

Danny King beat Jeff Thurman of Ruskin 18-2

145

Drew Danner lost to Danny King of Ray-Pec 4-14

152

Stacey Weaver lost to Jason Kindle of Sedalia Smith Cotton referee's decision, 11-11 OT

160

Vince Jones lost to Chris Brandstine of Harrisonville 7-10

189

Tony White  lost to Bob Herrick of Ray Pec1-15

Hwt

Jason Love lost by pin to John Hunt of Warrensburg 3:10

 

 

 

State 5th (58 points)

103

Greg Zullig 4th pinned Daryl Johnson of Beaumont 1:08, lost  to Tim Gare of Helias 6-7, beat John Michael
   of Washington 7-1, beat James Henson of Carl Junction 5-2, beat Mark Sansone of Ft Zumwalt South 9-7
   lost to Troy Kidd of Harrisonville 2-7

119

Bryan Anderson 1st pinned TJ Manor of Carthage 1:57, beat Kevin Fowler of Hannibal 14-1, beat Tony
   Davis of Webster Groves 11-6, beat Don Bills of Excelsior Springs 6-2

125

Denny Albertson 2nd beat Travis Dyer of St Charles 9-1, beat Phil Schappert of Rock Bridge 7-4,
   beat Matt Steinhoff of St Charles West 8-6, lost to Eric Nash of Lafayette 6-7

130

Brandon Thomure lost to Curt Jones of Webster Grove 0-16

135

Danny King lost to Tony Stoneking of Moberly 4-6


Contact Us
administrator@chshornets.com