2001-02 Chillicothe Wrestling

Coach: Dave Kinen
Conference: 3rd,  District: 5th, State: none

 

(Chillicothe Wrestlers Listed First)
 

 

Chillicothe 37, Marshall 32

103

Jason Shafer won by forfeit

112

Calvin Vadnias won by forfeit

119

Adonnis White pinned Jacob Ivie 1:04

125

Nathan Scott lost to Justin Schroeder 2-3

130

Andrew Ripley pinned Jacob Erickson 2:43

135

A. J. Coffelt lost by pin to Ben Jacobi 3:05

140

Mike Marriott lost by pin to Scott Rimmer 5:23

145

Andy Palmisano pinned Josh O'Bryan 0:54

152

Chris Earley beat Charles Norman 4-1

160

Nathaniel Skipper lost to Eric Mikle 3-13

171

Dillon Murray lost to Eric Perkins 3-9

189

Michael Wilson beat James Chevalier 14-6

215

Andy Parks lost to Jeremy Gochenour 7-17

275

Ryan Gardner lost by pin to B. J. Coslet 0:50

 

 

 

Park Hill Duals
CHS 39, Ft Scott KS 30


Park Hill South 52, CHS 18

Camdenton 54, CHS 22

103

Jason Shafer won by forfeit

lost to Higgins 4-19 pinned by Pat Kompass 1:59

112

Adonnis White pinned Stevens 1:09

pinned Stokes 2:42 pinned by LaRue 2:44

119

Open to Cable

   

125

Nathan Scott lost to Sharp 4-11

Billy Hayes pinned by Tanner 5:51 N Scott pinned Ennis 5:03

130

Andrew Ripley pined by Harper 4:15

pinned Craig 0:44 lost by Injury Default Sims

135

Mike Marriott pinned by Allison 0:40

lost to Bailly 7-13 pinned by Quillen 1:13

140

A J Coffelt beat Holt 13-6

pinned by Molenkamp 5:46 pinned by Blair 3:20

145

Andy Palmisano lost to Metcalf 1-4

lost to Hammel 10-13 pinned by Swadley 2:57

152

Chris Earley beat Fulk 10-6

pinned Matinez 1:14 pinned by Wyatt 3:51

160

Nathaniel Skipper beat Sewell 10-6

B Macoubrie pinned by Miller 3:05 N Skipper beat Rielly 16-0

171

Dillon Murray pinned by Lattimer 1:13

lost to McDonald 3-12 lost to Higginbotham 0-6

189

Michael Wilson pinned Hall 1:53

lost to Eblen 9-11 beat George 19-4

215

Tyler Maple won by DQ

lost to Butler 7-14 lost by pin to Fleming 3:31

275

Ryan Gardner pinned Love 0:14

pinned by McNerny 0:32 lost by pin to McDowell 0:54

 

William Chrisman 39, Chillicothe 38

Chillicothe 63, Hickman Mills 18

103

Jason Shafer pinned Derrick Dennis 1:07

won by forfeit

112

Adonnis White lost by pin to Chris Beutler 0:59

won by forfeit

119

Open to Robbie Williams

open to Michael Criswell

125

Billy Hayes lost by pin to Wm McClinton 2:56

Nathan Scott pinned David Wisdom 1:49

130

Andrew Ripley pinned Randy Robinson 1:49

won by forfeit

135

Mike Marriott lost to Ryan Robinson 4-11

pinned Tyson Smith 2:40

140

A. J. Coffelt pinned Mike Bosley 0:46

beat Matt Willingham 11-6

145

Andy Palmisano pinned David Brown 4:48

won by forfeit

152

Chris Earley beat Nick Keith 11-6

pinned Brian Backens 0:49

160

Brooks Macoubrie pinned Robert Russell 0:52

Nathaniel Skipper pinned Brian Jolly 0:22

171

Dillon Murray lost by pin to Nate Rogers 1:04

pinned Wes Rizzo 1:17

189

Michael Wilson beat John Maya 20-5

pinned Kevin Carroll 2:32

215

Tyler Mapel lost by pin to Billy Bell 1:39

lost by pin to Jeff Adams 3:03

275

Ryan Gardner lost by pin to Tunk Tialvina 1:49

open to Aaron Scroggins

 

 

 

Cameron 42, Chillicothe 33

103

J R Wigchert lost by pin to Corey Stuedle 5:08

112

Adonnis White pinned Jason McDaniel 1:14

119

Nathan Scott lost to Tyler Krentz 4-9

125

Billy Hayes lost by pin to Lincoln Krentz 2:33

130

Andrew Ripley lost by pin to Bryon Garrison 3:09

135

A. J. Coffelt beat Justin Jacobsen 8-6

140

Justin Goad lost by pin to Cale Griffon 1:11

145

Andy Palmisano lost to Joe Clark 2-3

152

Nathaniel Skipper pinned Darren O'Loughlin 1:25

160

Brooks Macoubrie pinned Ben Wayne 0:46

171

Jacob Gleason lost by pin to Jimmy McClure 2:40

189

Michael Wilson pinned Kyle Ziemann 3:14

215

Reilly Gilliam pinned Charles Leach 2:55

275

Ryan Gardner lost by pin to Charlie Phipps 1:23

 

 

 

Rock Bridge Tournament 1) Marquette 413.5, 2) Ft Zumwalt So 376, 3) Hickman 347.5,
   4) Odessa 337.5 5) Hannibal 267, 6) Rock Bridge 261, 7) Fulton 243.5, 8) Boonville 241.5,
   9) Moberly 234, 10) Marshall 201, 11) Kirksville 197.5, 12) St Joe Central 193, 13) Chillicothe 183.5
   14) NKC 161, 15) Rockwood Summit 159

103

J. R. Wigchert 11th lost by pin to Paul Santangelo (Mq) 3:09, bye, lost by pin to Jeremiah Overly (SJC) 0:52
   bye, lost by pin to Sterling Coulson (RB) 1:57, pinned Jordan Bradley (M0) 2:15

112

Open

119

Nathan Scott 6th pinned Mikey  Haliburton (RB) 2:57, beat Andrew Montgomery (K) 11-5, lost to Jason
   Closser (Ha) 2-17lost to Colin Stanley (Hi) 11-18, beat Dennis Patterson (F) 6-0, lost to Tom
   Kinder (FZS) 2-11

125

Billy Hayes 12th lost by pin to Steven Neff (Ha) 5:32, lost by pin to Chip Dean (Mo) 1:36, lost by pin
   to Justin Schroeder 3:19, pinned Jeremy Monroe (Hi) 0:52, lost by pin to Justin Morgan (FZS) 3:55
   lost to Justin Schroeder (Ma) 3-5

130

Andrew Ripley 7th beat Matt Seggesman (K) 22-7, bye (F), lost by pin to Killion Hardesty (RB) 1:08, lost by
   pin to Ryan Ridinger (Od) 0:56, lost by pin to Aaron Vonengln (Bo) 2:09, beat Terry Musser (SJC) 3:32

135

A. J. Coffelt 8th pinned Travis Kistler (NKC) 2:53, pinned Brandon Bryan (Hi) 3:36, lost by pin to David
   Tulley (Mq) 2:30, lost to Rob Kircher (FZS) 3-10, lost by pin to Matt Lamar (B0) 4:36, lost to Dustin
   Wright (Mo) 2-4

140

Justin Goad 10th lost to Clark Mechlin (RB) 1-16, lost to Scott Rimmer (Mar) 2-17, beat T.J. Cain (NKC)
   14-9, bye, beat Andy Roselius (F) 12-7, lost to Blake Hooper (O) 3-12

145

Andy Palmisano 12th lost by pin to Justin Guerrant (F) 5:46, bye, lost to Josh Henry (O) 4-9, bye,
   lost by pin to Dan Pallardy (Hi) 4:48, lost to Philip Harrison (SJC) 1-5

152

Nathaniel Skipper 7th pinned Kevin Duffield (Mq) 2:28, bye (K), lost by pin to Shawn Bishop (Ha) 3:11,
   lost to Erin Slate (RB) 11-13, lost to Zac Arnold (Hi) 2-3, beat Nick LaBoube (O) by default

160

Brooks Macoubrie 10th lost by pin to Josh Baughman (K) 5:07, lost by pin to James Harris (MQ) 2:30,
   lost by pin to Kevin Domain (RS) 3:53, beat Jim Howe (Ha) 10-5, pinned Chris Martinez (RB) 2:44,
   lost to James Harris (MQ) 14-22

171

Jacob Gleason 13th lost by pin to Josh Adams (F) 3:05, lost by pin to Dustin Reynonds (Mo) 2:55,
   lost to Jared Brawner (K) 4-7, lost to Curt Haas (RB) 0-6, bye, pinned Travis Bramblett (Ha) 2:30

189

Michael Wilson 5th bye (RS), beat Landon Denkler (Ha) 10-5, beat Adam Wesbury (RB) 14-12, lost
   to Alex Clemson (Mo) 2-18, pinned Scott Guthrie (Hi) 2:03, beat DJ Harris (MQ) 14-5

215

Reilly Gilliam pinned Harrison Smith (SJC) 0:54, pinned Wes Alred (Mo) 1:30, lost by pin to Cody Reading
   (FZS) 1st period, lost to James Chevalier (Ma) 6-14, lost to Eric Kleoppel (O) 0-10, beat Aaron Rapp
   (Bo) 12-9

275

Ryan Gardner 6th pinned Zane Stockdell (O) 1:13, bye (RS), lost to Jason Barge (MQ) 3-10, lost by pin
   to Steve McAfee (Ha) 1:16, beat Joe Wolfe (FZS) 0:48, lost to Luke Harper (Hi) 1-2

 

 

 

Savannah 44, Chillicothe 31

103

Jason Shafer pinned Joe Stackhouse 2:32

112

Calvin Vadnais lost by pin to Shaun Ellis 2:49

119

Nathan Scott lost to Ryan Phillips 2-8

125

Billy Hayes lost by pin to Bryson Ellis 1:40

130

Andrew Ripley beat Scott George 11-6

135

A. J. Coffelt lost by pin to Zach Walrod 3:59

140

Michael Marriott lost to Ben Wagers 3-18

145

Andy Palmisano won by forfeit

152

Nathaniel Skipper beat Mike Thomas 14-4

160

Brooks Macoubrie lost by pin to Brice martin 1:11

171

Dillon Murray pinned Nate Wyble 1:21

189

Michael Wilson pinned Scott Kennedy 0:53

215

Rielly Gilliam lost by pin to Brandon Osborn 3:33

275

Ryan Gardner lost by pin to Keith Fillion 3:33

 

 

 

Chillicothe 65, Brookfield 15

103

Jason Shafer lost to Brad Parn 3-18

112

Adonnis White pinned Erik Burstrert 3:32

119

Nathan Scott beat Cody King 15-0

125

Billy Hayes lost by pin to Adam Buckalew 3:04

130

Andre Ripley pinned Derek Lizatcaberg 1:40

135

A. J. Coffelt pinned Josh Lindsey 4:24

140

Michael Marriott won by forfeit

145

Andy Palmisano pinned Matt Rulon 1:12

152

Nathaniel Skipper pinned Jason Burstrert 1:53

160

Brooks Macoubrie pinned Ji Hampton 0:47

171

Dillon Murray won by forfeit

189

Michael Wilson won by forfeit

215

Reilly Gilliam won by forfeit

275

Ryan Gardner lost to Zack Olinger 0-8

 

 

 

Platte County 61, Chillicothe 9

103

Jason Shafer lost by pin to Brett Rolofson 1:18

112

Adonnis White lost by pin to Jason Callaway 1:57

119

Calvin Vadnias lost by pin to Caleb Dixon 1:18

125

Nathan Scott lost to Steve Fisher 6-14

130

Andrew Ripley lost by pin to Joe Hobbs 1:42

135

Michael Marriott beat Tommy Grutzmacher 13-7

140

A. J. Coffelt pinned Jake Riner 3:16

145

Chris Earley lost by pin to Brock Witmeyer 2:43

152

Nathaniel Skipper lost by pin to Jake Fisher 3:04

160

Brooks Macoubrie lost to Robbie Campbell 4-17

171

Dillon Murray lost by pin to Nick Jaros 1:15

189

Michael Wilson lost to Zach Sherman 0-15

215

Reilly Gilliam lost by pin to Nick Butrous 5:00

275

Tyler Mapel lost by pin to Charles Grutzmacher 3:07

 

 

 

Marshall tournament 1) Mexico 223, 2) Dowling 206, 3) Chillicothe 170, 4) Lexington 147,
   5) Lebanon 135.5, 6) Marshall 115, 7) Warrensburg 78,

103

Jason Shafer 4th lost by pin to Rick Dean (Leb), bye, lost by pin to Blake Risk 0:47

112

Adonnis White 3rd pinned Jeff Smith (Me) 2:05, lost by pin to Kyle Rogers (D) 0:29, pined Jacob Self
   (W) 2:38, pinned Jeff Smith (Me) 3:15

119

Open

125

Billy Hayes 3rd pinned Chance Norris (W) 3:47, lost by pin to Dan Ott (D) 0:47, beat Patrick Pickering (Leb)
   1:25, beat Justin Schroeder (Mar) 11-7

130

Andrew Ripley 4th lost to Mike Bergman (D) 6-12, bye, pinned Mel Rose (Leb) 2:49, lost by pin to Tyler
   Haden (Mex) 2:27

135

A. J. Coffelt 1st beat Joe Kurney (Leb) 9-0, beat Ben Jacobi (Mar) 11-10, beat Joe Ready (Dow) 5-4

140

Andy Palmisano 2nd bye, pinned Andrew Audsley (W) 1:06, lost to Jeremy Cuno (Mx) 7-9

145

Chris Earley 2nd beat Jason Gray (D) 8-7, beat Johnnie Groves (Les) 14-6, lost to Shaun Crow (Mex) 0-3

152

Nathaniel Skipper 2nd bye, pinned Josh Deehr (Mex) 3:15, lost to Troy McMahon (Leb) 11-14

160

Brooks Macoubrie 5th

171

Dillon Murray 4th

189

Michael Wilson 2nd pinned Barry Young (Leb) 1:33, pinned Geoff Hensen (W) 0:35, lost to Jeremy
   Gochenour (Mar) 13-15 OT

215

Reilly Gilliam

275

Joey Rinehart 5th bye, lost by pin to Adam Barnett (Me) 1:28, lost by pin to Brandon Jackson (Leb) 3:31,
     bye

 

 

 

Chillicothe 41, Maryville 25

103

Jason Shafer lost to Justin Driskell 7-9

112

Adonnis White pinned Mike Swinford 1:02

119

Calvin Vadnias lost by pin to Joe Drake 1:40

125

Billy Hayes lost by pin to Derek Merrill 5:25

130

Andrew Ripley beat Skyler Vandiver 16-5

135

Michael Marriott beat Dane Mayes 9-4

140

A. J. Coffelt pinned Colby Chestnut 1:49

145

Chris Earley beat Darrell Shanks 16-2

152

Nathaniel Skipper lost to C. J. Messner 9-10

160

Brooks Macoubrie  lost to Evan Durr 8-16

171

Dillon Murray lost to Jake Lancaster 10-18

189

Michael Wilson pinned Greg Pierson 1:05

215

Tyler Mapel pinned Nate Rice 1:49

275

Ryan Gardner pinned Mike Jelavich 0:57

 

 

 

Chillicothe 42, Lafayette 33

103

JR Wigchert lost by pin to Jacob Swope 0:27

112

Calvin Vadnias lost by pin to Trevor Limle 3:44

119

both teams open

125

Nathan Scott lost to Jacob Voelkel 2-9

130

Andrew Ripley pinned Chase Stamp 1:52

135

A. J. Coffelt pinned Chris Blake 1:16

140

Andy Palmisano lost by pin to Daniel Mouzovsk 5:36

145

Michael Marriott pinned Nate Castle 1:23

152

Nathaniel Skipper pinned Scott Thompson1 :38

160

Brooks Macoubrie pinned Troy Shank 1:48

171

Dillon Murray pinned Mike Lauritlen 4:46

189

Michael Wilson pinned Chris Ingram 1:12

215

Reilly Gilliam lost by pin to Robert Bruce 3:29

275

Ryan Gardner lost by pin to Rickie Hass

 

 

 

Chillicothe 43, Smithville 26

103

J. R. Wigchert won by forfeit

112

Adonnis White pinned Jonathan Bowen 4:34

119

Calvin Vadnias beat Daniel Coffman 4-3

125

Nathan Scott pinned Josh Petty 2:35

130

Andrew Ripley won by forfeit

135

A. J. Coffelt pinned Steven Robb 0:54

140

Andy Palmisano lost to Faisal Hassan 10-12

145

Chris Earley beat Frank Justus 10-2

152

Nathaniel Skipper pinned Andrew Hicklin 3:55

160

Brooks Macoubrie lost by pin to Chase Elenz 1:36

171

Jacob Gleason lost to Roy Ford Tech Fall 4:00

189

Michael Wilson lost to Casey Martinez 15-10

215

Rielly Gilliam lost to Chris Allen 6-9

275

Ryan Gardner lost by pin to Ashley Copelin 0:22

 

 

 

Brookfield Invitational 1) Lexington 167.5, 2) Chillicothe 133, 3) Trenton 115.5, 4) Marceline 103
   5) Gallatin 100.5, 6) Brookfield 95.5, 7) Fatima 63, 8) Carrollton 57.5

103

Open

112

Adonnis White 3rd lost to Zach Bruner (Mar) 3-19, pinned Erick Burstert (B) 1:51, pinned Klint
   Kloepping (G) 1:59

119

Calvin Vadnias 4th lost by pin to Mathew Chambers (T) 1:28, bye, lost by pin to Gregory Bradley (Mar) 1:48

125

Nathan Scott 4th lost to Caleb Buckalew 9B) 11-15, beat Bryan Anders (T) 6-3, lost by pin to
   Rusty Phillips (Mar) 0:52

130

Andrew Ripley 2nd pinned Jerret Fisher (Mar) 1:38, pinned Derek Lichtenberg (B) 0:51, lost by pin to
   Aaron Frye 2:48

135

A. J. Coffelt 4th beat Andrew Parker (G) 14-5, lost to Mathew Collins (Mar) 0-11, pinned Josh Lindsay
   (B) 3:37, lost to Andrew Parker (G) 4-5

140

Andy Palmisano 4th lost to Jesse Meek (T) 3-8, pinned Blake Parker (G) 4:30, lost to Jesse Meek (T) 6-7

145

Chris Earley 2nd bye, pinned Justin Baker (G) 7-4, lost to Dustin Ward (M) 1-17

152

Nathaniel Skipper pinned Sam Bexten (Fat) 0:53, Lost by pin to Luke Lindsay (B) 1:05, lost by pin to
   Dustin Todd (T) 2:00

160

Brooks Macoubrie 4th lost by pin to Jesse Dunkle (Lex) 1:26, pinned Jason Burstert (B) 1:45, pinned
   Daniel Freeman (Mar) 0:55, lost to Tyler Nichols (G) 6-7

171

Dillon Murray lost to Charlie Bacon (T) 4-15, pinned Matt McIntosh (Car) 0:50, lost by pin to Kelly
   Malloy (B) 1:15

189

Michael Wilson 1st bye, pinned Jeff Bax (Fat) 1:39, pinned Mike Blankenship (Lex) 4:12

215

Rielly Gilliam 3rd  lost by pinto Anthony Miller (Lex) 5:13, pinned Brad West (T) 3:51, pinned
   John Runde (G) 2:16

275

Ryan Gardner 3rd lost to Zack Olinger (B) 0-2 OT, pinned Brian Stegeman (Fat) 2:34, pinned Seth Cox
   (T) 1:42

 

 

 

Chillicothe 42, Trenton 22

103

J. R. Wigchert pinned Nate Udovich 2:39

112

Adonnis White lost to Ryan Trombley 4-10

119

Calvin Vadnias lost by pin to Matt Chambers 0:13

125

Nathan Scott beat Bryan Anders 14-0

130

Andrew Ripley pinned Michael Wagner 5:25

135

A. J. Coffelt beat Tyson Thomas 11-5

140

Andy Palmisano lost to Jesse Meek 4-12

145

Chris Earley beat Tyler Tolle 7-2

152

Nathaniel Skipper beat Dustin Todd in OT 10-8

160

Brooks Macoubrie lost by pin to Zach Plumb 4:56

171

Jacob Gleason beat Cody McCollum 18-3

189

Michael Wilson lost to Charlie Bacon 7-10

215

Rielly Gilliam pinned Brady West 1:39

275

Ryan Gardner pinned Seth Cox 0:24

 

 

 

Chillicothe 62, Benton 16

103

J. R. Wigchert lost to David Lonbey 4-13

112

Adonnis White pinned Aaron Dixon 5:08

119

Calvin Vadnias lost by pin to Steve Ziolkowski 0:58

125

Nathan Scott won by forfeit

130

Andrew Ripley pinned Steve Shavnore 2:13

135

A. J. Coffelt pinned Keith Ortega 0:40

140

Andy Palmisano lost by pin to Sheldon Christofferson 3:53

145

Chris Earley won by forfeit

152

Nathaniel Skipper won by forfeit

160

Brooks Macoubrie won by forfeit

171

Jacob Gleason won by forfeit

189

Michael Wilson beat Justin Geesing 22-7

215

Reilly Gilliam beat John Sowards 14-12

275

Ryan Gardner  won by forfeit

 

 

 

Kirksville Duals Pleasant Valley IA 63, CHS 9

Mexico 58, Chillicothe 17

103

J. R. Wigchert lost by pin to Brady Wakeland 0:35

lost by pin to Brandon Gifford 0:59

112

Adonnis White lost by pin to Eric Kroul 3:54

won by forfeit

119

Calvin Vadnias lost by pin to Shawn O'Neil 2:49

lost by pin to Justin Wilson 0:48

125

Nathan Scott beat Chris Haught 8-2

lost to Caleb Chaney 2-14

130

Andrew Ripley lost to Justin Thompson 6-9

lost by pin to Tyler Haden 3:19

135

A. J. Coffelt lost by pin to Cory Barsness 2:52

lost to Eric Crowe 5-8

140

Andy Palmisano lost by pin to Brad Terry 3:09

lost to Jeremy Cuno 1-17

145

Chris Earley lost by pin to Brandon King 5:36

lost by pin to Shaun Crow 1:29

152

Nathaniel Skipper lost by pin to Adam Ward 2:44

pinned Chris Arens 5:37

160

Brooks Macoubrie lost by pin to Jason Boling 5:43

lost by pin to Tim Hodges 0:52

171

Jacob Gleason lost by pin to David Hessel 4:37

lost to Issac Cuno 1-11

189

Michael Wilson beat Dan McEdron 10-6

beat Chad Gardner 17-1

215

Reilly Gilliam lost by pin to Justin Fah 2:33

lost by pin to Shaun Diltz 1:52

275

Ryan Gardner beat Mike Reddington 6-4

 lost by pin to Adam Barnett 0:37

 

Helias  36, Chillicothe 35

Chillicothe 50, Kirksville 23

103

J. R. Wigchert lost by pin to Adam Wildhaber 2:$6

lost by pin to Matt Winslow 0"55

112

Adonnis White lost to Will Ayers 2-17

pinned Jordon Clark 1:04

119

Calvin Vadnias lost by pin to David Suthoff 0:56

lost by pin to Andrew Montgomery 0:18

125

Nathan Scott lost to Zeke Vanderfeltz 4-11

beat Kyle Rogers 7-3

130

Andrew Ripley pinned Shaun Wildhaber 0:57

beat Matt Saggerman 21-6

135

A. J. Coffelt beat Jeremy Kays 16-5

pinned Derek McCarthy 1:26

140

Andy Palmisano lost to Tyler VanLoo 5-13

pinned Lucas McClamrock 0:48

145

Chris Earley beat Charley Hanson 5-3

lost to Ben Pulliam 3-8

152

Nathaniel Skipper lost by forfeit to Drew Hainer

won by forfeit

160

Brooks Macoubrie pinned Mike Faddon 1:50

pinned Josh Baughman 1:07

171

Jacob Gleason pinned Chris Loetsen 2:00

pinned Jared Brawner 1:05

189

Michael Wilson beat Jason Racker 15-3

lost to Phillip Baughman 4-8

215

Reilly Gilliam pinned Justin Kays 3:10

lost by pin to Ryan Bowen 2:28

275

Ryan Gardner lost by pin to John Kempker 3:35

pinned Jeremy McAnirch 0:34

 

 

 

District 1) Kearney 199, 2) Excelsior Springs 152, 3) Odessa 147, 4) Savannah 128.5,
   5) Chillicothe 108.5, 6) Lafayette 59, 7) Warrensburg 56.6, 8) Benton 32

103

J. R. Wigchert lost by pin to Matt Baier (K) 2:47, lost by pin to Robert Strohmeyer (W) 1:31

112

Adonnis White 4th pinned Clint Legate (O) 5:44, lost by pin to Nick Staggs (K) 0:40,
   pinned Aaron Dixon (B) 2:23, lost by pin to Tyler Hobbs (ES) 2:35

119

Calvin Vadnais lost by pin to Brandon Yoder (ES) 1:33, lost by pin to Austin Kemp (W) 2:11

125

Nathan Scott 4th pinned Chance Norris (B) 4:49, lost by TF to Trent Lowry (ES) 2:35, pinned Trent Wilson
   (S) 1:59, lost to Jacob Voelkel (Laf) 6-18

130

Andrew Ripley 4th lost by pin to Ryan Ridinger (O) 2:53, pinned Joey Biesemeyer (W) 2:22, lost to
   Zack Watts (K) 8-9

135

A. J. Coffelt 4th pinned Anson Kemp (W) 1:41, lost to Zach Walrod (S) 1-10,  beat Hamad Hamdi (ES)
   9-5, lost to Zach Adams (O) 5-6

140

Andy Palmisano pinned Daniel Nouzovsky (Laf) 1:31, lost by pin to Sheldon Christofferson (B) 1:30

145

Chris Earley 4th pinned Evan Schnick (W) 0:41, lost by pin to Chris Lingle (ES) 2:35, beat Jake McCutcheon
   (S) 5-4, lost to Benny Palmer (K) 6-18

152

Nathaniel Skipper 3rd pinned Brandon Weilert (W) 3:55, lost to Chad Eddy (O) 6-14, beat Derek Bennett
   (ES) 20-5, beat Mike Thomas (S) 5-4

160

Brooks Macoubrie 4th lost by pin to Brice Martin (S) 1:22, beat Trey Neal (W) TF 5:18, lost by pin to
   Nick LaBoube (O) 1:59

171

Jacob Gleason lost by pin to Cole Shippy (O) 0:44, lost by pin to Josh Mawby (ES) 2:53

189

Michael Wilson 4th beat Michael Murray (O) 15-0, lost to Justin Geesing (B) 12-10, pinned Scott Kennedy
   (S) 0:55, lost to Ryan Shelton (ES) 8-16

215

Reilly Gilliam lost by pin to Casey Houser (K) 4:53, pinned Brandon Osborn (S) 1:51, lost by pin to Eric
   Kloeppel (O) 1:52

275

Ryan Gardner 4th lost to Jim Peddicord (O) 3-17, pinned Joe Ghanem (ES) 1:36, lost by pin to Josh Hiles
   (K) 2:21

 

 

 

Sectional

112

Adonnis White did not wrestle

125

Nathan Scott lost by pin to Matt Jaspersen (Ray Pec) 1:10, pinned David Wisdon (Hickman Mills) 2:30,
   lost by pin to Jeff Reasons (Odessa) 1:45

130

Andrew Ripley lost by pin to Matt Breit (Ray Pec) 1:15, lost by pin to Bryson Ellis (Savannah) 2:35

135

A. J. Coffelt lost by pin to Casey Collins (Belton) 4:39, lost to Anthony King (Kearney) 6-7

145

Chris Earley lost by pin to Kyle Hattock (Ray Pec) 1:32, pinned Casey Anders (Harrisonville) 3:57
   lost to Richard Bouphanouvong (Belton) 3-7

152

Nathaniel Skipper lost to Jake Osenton (Raytown South) Tech Fall, beat Daniel King (Harrisonville)
   tech fall, lost to Ryan Berry (Ray Pec) 3-17

160

Brooks Macoubrie lost by fall to Cody Newman (Ray Pec) 1:12, lost to Jacob Sanders (Belton) 6-16

189

Michael Wilson lost to Josh Mustain (Ray Pec) 12-14, pinned Kevin Carroll (Hickman Mills) 3:28, lost to
   Dwight ray (Ruskin) 9-13

275

Ryan Gardner lost by pin to Aaron Scroggins (Hickman Mills) 1;15, lost by pin to Jesse Tucker (KC Center)

   1:30

 

 

 

State

 

no qualifiers

Contact Us
administrator@chshornets.com