2002-03 Chillicothe Wrestling

Coach: Dave Kinen
Conference: 2nd  District: 3rd,
State: 19th (3 Wrestlers, 1 Medal)

 

(Chillicothe Wrestlers Listed First)
 

 

Chillicothe 32, Marshall 32

103

Both teams open

112

J. R. Wigchert lost to Michael McCampbell by technical fall

119

Calvin Vadnias lost by pin to Josh Smith 2:52

125

R. B. Quinn lost to Gary Lyon 4-11

130

Clayton Spears lost by pin to Jacob Erickson 1:55

135

Shawn Trager lost to Ben Jacobi 8-14

140

Andrew Ripley beat D. W. Bradshaw 8-6

145

A. J. Coffelt pinned Alex McKinney 0:40

152

Andy Palmisano pinned Charles Norman 2:48

160

Nathaniel Skipper beat Kendall Jones Technical Fall

171

Chris Earley pinned Eric Perkins 5:44

189

Dillon Murray lost to Jeremy Gochenour 5-6

215

Michael Wilson pinned James Chevalier 2:39

275

Ryan Gardner lost by pin to B. J. Coslet 0:49

 

 

 

Park Hill Duals: CHS 40, Park Hills South 33; CHS 50, Benton 24; CHS 41, NKC 33
   CHS 38, Lee's Summit North 36; Marshall 56, Chillicothe 19

103

Open

112

J. R. Wigchert lost by pin to Thomas Higgins (PHS) 1:17, lost by pin to David Lourey (B) 1:50, lost by pin
   to Josh Wyrick (NKC) 1:07, pinned Alex Kartsonis (LSN) 2:56, lost by pin to Mike McCampbell (M) 3:01

119

R. B. Quinn lost to Kris Kuhn (PHS) 9-13, lost by pin to Aaron Dixon (B) 5:15, beat Mannie Gutierrez
   (NKC) 8-4, open to (LSN) pinned Josh Smith (M) 0:51

125

Calvin Vadnais lost by pin to Paul Stokes (PHS) 0:37,
RB Quinn pinned Kerry Kayo (LSN) 3:07
Billy Hayes pinned Kyle Healey (B) 0:48, lost by pin to Dwight Bolin (NKC) 3:04, lost by pin to Justin
   Schroeder (M) 4:54

130

Billy Hayes lost by pin to Mansheim (PHS) 2:42, lost by pin to Stephen Deterding (LSN) 3:03
Calvin Vadnais lost by pin to Matt Keenan (NKC) 0:20, lost by pin to Gary Lyons (M) 2:12
Clayton Spears pinned Steven Ziolkowski (B) 1:13

135

Clayton Spears beat Greg Fowler (PHS) 17-12, pin Allen Williams (NKC) 1:52, beat Zach Homan (LSN) 6-2
Shawn Trager pinned Danny Lourey (B) 1:53, lost to Jacob Erickson (M)

140

Shawn Trager beat Matt Bailey (PHS) 6-5, beat Samath Sock (NKC) 16-4, lost by pin to Joel Burzinski
   (LSN) 5:13
Andrew Ripley pinned Corey Ott (B) 1:56

145

Andrew Ripley pinned  Eric Javorsky (PHS) 0:43, beat Travis Kistler (NKC) 21-5, beat Lance Homer (LSN)
   20-5, lost by pin to D. W. Bradshaw (M) 0:37

152

Andy Palmisano pinned Vinnie Leone (PHS) 1:30, pinned Sheldon Christopherson (B) 3:01, lost to
   Alex Lindsey (LSN) 6-12
Michael Marriott pinned Clay Morian (NKC) 3:34, pinned Caleb Hedrick (M) 5:31

160

Nathaniel Skipper beat Joey Martinez (PHS) 8-2, pinned Donnie Lehman (B) 0:54, beat Caleb Breedlove
   (NKC) 12-7, lost to Chris Andrews (LSN) 5-11, beat Kendall Jones (M) 16-4

171

Chris Earley pinned Steven Bozeman (PHS) 1:42, pinned Mike Climer (B) 0:19, pinned Bobby Pinion
   (NKC) 1:52, lost by pin to Todd Davis (LSN) 5:14, lost by pin to Eric Perkins (M) 5:24

189

Dillon Murray bye (PHS), pinned Sean Smith (B) 0;36, pinned Chase Vilquain (LSN) 0:45, lost by pin to
   Jeremy Cochenour (M) 1:18

215

Michael Wilson pinned Kalvin Batch (PHS) 1:14, pinned Justin Geesing (B) 3:45, pinned Kris Seaboldt
   (NKC) 1:45, pinned Joe Burrichter (LSN) 0:45, beat James Chevalier (M) 12-10

275

Ryan Gardner lost by pin to Matt McNemey (PHS) bye, (B) lost by pin to Doug Mitchell (NKC) 1:22, lost
   by pin to B. J. Coslet (M) 0:54
Tyler Mapel lost by pin to Stewart McDowell (LSN) 3:32

 

 

 

Chillicothe 38, Cameron 34

103

Open to Cory Stuedle

112

J. R. Wigchert lost by pin to Blake Uthe 1:12

119

R. B. Quinn lost to Craig Leach 9-11

125

Billy Hayes pinned Michael Giese 0:55

130

Andrew Ripley beat Joey Sugdon 21-6

135

Shawn Trager pinned John Giese 3:32

140

Michael Marriott lost by pin to Cale Griffin 1:31

145

A. J. Coffelt beat Brian McClure 7-4

152

Andy Palmisano lost to Joe Clark 7-9

160

Nathaniel Skipper pinned Cody Farr 0:47

171

Chris Earley pinned Ben Wayne 1:03

189

Dillon Murray lost to Jimmy McClure 6-20

215

Michael Wilson pinned Charles Leach 1:04

275

Ryan Gardner lost by pin to Charlie Phipps 1:02

 

 

 

Chillicothe 43, Brookfield 31

103

open to Nick Gardner

112

Calvin Vadnias lost by pin to Brad Parn 2:30

119

R. B. Quinn lost to Tyler Rhodes 6-15

125

Billy Hayes lost to Erik Burstrert 3:07

130

Andrew Ripley beat Caleb Buckalew 19-3

135

Shawn Trager beat Cody King 12-1

140

Michael Marriott lost to Derek Lizutenberg 7-12

145

A. J. Coffelt beat Levi Swanson 12-1

152

Andy Palmisano won by forfeit

160

Nathaniel Skipper pinned Jared Shouse 1:55

171

Chris Earley won by forfeit

189

Dillon Murray won by forfeit

215

Michael Wilson won by forfeit

275

Ryan Gardner lost by pin to Zach Olinger 3:23

 

 

 

Rock Bridge Tournament 16 teams, 2 days. Day 1 - pool play, Day 2 Tournament (winners Tournament and Consolation Tournament, based on your pool play. Results from Pool Play not available)
1) Marquette 340.5, 2) Hannibal 338 3) Boonville 317, 4) Marshall 310 5) Mexico 301.5,
 6) Chillicothe 294.5, 7) Hickman 287, 8) Kirksville 238.5, 9) Fulton 235.5, 10) Ft Zumwalt So 221
 11) Rock Bridge 215, North Kansas City 215, 13) Rockwood Summit 158, 14) St Joe Central 131.5
 15) Odessa 127, 16) Moberly 124.5

103

J. R. Wigchert 7th lost by pin to Tony Pescaglia (Hi) 0:33, lost to Ron Simms (RB) 4-13, pinned Brandon
   Hayes (Fu) 2:48

112

Calvin Vadnais 9th bye, bye, beat Korey Skala (Hi) 10-8

119

R. B. Quinn 4th beat Justin Wilson (Mx) 15-8, lost by pin to Jason Closser (Ha) 1:35, lost by pin to
   Nick Schiro (RS) 0:34

125

Billy Hayes 8th lost by pin to Matt Dunbar (Ha) 1:57, lost by pin to Steve Beiswinger (Bo) 4:03, lost by pin
   to Andrew Montgomery (KV) 4:11

130

Andrew Ripley 5th lost by pin to Mitch Livingston (B0) 4:48, beat Chris Hardesty (RB) 17-6, beat Clint
   Legate (Od) 21-6

135

Shawn Trager 10th beat Aaron Brisco (Mo) 5-3, pinned Jesse Wolf (Od) 0:30, lost to Mike Gromes (SJ) 3-5

140

Michael Marriott 10th pinned Chris Williams (Fu)0:34, pinned Michael Brown (Mo) 2:31, lost to Blake
    Hooper 9Od) 3-9

145

A. J. Coffelt 4th beat Shawn Crow (Mx) 4-2, lost to Bobby Conn (MQ) 5-21,lost to Chris Dickman (Ha) 3-9

152

Andy Palmisano 7th lost by pin to Ian Buchanan (Bo) 1:39, lost by pin to Justin Guerrant (Fu) 2:52,
   beat Drew Shippy (Od) by decision

160

Nathaniel Skipper 1st pinned Doug Messmer (RS) 1:58, pinned Charlie Gibbs (Mo) 1:13, beat Chance
   Baragary (Bo) 8-6

171

Chris Earley 7th lost by pin to Aaron Rapp (Bo) 3:55, lost by pin to Jim Howe (Ha) 2:49, beat Eric Perkins
   (Ma) by default

189

Dillon Murray 10th bye, pinned Brai Ulbricht (NK) 0:44, lost to Shawn Stanley (Mo) 3-6

215

Michael Wilson 5th lost to Ryan Bowen (KV) 6-19, pinned Corey Simons (RS) 4:35, pinned Steve McAfee
   (Ha) 0:56

275

Ryan Gardner 10th bye, pinned Drew Dawson (Fu) 0:46, lost by pin to Eric Merriweather (RS) 0:47

 

 

 

Chillicothe 51, Savannah 30

103

J. R. Wigchert lost by pin to Joe Stackhouse 2:41

112

Calvin Vadnais lost by pin to Tyler Donaldson 1:21

119

R. B. Quinn pinned Trevor Wilson 1:07

125

Billy Hayes lost by pin to Shawn Ellis 2:53

130

Andrew Ripley won by forfeit

135

Shawn Trager lost by pin to Ryan Phillips 3:17

140

A. J. Coffelt won by forfeit

145

Michael Marriott pinned Trent Wilson 1:54

152

Chris Earley lost by pin to Ben Wagers 3:59

160

Nathaniel Skipper pinned Nate Wyble 3:49

171

Dillon Murray beat Kendall McDaniels 7-3

189

Keith Minnis pinned Adam Nold 4:39

215

Michael Wilson pinned Brandon Osborn 0:47

275

Ryan Gardner pinned Phillip Geesing 1:01

 

 

 

Platte County 44, Chillicothe 34

103

J. R. Wigchert pinned Doug McLain 3:52

112

Chris Cooper lost by pin to Caleb Dixon 2:25

119

R. B. Quinn lost by pin to Michael Dunkimg 2-18

125

Billy Hayes lost by pin to Jason Callaway 5-13

130

Andrew Ripley lost to Steve Fisher 3-4

135

Shawn Trager pinned Julian Gunnels 12-2

140

A. J. Coffelt pinned Eli Plowman 1:47

145

Michael Marriott lost by pin to Bock Whittmeyer 1:51

152

Chris Earley pinned Joe Henson 2:52

160

Nathaniel Skipper pinned Jeremy Butrous 3:47

171

Dillon Murray lost by pin to Nick Jaros 2:36

189

Keith Minnis lost by pin to Nick Butrous 0:41

215

Michael Wilson pinned Jake Mallonee 1:47

275

Ryan Gardner lost by pin to Daniel Whitford 4:40

 

 

 

Marshall Tournament 1) Dowling 2:45, 2) Mexico 204.5, 3) Marshall 187.5; 4) Chillicothe 145.5
   5) Lebanon 123, 6) Gallatin 94, 7) Warrensburg 79.5, 8) Lexington 51.5

103

J. R. Wigchert 4th pinned Matt Jeske (Lex) 2:52, lost to Jon Swisher (Mex) 0-16, pinned Cy Vanlent (D)
   2:19, lost to Jacob Self (W) 2-14

112

Calvin Vadnais 5th lost to Brandon Gilford (Me) 2-17, bye, lost by pin to Kyle Rogers (D) 1:34, pinned Rusty
    Hendricks (G) 1:44

119

R. B. Quinn 5th lost by pin to Klint Kbepping (G) 1:47, bye, lost to Justin Wilson (Mex) 9-11, pinned
   Josh Smith (Mar) 1:45

125

Open

130

Andrew Ripley 3rd pinned Nick Magnifico (Lex) 1:57. lost by pin to Zach Tibbetts (D) 2:39, pinned
   Chris Brockway (W) 1:58, pinned Jacob Erickson (Mar) 2:08

135

Shawn Trager 4th pinned Levi Rainey (G) 3:23, lost to Ben Jacobi (Mar) 2-3, pinned Zach Peters (Leb)
   2:35, lost to Joey Audsley (W) 0-6

140

A. J. Coffelt 2nd pinned Mel Rose (Leb) 1:55, beat Lucas Calvert (Lex) 3-2, lost to Dan Ott (D) 0-11

145

Michael Marriott 2nd beat Ford Cummings (Leb) 4-2, beat Justin Baker (G) 11-10, lost to Joe Ready (D) 5-20

152

Chris Earley 2nd beat Mathew Sauvage (D) 7-3, pinned Nick Shearer (Leb) 4:47, lost to Jeremy Cuno
   (Mex) 0-15

160

Nathaniel Skipper 2nd beat Sam Sollars (L) 15-0, pinned Chad Gibson (Mar) 0:42, lost to Tyler Nichols
   (G) 11-13

171

Dillon Murray 6th pinned Trey Neal (W) 1:37, lost by pin to Troy McMahon (Leb) 4:25, lost to Eric
   Perkins (Mar) 7-10, beat Clayton Baker (G) 6-5

189

Keith Minnis lost by pin to Jeremy Gochenour (Mar) 1:03, lost by pin to Kyle Coleman (W) 3:34

215

Michael Wilson pinned Anthony Miller (Lex) 3:22, lost to Anthony Eaton (G) 11-12, lost to James Chevalier
   (Mar) 3-10, lost by default to Brandon Wilson (Leb)

275

Tyler Mapel lost by pin to James Polston (Mex) 0:46. lost by pin to John Runde (G) 1:09

 

 

 

Chillicothe 50, Maryville 27

103

J. R. Wigchert won by forfeit

112

Calvin Vadnais lost by pin to Jason Tuggle 4:45

119

R. B. Quinn lost by pin to Cody Gillenwater 2:50

125

Billy Hayes lost by pin to Derek Merrill 1:48

130

Andrew Ripley pinned Mike Swinford 0:49

135

Shawn Trager lost to Joe Drake 2-3

140

A. J. Coffelt pinned Skyler Vandiver 1:44

145

Michael Marriott pinned Cameron Hull 1:59

152

Chris Earley pinned Colby Chestnut 1:46

160

Nathaniel Skipper pinned Jon Reed 0:51

171

Dillon Murray pinned Nick Merrigan 9-0

189

Keith Minnis lost by pin to Eric Wilmarth 0:59

215

Michael Wilson pinned Ryan Schleusner 0:32

275

Ryan Gardner pinned Mike Jelavich 0:44

 

 

 

Chillicothe 57, Lafayette 22

103

J. R. Wigchert lost by pin to Jacob Swope 0:19

112

Aaron Englert won with a forfeit

119

R. B. Quinn won with a forfeit

125

Billy Hayes lost by pin to Trevor Limle 5:16

130

Andrew Ripley pinned Cameron Blake 2:29

135

Shawn Trager pinned Everett Alday 0:51

140

A. J. Coffelt beat Daniel Nouzovsky by technical fall

145

Michael Marriott lost by pin to Alex Paolillo 0:54

152

Chris Earley pinned Chris Blake 3:06

160

Nathaniel Skipper lost to Jake Dean 2-8

171

Dillon Murray pinned Michael Lauritzen 3:46

189

Keith Minnis beat Chris Ingrim 12-3

215

Michael Wilson pinned Cody Smith 0:14

275

Ryan Gardner won with a forfeit

 

 

 

Chillicothe 47, Smithville 20

103

J. R. Wigchert lost by pin to Craig Addison1 :35

112

Aaron Englert pinned Josh Cowgill 0:51

119

R. B. Quinn pinned Daniel Coffman 3:09

125

Calvin Vadnais won by forfeit

130

Andrew Ripley pinned Ryan Seabaugh 1:56 (Ripley had 11 take downs prior to the pin)

135

Shawn Trager pinned Brett Perkins 4:24

140

A. J. Coffelt lost to Brad Perkins 1-0

145

Michael Marriott lost to Faissal Hassan 8-12

152

Chris Earley lost to Blake Perkins 4-10

160

Nathaniel Skipper beat Chase Elenz 9-0

171

Dillon Murray beat Jonathan Leachman 9-7 OT

189

Keith Minnis lost to Roy Ford 4-12

215

Michael Wilson beat Chris Allen 21-11

275

Ryan Gardner pinned Ben Santos 0:31

 

 

 

Brookfield Tournament 1) Chillicothe 188, 2) Marceline 161.5, 3) Brookfield 141.5 4) Gallatin 95
   4) Trenton95, 6) Carrollton 78.5, 7) Lexington 55.5, 8) Fatima 53

103

J. R. Wigchert 2nd bye, pinned Rusty Hendricks (G) 5:02, lost by pin to Mick Neimeier (Mar) 1:30

112

Aaron Englert 3rd pinned Reed Alexander (Car) 1;28, lost by pin to Jeff Henke (Mar) 3:03, pinned
   Matt Sears (T) 3:56, beat Darin Emery (L) 12-10

119

R. B. Quinn 3rd lost by pin to Justin Hendricks (T), pinned Nathan Thoenen (Fat) 3:28, pinned Dakota
   Cashatt (B) 2:29

125

Billy Hayes 3rd pinned Greg Bradley (Mar) lost to Caleb Buckalew (B) 0-16, pinned Tyler Street (G) 0;15
   pinned Eric Flinn (Car) 3:45

130

Andrew Ripley 2nd pinned Ryan Trombley (T) 1:03, pinned Zach Bruner (Mar) 2:36, lost to Justin Hancock
   (Car) 5-7 OT

135

Shawn Trager 3rd lost to John McDowell (Car) 0-8, beat Levi Rainey (G) 6-4, beat Derek Lichtenberg (B) 7-6

140

A. J. Coffelt 3rd lost to Rusty Phillips (Mar) 7-9 pinned Cody King (B) 2:16, beat Micky Libbert (Fat) 19-1

145

Michael Marriott 4th pinned Sam Bexten (Fat) 3:17, lost to Luke Lindsay (B) 4-11, beat Josh Moore (Mar)
   3-0, lost by pin to Lucas Calvert (Lex) 1:36

152

Chris Earley 2nd bye, beat Chuck Core (Mar) 13-6, lost to Jesse Meek (T) 2-15

160

Nathaniel Skipper 2nd beat Sam Sollars (L) 13-2, beat Tyler Nichols (G) 11-8, lost to Zach Plumb (T) 3-6

171

Dillon Murray 2nd beat Bob Daller (Mar) 19-3, beat Andy Samson (Fat) 6-0, lost to Kelly Malloy (B) 2-3

189

Keith Minnis lost by pin to Eric Wulff (Fat) 1:59, beat Cody McCollum (T) 5-2, lost to Adam Strein (G) 3-5

215

Michael Wilson 1st pinned Kenton Kinney (T) 0:39, pinned Josh Cupp (Mar) 5:13, beat Anthony
   Eaton (G) 12-9

275

Ryan Gardner 3rd pinned John Runde (G) 0:31, lost by pin to Zack Olinger (B) 4:53, pinned Lee Bradley
   (Mar) 1:15, pinned Seth Cox (T) 0:43

 

 

 

Chillicothe 63, Trenton 6

103

J. R. Wigchert pinned Josh Thomas 0:53

112

Aaron Englert pinned Matt Spears 3:17

119

R. B. Quinn beat Justin Hendricks 12-6

125

Calvin Vadnais lost by pin to Matt Chambers 0:56

130

Andrew Ripley pinned Mitch Briegel 3:48

135

Shawn Trager beat Andy Cox 6-4

140

A. J. Coffelt pinned Joe DeVorss 2:59

145

Michael Marriott beat Tyler Tolte 7-4

152

Chris Earley pinned Brent Stevens 1:46

160

Nathaniel Skipper beat Zach Plumb 4-2

171

Andy Palmisano pinned Justin Anderson 5:04

189

Keith Minnis beat Cody McCullum 8-3

215

Michael Wilson pinned Kenton Kenney 3:15

275

Ryan Gardner pinned Seth Cox 1:10

 

 

 

Chillicothe 62, Benton 15

103

J. R. Wigchert pinned Nick Mitchell 1:48

112

Aaron Englert lost by pin to David Loubey 2:18

119

R. B. Quinn beat Aaron Dixon 11-5

125

Billy Hayes pinned Kyle Healey 0:56

130

Andrew Ripley beat Cliff Waters 26-11

135

Shaw Trager won by forfeit

140

A. J. Coffelt lost to Sheldon Christofferson 1-7

145

Michael Marriott pinned Corey Ott 3:18

152

Chris Earley pinned Robbie Logston 1:34

160

Nathaniel Skipper pinned Mike Climer 3:08

171

Andy Palmisano pinned Charles Trauernicht 1:41

189

Keith Minnis lost by pin to Justin Geesing 1:$5

215

Michael Wilson pinned Sean Smith 3:11

275

Ryan Gardner pinned Chris Soloman 0:08

 

 

 

Kirksville Duals CHS 40, Centerville IA 30

Pleasant Valley IA 53, CHS 21

103

open to T. J. Sebolt

open to Levon Ritter

112

Aaron Englert lost by pin to Justin Brown 2:26

lost by pin to Brady Wakeland 0:50

119

R. B. Quinn beat Mike Whisler 12-5

lost by pin to Eric Kroul 2:45

125

Billy Hayes lost to Tom Tresemer 5-13

lost by pin to Mark Hessel 2:54

130

Andrew Ripley pinned Phil Sidles 1:56

pinned Griffin Holden 3:52

135

Clayton Spears pinned Brett Minalovich 2:57

lost by pin to Pat Cundiff 3:18

140

A. J. Coffelt pinned Lucas Minalovich 1:38

lost to Justin Thompson 8-5

145

Michael Marriott lost to Cody Kauzlarich 21-5

pinned Steve Ingleby 2:16

152

Chris Earley lost by pin to Zach Morgan 1:11

pinned David Almeida 2:58

160

Nathaniel Skipper beat Josh White 9-0

lost to Jason Bowling 4-12

171

Andy Palmisano lost to Ben McClintock 6-12

lost by pin to David Hessel 0:39

189

Keith Minnis beat Shane Frevert 13-8

lost by pin to Andy Adams 3:13

215

Michael Wilson pinned Jonathan Owens 0:31

beat Andy Townsend 16-3

275

Ryan Gardner pinned Gary Clark 0:28

lost by pin to Justin Fah 1:57

 

CHS 50, Bloomfield 11

Chillicothe 44, Kirksville 30

103

open for both teams

open to Dillon Griffel

112

Aaron Englert lost to Charlie Thompson 0-16

lost by pin to Matt Winslow 1:11

119

R. B. Quinn won by forfeit

pinned Jordon Clark 5:26

125

Billy Hayes won by forfeit

lost by pin to Andrew Montgomery 1:04

130

Andrew Ripley beat Clint McCall 3-1 OT

won with a bye

135

Clayton Spears beat Joey Hill 10-7

lost by pin to Kyle Rogers 1:22

140

A. J. Coffelt lost to Brian Olinger 0-2

beat Matt Seggerman 9-4

145

Michael Marriott lost to Nathaniel Dunlavy 6-11

lost to Ben Pulliman 2-9

152

Chris Earley beat Jonathan Liles 13-2

won by forfeit

160

Nathaniel Skipper pinned Ryan Fleming 3:46

won by forfeit

171

Andy Palmisano beat Mathew Nevins 17-3

won by forfeit

189

Keith Minnis pinned Aaron Wheeler 2:45

won by forfeit

215

Michael Wilson pinned Raymond Osenbaugh 0:37

lost to Ryan Bowen 6-12

275

Ryan Gardner pinned Tyler McClure 2:49

won by forfeit

 

 

 

District 1) Richmond 212, 2) Marceline 135.5, 3) Chillicothe 127, 4) Brookfield 119.5,
 5) Carrollton 76.5, 6) Trenton 64.5, 7) Lexington 60, 8) Hamilton 58, 9) Wentworth 26

103

J. R. Wigchert lost to Nick Gardner (B) 0-12, pinned Matt Jeske (L) 3:39, lost by pin to Justin Stevenson
   (R) 2:29

112

Aaron Englert lost by pin to Jeff Henke (Marc) 3:16, pinned Alexander Reed (Car) 0:39, lost by pin to
   Eddie Gerlac (W) 2:13

119

R. B. Quinn 3rd bye, lost to Jeff Boguski (R) 4-6, pinned Dakota Cashatt (B) 1:41, beat Justin
   Hendricks (T) 14-5

125

Billy Hayes bye, lost by pin to Ray Walder (R) 5:26, lost to Gregory Bradley (Marc) 2-10

130

Andrew Ripley 2nd pinned Mitch Briegel (T) 2:31, pinned DJ Schmidt (R) 2:48, lost to Justin Hancock
   (Car) 3-4

135

Shawn Trager beat Andy Cox (T) 9-4, lost to Derek Compton (R) 1-18, lost to Derek Lichtenberg (B) 5-6

140

A. J. Coffelt 3rd bye, lost to Rusty Phillips (Mar) 4-7, beat Willy Dahms (Ham) 16-4, beat Jurstin
   Richards (Car) 12-6

145

Michael Marriott lost by pin to Roy Rosenbaum (Ham) 1:39, pinned Stephen Crowley (W) 1:28, lost to
   Luke Lindsay (B) 4-8

152

Chris Earley 3rd pinned Derek Mayden (Car) 0:43,lost to Jesse Meek (T) 7-10, pinned Chuck Core (M)
   9-7, beat Levi Swanson (B) 5-2

160

Nathaniel Skipper 2nd pinned Westley Parkhurst (W) 2:32, beat Ryan Lauck (R) 11-9, lost to Zach
   Plumb (T) 9-13

171

Dillon Murray 3rd lost to Jamie Hamerle (R) 1-6, beat Jehramy Helm (W) 7-2, beat Michael Shields (Car)
   8-7, beat Bob Daller (Mar) 6-4, pinned Justin Anderson (T) 2:35

189

Keith Minnis lost by pin to Montana Meierer (R) 1:27, bye, lost by pin to Darrell Williams (B) 2:38

215

Michael Wilson 1st bye, pinned Lee Bradley (Mar) 1:09, pinned Mike Jones (Car) 1:10

275

Ryan Gardner 3rd pinned Jeremy Maddox (Mar) 0:17, lost by pin to Zack Olinger (B) 1:54, pinned
   Josh Hoeppner (L) 0:34, pinned Jordan Circle (W) 0:47

 

 

 

Sectionals

119

R. B. Quinn - lost to Curt Ities (Versailles) 6-11, lost to Jake Cordray (Marceline) 5-12

130

Andrew Ripley pinned Johnny Adkisson (Centralia) 2:49, lost to Jake Lehman (Versailles) 5-9, lost to
   Zach Bruner (Marceline) 5-9

140

A. J. Coffelt beat Billy Pooling (Bloomfield) 15-5, lost by pin to Skylar O'Dell (Richmond) 3:04, lost to
   Devine Mason (Knob Noster) 2-3

152

Chris Earley 3rd pinned Ian Buchanan (B) 1:38, lost to Brandon Simpson (R) 3-18, beat Levi Swanson
   (Brookfield) 9-1, beat Jesse Meek (Trenton) 9-5

160

Nathaniel Skipper 3rd pinned Andre Kuttenkuler (Tipton) 5:09, lost to Chance Baragary (Boonville) 6-12
   pinned Jeremy Handtke (Versailles) 2:38, won by injury default over Jacob Grisel (Hamilton)

171

Dillon Murray lost to Aaron Rapp (Boonville) 2-6, lost to Matt Woolfolk (Centralia) 8-15

215

Michael Wilson 1st pinned Mike Glazier (Knob Noster) 0:55, pinned Anthony Miller 9Lex) 3:48, pinned
   Scott Clayton (Centralia) 1:13

275

Ryan Gardner lost by pin to Brian Stegeman (Fatima) 5:15, pinned Andrew Breshears (Warsaw) 1:28
   lost by pin to Lance Reams (Centralia) 4:15

 

 

 

State Tournament 19th (26 points)

152

Chris Earley lost to Aaron Bridgeman of Maysville 6-7, pinned Fred Gaddy of Whitfield 0:57, beat
   Adam Beltz of Buffalo 10-9, lost to Cody Green of Monett 2-8

160

Nathaniel Skipper beat Tyler Wilke of Grain Valley 13-4, lost to Drake Hovis of Whitfield 3-9, pinned
   James Biggs of Principia 0:35, lost to Blake Hohensee of Monett 3-7

215

Michael Wilson 4th pinned Branden Salley of Oak Grove 0:46, pinned Ben Robinson of Dexter 1:34,
   lost to Jamie Scully of Grain Valley 6-16, beat Chris Allen of Smithville 14-11, lost to Anthony Eaton of
   Gallatin 10-15

Contact Us

administrator@chshornets.com