1989-90 Chillicothe Wrestling

Coach: Doug Long
Conference: 1st,  District: 2nd. 
State: 4th (5 Wrestlers, 4 Medals)

 

(Chillicothe Wrestlers Listed First)
 

 

Richmond 32,  Chillicothe 30

103

Open to Phillip Collins

112

Open to David Cringen

119

Darren Albertson lost to Kyle Tracy 4-18

125

Shane Noble pinned Robert Ace in 2nd period

130

Brandon Thomure beat Eric Jackson 7-6

135

Matt Cairns lost to Chris Macey 0-16

140

Danny King beat Bill Balman 20-4

145

Vince Jones beat Andy Holm 15-0

152

Stacey Weaver lost to Nick Pedockie 2-9

160

Drew Danner won by forfeit

171

Joe Marshall lost to Jamie Taylor 8-15

189

Gene Reid lost by pin to Bryan Finke in 3rd period

Hwt

Clint Hague won by forfeit

 

 

 

Chillicothe

lost to Moberly 27-25 beat Marshall 36-23

103

Open

open to Ron Prozarski both were open

112

Open

open to Kenny Egesdal open to Craig Finley

119

Darren Albertson

lost to Riley 0-10 pinned (unknown) 3:10

125

Shane Noble

beat Bragg 8-2 pinned Robbins 1:19

130

Brandon Thomure

beat Esry 13-7 pinned Diebel 2:13

135

Matt Cairns

lost to Carroll 5-21 lost to Whitney 0-15

140

Danny King

beat Stoneking 5-2 beat McDaniel 8-3

145

Vince Jones

beat Simms 11-0 won by forfeit

152

Stacey Weaver

vs Moore, both disqualified won by forfeit

160

Drew Danner

tied Galina 5-5 beat Stephenson 7-6

171

Joe Marshall

pinned Roper 5:09 lost by pin to Gann 4:55

189

Open

open to Orville Guthrie open

Hwt

Clint Hague

won by forfeit lost by pin to Porter 1:46

 

 

 

Lafayette Tournament 1) Platte Co 174, 2) Chillicothe 144.5, 3) Benton 137, 4) Wayne IA 96
   5) Lafayette 83.5, 6) Mid Buchanan 72, 7) Gallatin 62, 8) Savannah 39.5

103

Open

112

Open

119

Darren Albertson 2nd beat Roach (MB) 12-9, beat Kincaid (PS) 13-6, lost to Ross (B) 5-14

125

Shane Noble 4th pinned by Hartman (B) 3:34, pinned Angst (MB) 3:22, beat Newton (L), lost to Cline
   (PC) 0-2

130

Brandon Thomure 2nd pinned Calhoun (G) 3:15, beat Vincent (MB) 5-4, pinned by Nash (L) 1:25

135

Matt Cairns pinned Larson (S) 3:50, lost to Greiner (L) 2-4, lost to Goodlet (MB) 3-4

140

Danny King 1st pinned Dixson (L) 3:55, beat Belshe (G) 12-3, beat Sellers (W) 7-4

145

Vince Jones 1st pinned Ness (G) 5:51, beat Thatcher (PC) 12-2, pinned Taylor (S) 1:45

152

Stacey Weaver 1st pinned Belshe (G) 0:18, pinned Wyatt (W) 1:33, beat Essary (PC) 13-4

160

Drew Danner 1st pinned Henderson (G) 0:41, beat Langston (B) 17-2, pinned Gair (PC) 5:00

171

Joe Marshall 4th lost to Combs (B) 4-11, pinned Walker (G) 0:46, pinned Corner (MB) 4:08
   lost to Combs (B) 3-8

189

Claude Mathews lost by pin to Fugett (PC) 3:00, lost to Hyde (MB) 8-14

Hwt

Open

 

 

 

Brookfield 42, Chillicothe 26

103

Open

112

Open

119

Bryan Anderson tied Clawson 7-7

125

Darren Albertson pinned Crose 1:51

130

Shane Noble pinned Walker 1:33

135

Brandon Thomure pinned Lindsey 0:25

140

Larry Funk lost by pin to Brett Stewart 1:39 2nd

145

Danny King beat Doss 5-4

152

Vince Jones lost by pin to Saale 0:17

160

Drew Danner beat Blake Stewart 9-5

171

Joe Marshall lost by pin to Olinger 4:45

189

Tony White lost to Gardner 5-17

Hwt

Open

 

 

 

Chillicothe Tournament 1) Richmond 153, 2) Excelsior Springs 150, 3) Chillicothe 148, 4) Moberly 108
   5) Liberty 96.5, 6) Kearney 68.5, 7) Savannah 21.5

103

Open

112

Open

119

Bryan Anderson 1st beat Shropshire (K) 17-2, beat Benson (L) 6-3, beat Tracy (R) 17-4

125

Shane Noble 1st bye, beat Bandalan (L) 4-2, pinned Marshall (K) 3:05

130

Brandon Thomure 2nd beat Gianrola (K) 19-4, beat Esry (Mo) 10-3, pinned by Bills (ES) 1:50

135

Shane Baxter lost to Griem (ES) 0-17, pinned Cameron (S) 3:07, pinned by Van Emerick (K) 4:08

140

Danny King 2nd pinned MacDonald (R) 3:42, beat Poindexter (ES) 12-0, lost to Cutler (L) 6-10

145

Vince Jones 1st pinned Baldwin (K) 1:50, beat Taylor (S) 9-4, beat Nichols (ES) 11-6

152

Stacey Weaver 2nd pinned Clark (ES) 2:44, pinned Campbell (K) 0:17, lost to Pedockie (R) 3-10

160

Drew Danner 2nd beat Lowe (K) 6-0, beat Gelina (Mo) 8-6 OT, lost to Taylor (R) 5-8

171

Joe Marshall 3rd bye, lost by pin to Braughton (Li) 1:53, pinned Bowman (S) 2:05

189

Tony White 4th lost by fall to Finke (R) 5:03, pinned Arthur (ES) 0:40, won injury default over Grieme (S)
   lost to Guthrie (Mo) 6-7

Hwt

Open

 

 

 

Trenton 39, Chillicothe 33

103

Open to Lyn McAtee

112

Open to Derek Clark

119

Bryan Anderson beat McHargue 4-3

125

Shane Noble pinned Quilty 0:32

130

Brandon Thomure lost to Stahl 6-7

135

Shane Baxter lost by pin to Miller 0:58

140

Danny King pinned Romesburg 1:54

145

Vince Jones lost by pin to Watkins 5:28

152

Stacey Weaver pinned Ford 4:24

160

pinned Davis 4:30

171

Joe Marshall lost by pin to Cutsinger 3:40

189

Tony White won by forfeit

Hwt

Open to Kenny Robbins

 

 

 

Cordyon Iowa tournament 1) Southeast Warren 259.5, 2) Lafayette 159, 3) Wayne 138,
   4) Chillicothe 116, 5) Twin Cedars 92, 6) Albia 77, 7) Eddyville 47, 8) Melcher-Dallas 45

103

Open

112

Open

119

Bryan Anderson 1st beat Dixon (L) 11-3, beat Wadle (SEW) 12-7,

125

Shane Noble 5th pinned Chapman (W) in OT, lost by pin to Gordon (SEW) 4:32, lost to Tickle (MD) 1-10
   beat McKim (A) 8-4

130

Brandon Thomure 4th lost to Thompson (SEW) 1-2, beat Leanger (TC) 15-7, lost to Major (A) 3-5

135

Shane Baxter lost by fall to Greiner (L) 1:58, lost by pin to Hardin (SEW) 2:43, lost to Ford (A) 0-16

140

Larry Funk lost by fall to Sollars (L) 0:47, lost by fall to Roush (MD) 2:19

145

Vince Jones 3rd pinned Rodriquez (L) 1:01, lost to Greenlee (E) 2-3, pinned Burk (TC) 0:21, pinned
   Rodriquez (L) 1:23

152

Stacey Weaver 1st pinned Koelzer (L) 0:52, beat Jiminez (SEW) 15-6

160

Drew Danner 2nd pinned Fortone (W), lost by pin to Jiminez (SEW) 2:54

171

Claude Mathews lost by pin to Schurman (SEW) 0:30, lost by pin to Utoft (E) 2:07

189

Tony White 3rd lost to Terrell (E) 4-11, pinned Dydell (L) 2:36, beat Bankus (W) 10-5

Hwt

Open

 

 

 

Chillicothe 42, Lafayette 25

103

Open

112

Chad Hind won by forfeit

119

Bryan Anderson won by forfeit

125

Darren Albertson lost to Dixon 3-4

130

Damon Singleton pinned by Nash 0:43

135

Brandon Thomure beat Griener 7-5

140

Danny King beat Sollars 4-2

145

Vince Jones pinned Rodriquez 1:37

152

Stacey Weaver pinned Koelzer 1:00

160

Drew Danner pinned Lindstrom 1:14

171

Claude Mathews lost to Becerra 2-13

189

Tony White pinned Sidwell 0:36

Hwt

Mike Hibner lost by pin to Howard 1:50

 

 

 

Brookfield Invitational 1) Lexington 153.5, 2) Chillicothe 148.5, 3) Moberly 136, 4) Trenton 113,
   5) Brookfield 112, 6) Marceline 70, 7) Gallatin 56.5, 8) Polo 22

103

Chad Hind 3rd pinned Teeter (Ma) 0:32, lost to Riley (Mo) 3-7, pinned Clarkson (B) :30, pinned Gleen (P) :32

112

Open

119

Bryan Anderson 1st pinned Alvarez (P) :20, pinned Egesdale (Mo) 1:12, beat McHargue (T) 7-0

125

Shane Noble 2nd pinned Crose (B) 1:25, beat Johnson (L) 9-2, lost to Stahl (T) 7-8

130

Brandon Thomure 2nd pinned Walker (B) 1:40, beat Johnson (L) 9-2, lost to Hayden (G) 0-5

135

Matt Akers lost to Brooks (L) 0-15, beat Lindsey (B) 9-2, lost to Menke (P) 4-17

140

Shane Baxter pinned by Knapp (L) 2:39, bye, lost by pin to Belshe (G) 4:$9

145

Vince Jones 1st pinned Sims (M0) 2:34, pinned Watkins (T) 1:10, pinned Christian (L) 0:59 OT

152

Stacey Weaver 1st bye, pinned Saale (B) 1:30, beat Teeter (Ma) 18-9

160

Drew Danner 3rd beat Belshe (G) 18-1, lost to Gelina (Mo) 5-7, pinned Davis (T) 0:51, beat Rector (L) 7-0

171

Bill McLemore lost by pin to Roper (Mo) 3:17, pinned Walker (G) 1:00, lost by pin to Cutsinger (T) 3:56

189

Tony White  2nd beat Peterson (L) 5-2, pinned Guthrie (Mo) 1:45, lost by pin to Gardner (B) 4:26

Hwt

Mike Hibner lost by pin to Markley (L) 1:34, bye, lost to Haage (B) 1:48

 

 

 

Chillicothe 56, Kirksville 12

103

Open

112

Chad Hind beat Buckalew 6-2

119

Darren Albertson pinned Treasure 4:13

125

Bryan Anderson beat Laney 1-16

130

Shane Noble won with a bye

135

Brandon Thomure won with a bye

140

Danny King beat Darrow 11-4

145

Vince Jones won with a bye

152

Stacey Weaver pinned Johnson 3:36

160

Drew Danner beat Swingle 6-0

171

Bill McLemore lost by pin to McLain 2:35

189

Tony White won with a bye

Hwt

Mike Hibner won with a bye

 

 

 

Chillicothe 42, Maryville 21

103

Open

112

Chad Hind lost to Anderson 4-6

119

Bryan Anderson beat Durfey 3-18

125

Shane Noble pinned Van Fossen 1:20

130

Matt Akers lost by pin to Drake 2:32

135

Brandon Thomure beat Powell 19-6

140

Danny King beat Spire 6-3

145

Vince Jones beat Casteel 21-7

152

Stacey Weaver pinned Veatch 1:03

160

Drew Danner beat Wilson 6-0

171

Bill McLemore lost by pin to Christina 2:56

189

Tony White pinned Dorrell 3:22

Hwt

Mike Hibner pinned Carol 5:04

 

 

 

Oak Grove Invitational 1) Oak Grove 230, 2) Carl Junction 209.5, 3) Chillicothe 160, 4) Pleasant Hill
129.5, 5) Trenton 101.5, 6) Kearney 72.5, 7) Warrensburg 49.5, 8) Cameron 29.5

103

Open

112

Open

119

Bryan Anderson 1st bye, beat McHargue (T) 6-2, pinned Burris (PH) 4:26, beat Lewis (OG) 17-1, beat
   McHargue (T) 15-0

125

Shane Noble 3rd pinned Trussle (C) 3:28, lost to Redwine (PH) 2-10, pinned Marshall (K) 3:38, lost to
   Brown (W) 1-9, won by default over Starchman (CJ)

130

Brandon Thomure 3rd lost to McCormick (PH) 5-10, beat Withrich (W) 1:03, beat Lucas (CJ) 13-10
   lost to Stahl (T) 3:45, beat Sears (OG) 8-2 OT

135

Gary Ervie lost by pin to Van Emmerick (K) 1:28, lost by pin to Miller (T) 5:52, lost by pin to Palmer (PH) 1:43

140

Danny King 1st pinned Dunham (W) 1:59, beat Hazen (OG) OT Ref's Decision 6-6, beat Strickling (CJ) 7-6

145

Vince Jones  2nd bye, beat Watkins (T) 4-2, bye, pinned Mitchell (CJ) 2:10, lost to Lewis (T) 4-6

152

Stacey Weaver 1st pinned Mitchell (PH 1:42, pinned Key (CJ) 1:58, pinned Romesburg (T) 1:10,
   pinned Campbell (K) 0:43, beat Lewis (OG) 10-0

160

Drew Danner  2nd beat Adlich (W) 10-0, beat Young (C) 4-0, pinned Holmes (PH) 4:40, beat Lowe (K) 14-1
   lost by pin to Fry (OG) 1:37

171

Bill McLemore lost to Cutsinger (T) 7-17, lost by pin to Malicoat (PH) 2:39, lost by pin to Knott (K) 2:56

189

Open

Hwt

Mike Hibner lost by pin to Robbins (T) 0:54, lost by pin to Wigglesworth (C) 1:32, lost by pin to
   Foreman (K) 1:52

 

 

 

Chillicothe 54, Benton 18

103

Open

112

Chad Hind won with a bye

119

Bryan Anderson beat Ross 15-6

125

Shane Noble beat Hartman 8-0

130

Brandon Thomure pinned Fleckal 1:17

135

Dallas Nivens lost by pin to Ray 0:34

140

Danny King pinned Richardson 3:27

145

Vince Jones beat Campbell 21-7

152

Stacey Weaver pinned Campbell 0:53

160

Drew Danner pinned Logston 2:52

171

Bill McLemore lost by pin to Combs 1:14

189

Tony White pinned Volkenburgh 1:05

Hwt

Mike Hibner pinned Clardy 2:31

 

 

 

Chillicothe 65, Savannah 8

103

Open

112

Chad Hind pinned Chunn 0:18

119

Bryan Anderson pinned Sonderegger 1:17

125

Shane Noble pinned Meeks 0:54

130

Darren Albertson won by forfeit

135

Brandon Thomure won by forfeit

140

Danny King beat Reardon 16-1

145

Vince Jones pinned Taylor 2:34

152

Stacey Weaver pinned Zeltwanger 1:43

160

Drew Danner pinned McFadden 2:14

171

Bill McLemore pinned Miller 0:29

189

Tony White pinned Bowman 0:51

Hwt

Jeremy Daley lost to Chandler 7-10

 

 

 

District 1) Excelsior Springs 188, 2) Chillicothe 157.5, 3) Liberty 131.5, 4) Kearney 106, 5) Benton 98
6) Lafayette 78, 7) Savannah 25.5

103

Open

112

Chad Hind 2nd pinned Smith (L) 1:06, pinned Bohon (K) 0:58, lost to Krier (ES) 6-14

119

Bryan Anderson 1st pinned Sonderegger (S) 1:11, pinned Dixon (L) 5:45, beat Klein (ES) 6-4

125

Shane Noble 4th pinned Conover (L) 1:41, lost to Newton (L) 0-4, pinned Marshall (K) 4:15, lost by pin to
   Hartman (B) 5:59

130

Brandon Thomure 3rd beat Courtney (ES) 11-2, lost to Bandalan (L) 8-11, pinned Meeks (S) 0:27, beat
   Courtney (ES) 14-3

135

Open

140

Danny King 1st beat Tronein (K) 17-1, beat Poindexter (ES) 6-2, beat Cutler (L) 2-1

145

Vince Jones 2nd pinned Rodriquez (L) 2:41, pinned Colgan (L) 4:27, lost to Nichols (ES) 5-10 OT

152

Stacey Weaver 2nd pinned Campbell (B) 1:36, pinned McKeague (L) 1:36, lost to Campbell (K) 6-8

160

Drew Danner 1st bye, beat Logston (B) 15-1, pinned Amick (ES) 1:36

171

Bill McLemore lost by pin to Braughton (L) 2:26, lost by pin to Combs (B) 2:15

189

Tony White 2nd bye, pinned James (K) 0:46, lost by pin to Brown (L) 5:40

Hwt

Open

 

 

 

Sectional

112

Chad Hind lost by pin to Mike Fitzpatrick of Warrensburg 4:00

119

Bryan Anderson pinned Trenton Stiles of Nevada1:11

125

Shane Nobel lost to Damon Brown of Warrensburg 4-18

130

Brandon Thomure pinned Brian McBrayer of Belton 4:56

140

Danny King beat Chris Hardman of Belton 15-4

145

Vince Jones  lost to Rob Downing of Harrisonville 4-10

152

Stacey Weaver  pinned Lester Allison of Nevada 0:42

160

Drew Danner beat Travis Galloway of Raymore Peculiar 8-4

189

Tony White  lost by pin to Matt Williamson of Raymore Peculiar 5:22

 

 

 

State 4th (79 points)

119

Bryan Anderson 1st beat Steve Brunner of Wentzville 12-2, beat Kris Coates of Rock Bridge 15-1,
   pinned Phillip Baird of Ray-Pec 3:40, beat Kevin Klein of Rock Bridge 6-1

130

Brandon Thomure lost to Carl Lucas of Carl Unction 9-11 OT, beat Cris Bergner of Union 13-4, lost to Eric
   Burlbaw of Farmington 0-5

150

Danny King 4th lost to Brent Young of Jackson 9-13, beat Tony Stoneking of Moberly 6-0, beat Chad
   Schwab of St Charles West 5-3, beat Blake Halterman of Rock Bridge 5-3, lost to Mike Travis of
   Wentzville 2-7

152

Stacey Weaver 3rd beat Bobby Agdt of St Charles West 6-4, lost to Matt Parris of Helias 2-8, pinned
  Rodney McCain of Webster Groves 3:30, beat JD Bowen of Ray Pec 8-2, beat Matt Selsor of Desoto 3:13
   pinned Wally Schaeffer of Waynesville 3:39

160

Drew Danner 2nd beat Greg Bexler of New Madrid County Central 10-2, beat Mike Peeler of Waynesville
  9-3, pinned Robbie Schinsa of Pacific 4:38, lost to Monte Padgett of Nevada 7-9


Contact Us
administrator@chshornets.com