1992-93 Chillicothe Wrestling

Front Row: Kyle Klein, Ronnie Kissick, Scot White, Robbie Skipper, Andy Myers, Larry Miller, Jeremy Myers
Second Row: Scott Washburn, Aaron Baker, Robbie Doupe, Jeff Beemer, Matt Akers, Jason DeWitt
Third Row: Rodney Crider, Dallas Nivens, David Booth, Michael Williamson, Clint Corbin, Steve Williams, Coach Long
Fourth Row: Ast. Coach Dave Mapel, Levi Chappell, Jeremy Yullie, Jeff Marriott, John Waterman
Mitch Bernskoetter, Shawn Sewell

Coach: Doug Long
Conference: 2nd,   District: 5th, 
State: 18th (3 Wrestlers, 2 Medals)

 

(Chillicothe Wrestlers Listed First)
 

 

Richmond 37, Chillicothe 18

103

Jeremy Myers Jeremy Myers lost by pin to Jimmy Karl 1:06

112

Ronnie Kissick lost by pin to Matt McDonald 1:50

119

Scott White beat William Jordan 2-0

125

Andy Myers beat Scott Holm 11-7

130

Robbie Doupe beat Nathan Moyer 8-6

135

Aaron Baker beat Tyler Best 7-1

140

Scott Washburn pinned Jerin Calvert 2:59

145

Jeremy Yuille lost to Aaron Misenhelter 4-16

152

Shane Midgyett lost to Andy Holm 3-5 OT

160

Matt Akers lost to Jason Puhr 2-10

171

David Booth lost to Kyle Newham 6-14

189

Jeff Marriott lost to David Hirshman 4-14

Hwt

John Waterman lost by pin to David French 1:59

 

 

 

Triangular Meet

Moberly 37, Chillicothe 25 Marshall 46, Chillicothe 10

103

Jeremy Myers

lost by pin to Cliff Rice 3:14 lost to Brian Hanson 2-14

112

Eugene Keay

lost to John Moore 5-17 pinned by Matt Lynn 3:00

119

Scott White

lost by pin to Ryan Growling 3:26 pinned by Chris Jones 3:33

125

Andy Myers

lost to Andy Kelley 3-6 lost to Mark Jones 7-12

130

Robbie Doupe

won by forfeit beat Clint Morrow 9-5

135

Aaron Baker

beat John Dawson 2-0 beat Jeff Coslet 2-0

140

Scott Washburn

pinned Brad Grapes 3:20 lost to Mike Morgan 4-0

145

Jeremy Yuille

lost by pin to JeMar Hayes 3:52 beat Kip Guthrey 12-3

152

Mitch Bernskoetter

lost by pin to Bruce Moore lost by pin to W. T. Bryan 3:26

160

Matt Akers

pinned Baron Peters 2:39 lost to James Igo 4-16

171

David Booth

lost to Sam Bolby 3-10 lost to Trafton Elsea 3-11

189

Jeff Marriott

beat Lonnie Collins 12-2 lost by pin to John Gilpin 3:23

Hwt

John Waterman

lost to Tony Slater 2-8 lost to Conan Tearney 3-11

 

 

 

Chillicothe 61, Savannah 9

103

Jeremy Myers beat Deering 16-1

112

Eugene Keay pinned Cordonnier 1:24

119

Scott White pinned Ulmer 3:26

125

Andy Myers pinned Hundley 1:23

130

Robbie Doupe won by forfeit

135

Aaron Baker beat Schmidt 18-2

140

Scott Washburn beat Davidson 13-2

145

Jeremy Yuille pinned Silvers 3:15

152

Matt Akers beat Neely 17-0

160

Dallas Nivens lost by pin to Elliott 2:45

171

David Booth won by forfeit

189

Jeff Marriott lost to Bowman 5-6

Hwt

John Waterman won by forfeit

 

 

 

Lafayette Invitational 1) Platte Co 136.5, 2) Chillicothe 131, 3) Benton 116.5, 4) Mid Buchanan 113
   5) Lafayette 112, 6) Gallatin 90, 7) Savannah 61 8) Wayne Iowa 36.5

103

Jeremy Myers 3rd lost to Constable (B) 5:48, beat Gaes (L) 8-2, beat Constable (B) 15-3

112

Eugene Keay 4th pinned Dourty (S) 5:09, lost by pin to Morrison (G) 2:49, pinned Thorpe (L) 0:59, lost to
   Ptomey (PC) 1-2

119

Scott White 3rd pinned Hubbard (G) 1:50, lost to Kennedy (B) 1-7, pinned Engle (PC) 1:31, pinned Hubbard
   (G) 2:20

125

Andy Myers lost to Ritter (MB) 3-6, beat Rhoades (G) 4-1, lost to Sloan (W) 5-7

130

Robbie Doupe 2nd pinned Bush (L) 1:37, beat Woodward (MB) 15-0, lost to Ness (G) 4:35

135

Aaron Baker 3rd pinned Schmidt (S) 5:24, lost to Roach (MB) 3-8, beat Rhodes (G) 15-2, pinned Schmidt (S)
   2:11

140

Scott Washburn 4th beat Davidson (S) 11-9 OT, lost to Goodlet (MB) 2-6, beat LaFave (L) 10-6, lost to
   Nichols (W) 5-7

145

Jeremy Yuille 4th beat Sprague (L) 18-6, lost by pin to Angst (MB) 1:19, beat Steigerwelt (G) 16-0
   lost by pin to Thorpe (B) 0:59

152

Matt Akers 2nd pinned Silvey (MB) 3:50, pinned Sherlock (B) 2:54, lost to Kossen (PC) 2:35

160

Dallas Nivens lost by pin to Thomason (PC) 2:59, pinned Meyer (MB) 0:27, lost by pin to Beasley (L) 2:14

171

David Booth lost to Phillips (B) 5-21, lost to Lindstrom (L) 2:01

189

Jeff Marriott  3rd pinned Bradford (W) 3:44, lost by pin to Bowman (S) 4:27, pinned Cook (MB) 0:31,
   Pinned Bradford (W) 3:23

Hwt

John Waterman pinned Coil (MB) 1:20, lost by pin to Clardy (B) 0:43, pinned Simon (PC) 0;43

 

 

 

Chillicothe 37, Brookfield 25

103

Jeremy Myers pinned Gaunt 1:53

112

Ronnie Kissick won by forfeit

119

Andy Myers beat Buckallew 7-4

125

Robbie Doupe pinned Hoyt 1:42

130

Scott White beat Duncan 9-1

135

Aaron Baker pinned Crose 5:09

140

Jeff Beemer lost to Kennedy 1-14

145

Scott Washburn beat Parker 10-8

152

Matt Akers beat Bowman 11-8

160

David Booth lost to Beckman 3-2

171

Mike Williamson lost by pin to Lindsay 2:37

189

Jeff Marriott lost by pin to McCollum 1:13

Hwt

John Waterman lost by fall to Thudium 3:37

 

 

 

Excelsior Springs Tournament (Pool Format, no team scores) Teams: Harrisonville, Kearney,
Lee's Summit, Liberty, Moberly, Raytown South, Richmond, Benton, St Joe Central

103

Jeremy Myers 2nd pinned Byler (L), beat Constable (B) lost by pin to Hawkins (SJC)

112

Open

119

Andy Myers 4th pinned Jordan (R) lost to Taylor (L) 6-8, lost to Kennedy (B) 4-7, lost to Foster (K) 7-21
   beat White (M) 6-4

125

Robbie Doupe 1st won by DQ over Bonikowski (L), beat Salisbury (B) 23-4, beat Schreier (ES) 12-5,
   pinned Rowland (RS), pinned Harmon (K) 18-3

130

Open

135

Open

140

Scott Washburn lost to Scars (ES) 2-8, lost to Misenhelter (R) 6-16, lost to Youngblood (H) 3-9

145

Jeremy Yuille 2nd pinned Glenn (L), pinned Merriam (H), lost to Gibson (LS) 6-12, pinned Banks (K)

152

Matt Akers 2nd beat Root (SJC) 19-2, lost to Heath (ES) 2-6, beat Bolby (M) 15-0, pinned White (H)

160

Open

171

Michael Williamson 2nd lost to Fahring (L) 4-12, pinned Sherman (SJC), beat Collins (M) 4-1, beat
   Childers (K) 14-3

189

Jeff Marriott lost by pin to Shanks (K), lost by pin to Haney (L), pinned Ambrozi (SJC) lost by pin to
   Carver (ES)

Hwt

Jeremy Daley lost by pin to Doleshal (K), lost by pin to Webber (RS) lost by pin to Campbell (ES)
   lost by pin to Clardy (B)

 

 

 

Platte Co Tournament 1) Raytown 127.5, 2) Chillicothe 125.5, 3) KC Rockhurst 117, 4) Rock Port 110,
 5) KC Center 109, 6) Maysville 102.5, 7) Platte Co 98, 8) Savannah 32

103

Jeremy Myers lost to Pearl (M) 2-17, lost by pin to Farr (PC) 3:25

112

Open

119

Andy Myers 1st beat Bastow (RP) 14-4, beat Nelson (PC) 6-1, pinned O'Connell (KCC) 3:41

125

Robbie Doupe 1st bye, pinned Coleman (KCC) 0:58, pinned Thomas (PC) 1:03

130

Scott White 3rd beat Washington (KCC) 7-5, lost by pin to Arcenaeux (KCR) 1:08, beat Milburn (M) 10-9
   beat Bastow 10-0

135

Aaron Baker 2nd pinned McClung (R) 3:11, beat Goetz (KCR) 5-3 OT, lost by pin to Owen 3:40

140

Scott Washburn 4th beat Moran (RP) 10-6, lost to Redman (M) 5:53, pinned Jones (R) 5:28, lost to Arnold
  (PC) 0-15

145

Jeremy Yuille 4th beat Hudson (RP) 11-6, lost by pin to Teschner (M) 2:30, pinned Ismert (KCR) 2:05, lost
   by pin to Filger (PC) 1:35

152

Matt Akers 3rd beat Svaglic (KCR) 20-4, lost by pin to Nerron (RP) 5:02, beat Young (M) 12-4, beat Kossen
   (PC) 5-3 OT

160

David Booth lost by pin to Fultz (R) 2:46, lost by pin to Hornbeck (KCR) 5:07

171

Michael Williamson pinned Sweiger (M) 0:36, lost by pin to Schweider (PC) 4:49, lost to Fitzberald (KCC) 1-7

189

Open

Hwt

Jeremy Daley 2nd pinned Vitale (KCR) 5:48, pinned Makings (RP) 0:58, lost by DQ to Combs (KCC)

 

 

 

Trenton 52, Chillicothe 12

103

Jeremy Myers beat Jason Roy 12-5

112

Open to Matt Keuhn

119

Andy Myers lost to Dan McCollough 0-9

125

Robbie Doupe lost to Ben Thomas 6-9

130

Scott White lost by pin to Lyn McAtee 1:30

140

Scott Washburn lost to Kris Ball 9-18

145

Jeremy Yuille lost to Clay Johnson 4-12

152

Matt Akers pinned Mike Quilty 5:09

160

David Booth lost by pin to Ronnie Miller 3:38

171

Michael Williamson lost by pin to Larry Lawson 5:53

189

Jeff Marriott lost by pin to Trevor Leeper 0:41

Hwt

Jeremy Daley lost to Lance Herring 2-5

 

 

 

Chillicothe 33, Lafayette 24

103

Jeremy Myers beat Tim Gaes 13-5

112

Ronnie Kissick lost by pin to Alex Thorpe 2:32

119

Andy Myers lost to Nate Greiner 5-6 OT

125

Robbie Doupe won by forfeit

130

Scott White beat Dustin Zook 9-6

135

Aaron Baker lost to Brett Dixon 2-9

140

Scott Washburn beat B J LaFave 5-2

145

Jeremy Yuille beat Chad Sprague 8-0

152

Matt Akers beat Matt Burrelson 9-2

160

Jason DeWitt beat Derrick Beaseley 12-3

171

Michael Williamson won with a bye

189

Jeff Marriott lost by pin to Gary Dydell 1:55

Hwt

Jeremy Daley lost by pin to Chris Sidwell 1:15

 

 

 

Brookfield Tournament 1) Trenton 163, 2) Moberly 134, 3) Lexington 121.5, 4) Marceline 95.5,
 5) Gallatin 81.5, 6) Brookfield 68, 7) Higginsville 64, 8) Chillicothe 52.5

103

Jeremy Myers 4th pinned Sandler (H) 4:39, lost by pin to Ingraham (T) 1:15, pinned Gaunt (B) 0:31, lost
     by pin to Rice (Mo) 3:37

112

Open

119

Andy Myers pinned Buckallew (B) 5:12, lost to Cavanah (Ma) 1-8, lost by pin to Pollard (Mo) 1:16

125

Robbie Doupe 3rd bye, lost to Ball (MA) 2-4, beat Rhodes (G0 22-5, beat Grambling (Mo) 4-3

130

Scott White lost by pin to Kelly (Mo) 2:59, beat Duncan (B) 10-7, lost by pin to Teeter (Ma) 1:54

135

Aaron Baker pinned Rhodes (G) 3:04, lost to Miller (T) 2-4 OT, lost to Evans (H) 1-2

140

Scott Washburn lost to Ball (T) 6-12, beat Reynolds (G) 6-2, defaulted due to illness

145

Jeremy Yuille pinned Parker (B) 4:43, lost by pin to Moore (Mo) 4:22, lost to Ellmaker (L) 2-11

152

Matt Akers 2nd  pinned Stallo (Ma) 1:57, beat Quilty (T) 3-2, lost to Boyd (L) 2-5

160

Jason DeWitt lost by pin to Meherhoff (L) 1:30, lost to Peters (Mo) 3-5

171

Michael Williamson lost by pin to Belshe (G) 4:47, lost by pin to Bagby (H) 5:25

189

Jeff Marriott lost to Stallo (Ma) 0-4, beat Wilkison (H) 9-0, lost to Lindsay (B) 2-16

Hwt

Jeremy Daley lost to Thudium (B) 2-7, lost to Herring (T) 9-12

 

 

 

Kirksville 42, Chillicothe 14

103

Jeremy Myers beat Cling Browning 8-4

112

Tyson Williams won with a bye

119

Andy Myers lost to James Shoush 12-9

125

Robbie Doupe beat Chris Brown 9-7

130

Scott White lost by pin to Scott Buckallew 3:25

135

Aaron Baker lost to Andy Treasure 1-8

140

Scott Washburn lost to Jody Treasure 2-9

145

Jeremy Yuille beat Slade Shafer 7-3

152

Matt Akers lost to Lance Eads due to Elbow Injury (lost for season)

160

David Booth lost by pint o Josh Munn 3:21

171

Michael Williamson lost to Zach Johnson 0-1

189

Jeff Marriott lost by pin to Randell Horn 3:26

Hwt

Jeremy Daley won by forfeit

 

 

 

Maryville 36, Chillicothe 28

103

Jeremy Myers lost to Tim Anderson 12-7

112

open to Casey Casteel

119

Andy Myers lost to Clint Dew 6-11

125

Robbie Doupe lost by pin to Craig Durfey 1:48

130

Scott White lost by pin to Anthony Bowen 2:43

135

Aaron Baker pinned Quentin Strueby 3:15

140

Scott Washburn beat Tim Skidmore 9-12

145

Jeremy Yuille pinned Dustin Law 1:53

152

Mitch Berskoetter lost by pin to Pat Wellington 3:22

160

Jason DeWitt pinned Mark Moser 3:20

171

Michael Williamson lost to Brian Watkins 5-6

189

Jeff Marriott lost to Craig Powell 7-18

Hwt

John Waterman won by forfeit

 

 

 

Chillicothe 41, Benton 24

103

Jeremy Myers beat Ben Constable 9-1

112

Open to Arley Ferguson

119

Andy Myers beat Ed Kennedy 16-9

125

Robbie Doupe won by forfeit

130

Scott White beat Mike Ferguson 4-1

135

Aaron Baker pinned DJ Kenyon 3:22

140

Scott Washburn pinned Brian Guyer 5:05

145

Jeremy Yuille lost to Kevin Thorp 7-5

152

Clint Corbin pinned Mike Sherlock 5:10

160

Jason DeWitt beat Jason Pilgram 10-1

171

Michael Williamson lost by pin to John Phillips 3:58

189

Jeff Marriott pinned Brandon Roberts 3:52

HWT

Open to Mike Clardy

 

 

 

District 1) Trenton 206, 2) Marceline 122, 3) Maysville 98, 4) Brookfield 91.5, 5) Chillicothe 88.5,
   6) Gallatin 83, 7) South Harrison 45

103

Jeremy Myers 4th bye, lost to Troy Frandson (Ma)r 4-3, bye, lost to Jason Roy (T) 7-5

112

Open

119

Andy Myers lost to Jason Buckallew (B) 6-7, lost by pin to Brian Bennett (SH) 3:41

125

Robbie Doupe 3rd pinned Jason Hoyt (B) 2:10, lost to Elliott Ball (Mar) 7-2, pinned Jesse Gray (G) 3:42,
   pinned Wyatt Hodge (SH) 4:10

130

Scott White beat Chad Duncan (B) 13-9, lost by pin to Lyn McAtee (T) 0:24, lost by pin to Kenneth Milburn (Mays) 3:20

135

Aaron Baker 2nd pinned Adam Rhoades (G) 3:10, beat Pete Kennedy (B) 1-0, lost to Donnie Miller (T) 6-0

140

Scott Washburn bye, lost to Kris Ball (T) 7-24, lost to Daniel Crose (B) 2-4

145

Jeremy Yuille 4th pinned Ryan parker (B) 0:42, lost to Steve Fostenos (Mar) 8-7, pinned Jeremy Vanmeter
   (SH) 0:08, lost by injury default to Clay Johnston (T) 4th

152

Clint Corbin 4th lost to Erik Maxwell (G) 4-0, pinned JC Frame (SH) 2:34, lost by pin to Cody Young
   (May) 1:52

160

Jason DeWitt 3rd bye, lost to Jerry Beckman (B) 5:48, pinned Hank King 9Mar) 3:39, beat Jesse Tony
    (G) 16-0

171

Michael Williamson lost by pin to matt Finch (Mar) 2:17, bye, lost to Larry Lawson (T) 3-5

189

Jeff Marriott 4th pinned Brad Gatton (G) 0:52, lost by pin to Trevor Leeper (T) 1:10l, bye, beat Jon Lindsey
   (B) 8-6

Hwt

John Waterman 3rd bye, lost to Mike Fehring (SH) 4:39, pinned Ryan Menconi (Mar) 1:30, beat Lance
   Herring (T) 10-6

 

 

 

Sectional

103

Jeremy Myers lost by pin to Mitch Schupp of Tarkio 1:43, beat Joe Pearly of Maysville 6-3, lost by pin
   to Troy Frandson of Marceline 5:46

125

Robbie Doupe 4th pinned Patrick Bastow of Rock Port 0:40, lost by pin to Elliott Ball of Marceline 5:31
   pinned Wyatt Hodge of South Harrison 2:42, lost by pin to Ben Thomas of Trenton 4;13

135

Aaron Baker 2nd beat Jeff Davidson of Savannah 13-2, beat Jake Owen of Maysville 5-3, lost to Donnie
   Miller of Trenton 5-9

145

Jeremy Yuille 4th pinned Chris Osmon of Albany 1:11, lost by pin to Steve Fotenos of Marceline 4:54
   won by pin over Toby Hudson of Rock Port 1:18, lost to Clay Johnston of Trenton 0-16

152

Clint Corbin lost by pin to Dusty Herron of Rock Port 0:45, lost to Erik Maxwell of Gallatin 2-10

160

Jason DeWitt lost by pin to Rob Kish of Rock Port 1:15, pinned Jamie Graham of Stanberry 3:24
   lost to Jerry Beckman of Brookfield 4:38

189

Jeff Marriott pinned Jon Vjets of Rock Port 3:29, lost by pin to Trevor Leeper of Trenton 1:00, lost by pin to
   John Lindsay of Brookfield 2:35

Hwt

John Waterman lost to Mike Carroll of Maryville 8-3, pinned John Butrick of South Harrison 1:57, lost by
   Pin to Troy Williams of Savannah 2:32

 

 

 

State 18th 33 points

125

Robbie Doupe lost to Ryan Ritter of Mid Buchanan 10-3

135

Aaron Baker 1st beat Tim Lair of Country Day 9-3, beat Roger Hawkins of Pembroke Hill 7-0, beat Justin
   Roach of Mid Buchanan 11-2

145

Jeremy Yuille 4th lost by pin to Aubrey Lankford of Seneca 2:46, beat Jeff Brown of Knob Noster 13-6,
   beat Troy Wohlers of Fulton 5-3, beat Matt Rosenbalm of Pleasant Hill 6-4, lost to Aubrey Lankford of
   Seneca 2:13

Contact Us
administrator@chshornets.com