1993-94 Chillicothe Wrestling

First Row: Branden Trager, Robbie Skipper, Andy Myers, Aaron Jessen, Jeremy Myers, Randy Akers
Second Row: Clint Baxter, Jason Maberry, Kyle Klein, Jeff Beemer, Robbie Doupe
Third Row: Jeremy Yuille, Scott Washburn, Steve Williams, Heath Cole, Jason DeWitt.
Not Pictured: Jeff Marriott, Clint Corbin, Lendy Copple, Aaron Baker

Coach: Doug Long
Conference: 1st (Tied),  District: 2nd,
State: 12th (6 Wrestlers, 3 Medalists)

 

(Chillicothe Wrestlers Listed First)
 

 

Marceline Tournament 1) Trenton 221.5, 2) Moberly 141, 3) Carrollton 134, 4) Brookfield 98,
   5) Chillicothe 86.5, 6) Marceline 78, 7) Cameron 47, 8) KC Lutheran

103

Lendy Copple 4th pinned Spiechinger (B) 0:46, lost by pin to Applebury (C) 2:33, lost to Decker (Mo) 15-3

112

Jeremy Myers 3rd pinned Hawar (B) 3:39, lost to Pulliam (Ca) 0:59, won by default, beat Ward (Ma) 15-3

119

Aaron Jessen lost by pin to McCullough (T) 1:48, lost by pin to Ellison (B) 2:43

125

Branden Trager lost by pin to Dispensa (KCL) 5:01, lost by pin to Buckallew (B) 4:10

130

Andy Myers 4th beat Hoyt (B) 17-1, lost by pin to Grambling (Mo) 3:12, pinned Loontjer (KCL) 0:27,
   lost to Moore (Ma) 5-8

135

Aaron Baker 3rd pinned J Collier (B) 3:00, lost to Leeper (T) 7-8, beat Ramsey (Ca) 4:45, beat Collier
   (B) 12-4

140

Robbie Doupe 2nd pinned Sullivan (Ma) 1:32, beat Dawson (Mo) 8-5, lost to Miller (T) 9-12

145

Matt Lent pinned Todd (Ca) 1:17, lost by pin to Mentoya (Mo) 1;27, lost to Duncan (B) 1-7

152

Jason Horton lost by pin to McAllister (Ca) 1:55, pinned Kraly (KCL) 0:34, lost by pin to Peters (Mo) 1:40

160

Open

171

Heath Cole 3rd lost by pin to Worland (Ca) 2:55, pinned Kuhl (Ma) 3:28, pinned Lena (KCL) 0:48, pinned
   Berding (Mo) 3:37

189

Open

Hwt

Steve Williams lost by pin to Marconi (Ma) 3:06, lost by pin to Rolls (MO) 1:38

 

 

 

Richmond 58, Chillicothe 9

103

Lendy Copple lost by pin to Clayton Brown 3:40

112

Jeremy Myers lost by pin to Jimmy Karl 5:18

119

Open

125

Brandon Trager lost by pin to Joe Hamilton 0:31

130

Rodney Crider lost by pin to Shane Nichols 1:42

135

Aaron Baker lost to Nathan Meyer 4-8

140

Robbie Doupe beat Vincent Green 10-7

145

Matt Lent lost to Aaron Misenhelter 12-6

152

Jason Horton lost to Tyler Best 18-9

160

Jason DeWitt lost to Jason Ruhr 2-18

171

Open

189

Open

Hwt

Steve Williams won by forfeit

 

 

 

Moberly 41, Chillicothe 18

Marshall 46, Chillicothe 25

103

Lendy Copple pinned Decker 4:42

lost by pin to Jasper 0:48

112

Jeremy Myers lost to Nyguen 8-9

lost by pin to Lyons 3:38

119

Aaron Jessen

lost to Williams 2-11

125

Branden Trager lost do lost to Davidson  1-16

 lost by pin to Jones 1:33

130

Rodney Crider lost by pin to Grambling 3;11

lost by pin to Kirby 1:09

135

Aaron Baker beat Grimes 9-6

pinned Dillon 2:28

140

Robbie Doupe beat Dawson 8-5

beat Russell 17-5

145

Matt Lent lost by pin to Mentoya 4:59

lost by pin to Bozarth 3:02

152

Jeremy Yuille beat Peters 11-8

beat Swier 10-3

160

Jason DeWitt lost to Bowlby 6-7

lost by pin to Coslet 5:33

171

Heath Cole pinned Meyers 1:34

beat Berding 5-4

189

Open

 

Hwt

Steve Williams lost by pin to Moberly 1:44

pinned Anderson 1:33

 

 

 

Chillicothe 46, Savannah 24

103

Lendy Copple pinned Kirk Ellison 0:27

112

Jeremy Myers pinned Phillip Long 3:02

119

Aaron Jessen lost by pin to Charlie McCarthey 3:36

125

Branden Trager lost by pin ti Kris Ulmer

130

Open

135

Aaron Baker beat Eric Weidmer 5-2

140

Robbie Doupe pinned Brad Sullivan 1:31

145

Jeff Beemer beat Jeff Davidson 18-1

152

Jeremy Yuille pinned Brian Schmidt 3:11

160

Jason DeWitt beat Eldon Elliott 19-7

171

Heath Cole lost by DQ

189

Michael Williamson pinned Jeremy Petit 1:04

Hwt

Jeff Marriott pinned Brian high 1:44

 

 

 

Lafayette Tournament 1) Chillicothe 135.5, 2) Benton 122.5, 3) Platte Co 117, 4) Mid Buchanan 101,
   5th Lafayette 85.5, 6) Savannah 83, 7) Wayne, IA 68.5, 8) Gallatin 65

103

Lendy Copple 2nd pinned Tovey (B) 0:46, beat Prunty (W) 5-3, lost to Ritter (MB) 0-17

112

Jeremy Myers 3rd pinned Long (S) 3:05, lost to Ptomey (MD) 3-8, beat Hisket (G) 2-7

119

Open

125

Open

130

Open

135

Aaron Baker 135 pinned Smither (B) 1;22, beat Murphy (PC) 5-3, lost to Ness (G) 2-7

140

Robbie Doupe 1st pinned Brude (MB) 0:59, pinned Sullivan (S) 1:59, pinned Parker (PC) 4:39

145

Jeff Beemer 3rd pinned Chandler (B) 1:29, lost to Blackenship (PC) 0-8, beat Rhoades (G) 16-4, won by
   injury default over Chandler (B)

152

Jeremy Yuille 2nd pinned Toney (G) 1:53, pinned Sherlock (B) 1:58, lost to LaFave (L) 6-17

160

Open

171

Open

189

Michael Williamson 4th pinned Adkison (G) 2:56, lost by pin to Wheeler (MB) 2:17, pinned Pettitt (S) 0:31,
   lost to Randolf (W) 3-5

Hwt

Jeff Marriott 1st bye, pinned Beauford (B) 2:28, beat Simon (PC) 13-6

 

 

 

Chillicothe 36, Brookfield 32

103

Lendy Copple pinned Brent Speichinger 0:55

112

Jeremy Myers pinned Berry Huwar 5:05

119

Aaron Jessen lost by pin to Joe Ellison 1:29

125

Branden Trager lost to Jason Buckallew 0-18

130

Andy Myers beat Jason Hoyt 14-8

135

Aaron Baker pinned Tim Rowlison 1:13

140

Robbie Doupe won by injury default

145

Jeff Beemer lost by injury default

152

Jeremy Yuille beat Ryan Parker 7-0

160

Jason Horton won by pin over Delana 2:48

171

Jason DeWitt pinned Delana 2:48

189

Michael Williamson lost by pin to Jerry Beckman 3:12

Hwt

Jeff Marriott lost by decision to Ian Thudium 9-2

 

 

 

Excelsior Springs Tournament (pool play, no team scores kept)

103

Lendy Copple 2nd Pool B pinned Johnson (Ben), pinned Chai (Har) 4:56, lost by pin to Fluesmeier (ES) 3:08
   pinned Decker (Mob) 2:17

112

Open

119

Open

125

Open

130

Andy Myers 1st Pool B beat Schreier (ES) 5-3, beat Baxter (Ric) 13-6, pinned Gilbert (Har) 2:35, pinned
Hook (Mob) 3:06, Beat Rowland (RS) 6-1

135

Aaron Baker 3rd Pool A pinned Donohoe (ES) 1:15, beat Kuhlman (Kea) 5-1, beat Holm (Rich) 4-0, lost to
   Hatfield (Lib) 1-3, lost to Murphy (Ben) 2-8

140

Robbie Doupe lost to Misenhelter (Rich) 4-6 OT, lost to Bischoef (RS) 5-9, defaulted due to illness

145

Open

152

Jeremy Yuille pinned Dunlap (RS) 0:36, lost to Peters (Mob) 4-6 OT, lost to Sherlock (Ben) 5-12
   lost to Haney (Lib) 0-14, lost to Franke 

160

Jason DeWitt 1st Pool B pinned Henderson (Cen) 1:24, lost to Gay (Kear) 6-13, pinned Fisk (ES) 1:24
   beat Bowlby (Mob) 8-6 OT

171

Michael Williamson lost by pin to Baker (ES) 1:01, lost by pin to Compton (Lib) 5:57, lost to Dedrickson
   (Cen) 0-3

189

Open

Hwt

Jeff Marriott 1st Pool B lost to Hutchenson (Kea) 2-6, pinned Harris (Ben) 1:58, won by default over
   Rolls (Mob), won by default over Stephens (RS)

 

 

 

Trenton 43, Chillicothe 18

103

Lendy Copple lost to Jason Roy 9-16

112

Jeremy Myers lost to Matt Keuhn 2-16

119

Aaron Jessen lost by pin to Dan McCullough 1:35

125

Branden Trager lost by pin to Ben Thomas 3:26

130

Andy Myers pinned Adam Trump 2:46

135

Aaron Baker beat Trent Leeper 4-3

140

Robbie Doupe lost to Donnie Miller 4-14

145

Open

152

Jeremy Yuille lost to Darrell Bell 6-7

160

Jason DeWitt beat Graham Whitt 5-0

171

Open

189

Heath Cole lost to Trevor Leeper 0-15

Hwt

Jeff Marriott pinned lance Herring

 

 

 

Platte Co Invitational 1) Raytown 165, 2) Platte Co 113.5, 3) Chillicothe 109.5, 4) Rock Port 108.5
   5) Savannah 97, 6) KC Center 73.5, 7) KC Rockhurst 66, 8) Maysville 51

103

Randy Akers bye, lost to Roupe (RP) 3:02, lost to Druen (KCC) 4-6

112

Jeremy Myers 4th beat Cook (RP) 15-3, lost to Eisenhauer (Ra) 0-7, beat Hicks (KCC) 15-6, lost to
   Cardello (KCR) 3-15

119

Open

125

Open

130

Andy Myers 2nd bye, beat Abraham (Ra) 17-9, lost to Wiedmer (S) 3-8

135

Aaron Baker 3rd pinned Smith (Mays) 1:09, lost to McLung (Ray) 4-12, beat Wieneke (RP) 7-5, beat

   Wiedmer (S) 8-3

140

Robbie Doupe 1st beat Parker (PC) 12-8, beat Teschner (Mays) 18-3, beat Schomberg (RP) 13-8

145

Open

152

Jeremy Yuille 1st bye, pinned Mann (Ray) 5:02, beat Brion (RP) 10-9

160

Open

171

Jason DeWitt 3rd pinned Rudder (PC) 0:53, lost to Adams (Mays) 6-17, pinned Henderson (RP) 1:43
   pinned Saunders (Ray) 1:36

189

Open

Hwt

Jeff Marriott 2nd pinned  High (S) 3:39, pinned Moore (Mays) 1:01, lost by pin to Box (Ray) 0:35

 

 

 

Chillicothe 47, Lafayette 24

103

Lendy Copple won by forfeit

112

Jeremy Myers won by forfeit

119

Aaron Jessen won by forfeit

125

Branden Trager pinned Eddie Akabane 3:03

130

Andy Myers lost to Nate Greiner 6-10

135

Aaron Baker won by forfeit

140

Robbie Doupe beat Justin Perry 20-5

145

Clint Corbin won by forfeit

152

Jeremy Yuille lost to B J LaFave 7-24

160

Jason DeWitt lost to Matt Burleson 9-20

171

Open to Jeremy Burleson

189

Heath Cole lost by pin to Mike Cindrich 4:59

Hwt

Jeff Marriott pinned John Rucker 0:57

 

 

 

Brookfield Tournament 1) Trenton 213, 2) Lexington 107, 3) Chillicothe 96, 4) Moberly 95,
   5) Higginsville 92.5, 6) Brookfield 82, 7) Gallatin and Marceline 62

103

Lendy Copple 2nd bye, beat J Wade (H) 2:24, lost by pin to J Roy (T) 3:28

112

Jeremy Myers lost to J Morris (Lex) 0-9, beat M Hiskett (G) 16-0, lost to M Palmerin (H) 2-3

119

Aaron Jessen lost by pin to C Rice (Mob) 1:42, lost by pin to D Morgan (Lex) 22:43

125

Open

130

Andy Myers 2nd beat C Tull (G) 18-2, beat J Davidson (Mo) 10-6, lost by pin to T Cavanah (Ma) 3:05

135

Aaron Baker 2nd pinned V Jesaitus (B) 1:43, beat T Leeper (T) 6-0, lost to A Ness (G) 2-7

140

Robbie Doupe 2nd pinned T Rollison (B) 1:07, beat S Montoya (Mo) 9-1, lost by pin to D Miller (T) 1:39

145

Clint Corbin lost to M Divine (H) 11-12, beat A Rhoades (G) 17-3, lost to J Dawson (Mo) 0-10

152

Open

160

Jason DeWitt beat M Berding (Mo) 9-7, lost by pin to B Bowman (B) 4:42, beat H King (Ma) 8-0
   beat G Whitt (T) 6-3

171

Open

189

Heath Cole bye, lost by pin to T Leeper (T) 1:32, lost to R Wilkison (H) 2-11

Hwt

Jeff Marriott pinned B Rolls (Mo) 1:30, pulled L Herring (T) 1:23, lost to Ian Thudium (B) 3-7

 

 

 

Kirksville 39, Chillicothe 27

103

Lendy Copple won by forfeit

112

Jeremy Myers pinned Josh Quint 1:22

119

Aaron Jessen lost by pin to Jason Regagnon 2:52

125

Branden Trager lost to James Maize 0-19

130

Andy Myers lost by pin to Kevin Powell 3:02

135

Aaron Baker lost to David Crawford 1-2

140

Robbie Doupe beat Chris Brown 15-10

145

Clint Corbin pinned Chad Gooch 3:33

152

Jason Maberry lost by pin to Lance Eads 2:24

160

Jason DeWitt lost to Bryan James 15-17

171

Open to Josh Munn

189

Heath Cole lost to Matt Mullanix 1-12

Hwt

Jeff Marriott pinned Shane Sneddon 1:39

 

 

 

Maryville 35, Chillicothe 31

103

Lendy Copple pinned Heath Higdon 3:20

112

Aaron Jessen lost by pin to Casey Casteel 1:48

119

Jeremy Myers lost to Tim Anderson 8-18

125

Branden Trager lost by pin to Calvin Mathes 3:24

130

Andy Myers lost to Dan Tucker 12-15

135

Aaron Baker pinned JR Wehrle 3:23

140

Robbie Doupe pinned Mason Chestnut 1:05

145

Clint Corbin beat Dustin Law 10-2

152

Jeremy Yuille won by forfeit

160

Jason DeWitt won by forfeit

171

Open to Chris Sticklin

189

Open to Brian Watkins

Hwt

Jeff Marriott lost to Craig Powell 8-18

 

 

 

Chillicothe 46, Benton 19

103

Lendy Copple pinned Scott Johnson 1:35

112

Jeremy Myers pinned Andrew Swartz 3:16

119

Aaron Jessen lost by pin to Arley Furgeson 1:06

125

Branden Trager lost to Ed Kennedy 6-14

130

Andy Myers beat Ben Constable 15-0

135

Aaron Baker lost to Gabe Murphy 2-7

140

Robbie Doupe beat Clint Kennedy 23-6

145

Clint Corbin pinned Ron Stanton 4:16

152

Jeremy Yuille won by forfeit

160

Jason Dewitt lost by pin to Mike Sherlock 4:56

171

Scott Washburn beat Todd Lamensky 9-3

189

Heath Cole beat Tom Bonnett 12-7

Hwt

Jeff Marriott pinned John Phillips 4:42

 

 

 

Districts - 2nd - results not found

 

 

 

Sectionals

103

Lendy Copple 1st pinned Heath Higdon of Maryville 0:13, pinned Christopher Roup of Rock Port 3:15, pinned
   Ben Hihath of South Holt 120

112

Jeremy Myers beat Ryan Cook of Rock Port 6-5, lost by pin to Casey Casteel of Maryville 2:44, lost to
   Nicholas Ward of Marceline 7-11

135

Aaron Baker 1st pinned Eric Weidmer of Savannah 1:48, beat Brian Bennett of South Harrison 3-1, beat
   Trent Leeper of Trenton 6-4 in overtime

140

Robbie Doupe 2nd beat Jeff Davidson of Savannah 17-0, won by default over Jason Parks of Albany, lost by
   default to Donnie Miller of Trenton

145

Clint Corbin lost to Lenny Hihath of South Holt 3-6, pinned LC Stoll of Stanberry 3:50, lost to Brady Owen
   of Rock Port 8-7

152

Jeremy Yuille 3rd beat Craig Fansher of South Holt 14-6, lost to Steven Colbert of Marceline, pinned Dana
   Brion of Rock Port 2:00, beat Ryan Parker of Brookfield 6-3

160

Jason DeWitt 2nd beat Eldon Elliott of Savannah 13-6, beat Tim Moran of Rock Port 12-7, lost by DQ to
   Brian Bowman of Brookfield (picked up and slammed Bowman to ma)

189

Heath Cole scratched and did not compete

Hwt

Jeff Marriott 2nd bye, beat Ian Thudium of Brookfield 6-4, lost to Mike Fehring of South Harrison 2-5

 

 

 

State 12th (43 points)

103

Lendy Copple beat Clayton Brown of Richmond 11-1, lost to B J Ross of Knob Noster 6-8 in OT

135

Aaron Baker 2nd pinned Jimmy Concannon of Versailles, beat Rory Ridinger of Odessa 2-1, beat Tony
   Brown of Butler, lost to Drew Kircher of Pleasent Hill 7-3 in medal match

140

Robbie Doupe 5th -beat Amos Dixon of Carrollton 5-4, beat Jason Miller of Fulton 6-2, lost to Anson Amos
   of Odessa, lost wrestle back match, beat Amos Dickson of Carrollton 8-6 OT

152

Jeremy Yuille lost to Jim Stanec of Country Day 4-11

160

Jason DeWitt lost to Jason Dunlap of Higginsville 3-11, lost wrestleback match

Hwt

Jeff Marriott 6th pinned Jason Mullins of Smithville, pinned Dale Heumann of Boonville 3:49, lost to Brandon
    Reinbold of Oak Grove 9-11 in semis, lost to Mike Fehring of South  Harrison 7-4, lost to Toby Coons of
   St Pius 3-9

Contact Us
administrator@chshornets.com