2008-09 Chillicothe Wrestling

Coach: Dave Kinen
Conference: 4th, District: 8th, 
State: 35th (4 wrestlers, 0 medal winners)

<End of Season Statistics>

Park Hills Tournament (5 dual matches)
Park Hill Junior Varsity 56, Chillicothe 22
103 - Open to Connor Sheen
112 - Tanner Thompson lost to Matt Bowen by pin in :22
119 - Travis Henry lost to Adam Fosdick 9-0
125 - Open to Shelby Lowman
130 - Dallas Stacy lost to Ryan Hosford by pin in 1:43
135 - Kelly Huff lost to Jordan Colwell by pin in :25
140 - Caleb Coleman lost by pin to Nolan Anderson by pin in 1:13
145 - Derrick Duff lost to Ryan Moore by pin in 3:08
152 - Jon Black won over D. J. Dietrich by pin in 1:53
160 - Austin Hatfield lost to Chance Patton by fall in 3:48
171 - Stephen Quinn won over Cameron Haney 19-5
189 - Cory Lowe lost to Reece Simmons by pin in 3:46
215 - Clayton Dahlberg won over Will Smith by pin in :17
289 - Jake Hightower won over Ryan Anderson by pin in 3:56
 
Winnetonka 57, Chillicothe 18
103 - Open to Kront
112 - Tanner Thompson won over Partridge by pin in :58
119 - Travis Henry lost to Tran 18-5
125 - Open to Davis
130 - Dallas Stacy lost to Kront by pin in 5:08
135 - Kelly Huff lost to Alexander by pin in :28
140 - Caleb Coleman lost to Leeper by pin in :30
145 - Derrick Duff lost to Green 8-4
152 - Jon Black lost to Auila 19-6
160 - Austin Hatfield lost to Haggood 6-1
171 - Stephen Quinn lost to Capp 1-0
189 - Cory Lowe won by pin in 1:00
215 - Clayton Dahlberg lost to Bonillo by pin in 1:45
285 - Jake Hightower won over Rodriquez by pin in 1:52
 
Truman 33, Chillicothe 33
103 - both teams were open
112 - Tanner Thompson lost to Darring White by pin in 2:58
119 - Travis Henry lost to A. J. Jones 26-10
125 - both teams were open
130 - Dallas Stacy lost to Jordan Fears 10-2
135 - Kelly Huff lost to Langdon Wheeler by pin in :59
140 - Caleb Coleman won with a bye
145 - Derrick Duff lost to Braden James by pin in 1:26
152 - Jon Black won over P. J. Thompson by pin in 3:02
160 - Austin Hatfield lost to Garret Garmon by pin in 5:25
171 - Stephen Quinn won over Garret Williams by pin in 1:50
189 - Cory Lowe won over Rudy Hernandez by pin in :46
215 - Clayton Dahlberg won over Blaine Scott 15-9
289 - Jake Hightower won with a bye
 
Lee's Summit North 41, Chillicothe 30
103 - both teams were open
112 - Tanner Thompson won with a bye
119 - Travis Henry lost to Daniel Tyrrel 18-2
125 - open to Will Thomas
130 - open to Chad Haman
135 - Kelly Huff lost to Chet Ford by pin in :48
140 - Caleb Coleman lost to Sebastian Esquinca by pin in 1:52
145 - Derrick Duff lost to Nathan Warman by pin in 1:28
152 - Jon Black won over Jacob Robertson 12-3
160 - Austin Hatfield lost to Trevor Evensen by pin in 1:25
171 - Stephen Quinn won over Trent Evensen 11-1
189 - Cory Lowe won over Brian Snyder by pin in 1:09
215 - Clayton Dahlberg won over Sean Summers 14-5
289 - Jake Hightower won over J. J. Marguardt by pin in 1:57
 
Marshall 45, Chillicothe 36
103 - open to Greg Bledsoe
112 - Tanner Thompson lost to Brandon Stanley 8-7
119 - Travis Henry won with a bye
125 - both teams open
130 - open to Jacob Teague
135 - Kelly Huff lost to Tyler Key by fall in 1:10
140 - Caleb Coleman lost to Mike Marburger by pin in :29
145 - Derrick Duff won with a bye
152 - Jon Black won over Eden Elfrink by fall in 3:28
160 - Austin Hatfield lost to Jerrad Kelly by pin in 2:38
171 - Stephen Quinn won with a bye
189 - Clayton Dahlberg won over Matt Margurger by pin in 4:25
215 - Cory Lowe won over Dylan Chevalier by pin
289 - Jake Hightower won over Dustin Hackett by pin

Double Dual with Mexico at Marshall

 Mexico 34, Chillicothe 33
103 -
both teams open
112 - Blake Briner lost to Christian Blankenship by pin in 4:17
119 - Travis Henry lost to Sinton Adams by pin in 1:56
125 - Cameron Breedon lost to Monterior Burton by pin in 1:43
130 - Dallas Stacy lost to Dylan McClain by pin in 1:02
135 - Kelly Huff won with a bye
140 - Caleb Coleman lost to Brendan Stuart by pin in 1:08
145 - Derrick Duff lost to DeVonte Shivers 20-6
152 - Jon Black won with a bye
160 - Blake Brose beat Patrick Ensler 15-0
171 - Stephen Quinn beat Havlan Jacobs 4-3 in overtime
189 - Tyler Skipper beat Andrew Cauthron by pin in 3:17
215  - Cory Lowe beat Josh Harlan 14-6
285 - Jacob Hightower beat Chad Mattingly 1-0
 
Chillicothe 39, Marshall 37
103 - Katie McMullen lost to Greg Bledsoe 13-1
112 - Blake Briner lost to Brandon Standley by pin in 2:52
119 - Travis Henry won with a bye
125 - Cameron Breedon lost to Josh Smith by pin in 1:05
130 - Dallas Stacy lost to Nic Hoffman 12-7
135 - Kelly Huff lost to Jacob Teague by pin in :31
140 - Caleb Coleman lost to Mike Marburger by pin in 1:10 
145 - Derrick Duff won with a bye
152 - Jon Black beat Eden Elfrink by pin in 1:37
160 - Blake Brose lost to Jared Kelly by pin in 3:18
171 - Stephen Quinn won with a bye
189 - Cory Lowe beat Matt Marburger 7-0
215 - Tyler Skipper won with a bye
285 - Jacob Hightower lost to Dustin Hacket by pin in :18

Smithville Tournament - 7th
     Chillicothe finished seventh in the eight team Smithville Tournament. Only seven Hornet wrestlers took part in the Saturday tournament.
1st - Marceline     339.5
2nd - Smithville     273.5
3rd - Lawson        229.5
4th - Maysville      216
5th - Butler           149
6th - Grain Valley  139.5
7th - Chillicothe   138
8th - Plattsburg      103
 

Individual Place Finishers:
112lbs - Tanner Thompson 3rd Place
119lbs - Travis Henry - 5th Place
160lbs - Stephen Quinn - 2nd Place
171lbs - Blake Brose - 4th Place
189lbs - Cory Lowe - 3rd Place
215lbs - Tyler Skipper  3rd Place

285lbs - Jacob Hightower 2nd Place
All other weight classes for Chillicothe were open.

 

Cameron 48, at Chillicothe 33
103 - Chillicothe was open to Adam McMain
112 - Blake Briner lost to Landon Ocker by pin in 5:48
119 - Travis Henry lost to Kyle Staiger by pin in 4:45
125 - Dallas Stacy lost to Garrett Uthe by pin in 2:58
130 - Chillicothe was open to Dakota Goll
135 - Kelly huff lost to Cameron Ruckman by pin in 1:38

140 - Caleb Coleman lost to Kemper Kellerstrass by pin in 2:27
145 - Derrick Duff won over Mitch Colson by pin in 5:58
152 - Jon Black lost to Tyler Daniel by pin in 5:30
160 - Stephen Quinn won with a bye
171 - Blake Brose won over Kelly Pluckett by pin in 3:05
189 - Cory Lowe won over Sawyer Marlay 9-2
215 - Clayton Dahlberg won over Lucas Tunks by pin in 3:02
289 - Jake Hightower won with a bye.
 

In what may be a first at Chillicothe, Cameron's Emily Webster beat Chillicothe's Katie McMullen in a 103 pound junior varsity match. It is believed to be the first all-female high school wrestling match in Chillicothe.
 

 at Savannah 45, Chillicothe 30
103 - both teams were open
112 - Travis Henry lost to Cody Hummer by pin in 1:46
119 - Cameron Breedon lost to Josh Hartman by pin in 1:34
125 - Dallas Stacy lost to Tanner Aebersold by pin in 4:24
130 - Chillicothe was open to Seth Sexton
135 - Caleb Coleman lost to Skyler Moran by pin in 2:58

140 - Derrick Duff lost to Gage Barton 4-1
145 - Miles McLemore lost to Josh Dilly by pin in 5:54
152 - Jon Black lost to Robbie Burton by pin in 1:40
160 - Stephen Quinn beat Bryson Tinker by pin in 3:07
171 - Blake Brose beat Josh Glise by pin in 1:11
189 - Cory Lowe beat Rosco McCorton by pin in :57
215 - Tyler Skipper beat Evan Couldry by pin in :52
289 - Jake Hightower won with a bye.

 Lathrop 41, Chillicothe 39 (at Savannah double dual)

103 - Chillicothe was open to Bryson Bloss
112 - Travis Henry lost to Jared Pitter by pin in 1:52
119 - Cameron Breedon lost to Bryan Krauth by pin in :16
125 - Dallas Stacy beat Collin Hahr by pin in 2:50
130 - Chillicothe was open to Ronnie Ross
135 - Caleb Coleman lost to Carl Bruner by pin in :41

140 - Derrick Duff lost to Caleb Hartzell 22-6
145 - Miles McLemore won with a bye
152 - Jon Black won with a bye
160 - Stephen Quinn won with a bye
171 - Blake Brose beat Tyler Berg 7-1
189 - Cory Lowe beat Cole Hicks by pin in 1:32
215 - Tyler Skipper lost to Curtis Miller by pin in 3:33
289 - Jake Hightower beat McKennon Cordes by pin in :45

 

Marshall Tournament - 3rd

     Chillicothe finished tied for 3rd in the Marshall Tournament. Warrensburg took 1st with 211.5 points, Helias 2nd with 207 points, Chillicothe and Webb City tied for 3rd with 127.5 points, Mexico was 5th with 109 points, Gallatin 6th with 105.5 points, Marshall 7th with 85 points and Missouri Military Academy 8th with 35.5 points

103 - Chillicothe was open
112 - Chillicothe was open
119 - Chillicothe was open
125 - Dallas Stacy finished 5th
       
lost to Monterio Burton of Mexico by pin in 2:45
        lost to Zach Kirk of Webb City 17-11
        beat Josh Smith of Marshall 13-3
130 - Charlie Pepper finished 2nd (pool play)
        beat Zach Gustafson of MMA by pin in :29
        beat Hadley Stonner of Helias 5-1
        beat Tyler Key of Marshall by pin in 1:22
        lost to Justin Landes of Webb City 18-9
135 - Chillicothe was open
140 - Chillicothe was open
145 - Miles McLemore finished 4th
        beat Brandon Ness of Gallatin 7-0
        lost to Ian Yoakum of Helias 12-1
        beat Austin Campbell of Marshall by pin in1 :33
        lost to Brandon Ness of Gallatin by pin in 4:50
152 - James Maxwell finished 4th
        beat Patrick Enslen of Mexico 13-6
        lost to David Scheppers of Helias by pin in 1:47
        beat David Williams of MMA by pin in 1:08
        lost to Matt Atkinson of Gallatin by pin in 5:39
160 - Stephen Quinn finished 1st
       
won with a bye
        beat Jefferson Thomas of Helias 15-7
        beat Cole Rogers of Warrensburg 8-1
171 - Clayton Dahlberg finished 2nd
        beat James Schwank of MMA 8-5
        beat Haylon Jacobs of Mexico 11-5
        lost to Austin Gelbach of Warrensburg 19-4
189 - Cory Lowe finished 2nd
        beat Ben Hefler of MMA by pin in 2:27
        beat Justin Jacks of Webb City by Technical Fall 21-5
        lost to Travis Miller of Warrensburg 9-6
215 - Tyler Skipper finished 3rd
        beat Matt Callis of MMA by pin in 4:35
        lost to Josh Harlan of Mexico by pin in 3:12
        beat Austin Bunskoetter of Helias by pin in 1:49
        beat Taven Gehring of Webb City 10-8
285 - Jacob Hightower finished 4th (pool play)
        lost to Chris Jacobsen of Warrensburg by fall in 3:53
        beat Diego Carmango of MMA by pin in 1:08
        lost to Dustin Hackett of Marshall by pin in :41
        lost to Nick Lagohny of Gallatin by pin in 5:00

Maryville 39, at Chillicothe 38
103 - Katie McMullen lost to Kelton Baker by pin in 13 seconds
112 - Tanner Thompson won with a bye
119 - Travis Henry lost to Dakota Carmichael 10-8 in overtime
125 - Cameron Breedon lost to Danner Merrill by pin in 39 seconds
130 - Caleb Coleman won with a bye
135 - Charlie Pepper beat Matt Barnett by pin in 1:09
140 - Derrick Duff won with a bye
145 - Miles McLemore beat Will McMahon by pin in 15 seconds
152 - James Maxwell lost to Bryce Alexander by pin in 1:53
160 - Stephen Quinn beat matt Davis 9-3
171 - Clayton Dahlberg beat Clay Boyles by pin in 35 seconds
189 - Cory Lowe lost to Derek Dean by pin in 4:39
215 - Tyler skipper lost to Tyler Hayse by pin in 2:21
285 - Jacob Hightower lost to Jason Davis by pin in 4:13


Brookfield 51, Chillicothe 15
103 - Katie McMullen lost to Weston Tschannen by pin in 2:41
112 - Tanner Thompson lost to Marshall Mears by pin in 4:34
119 - Travis Henry won with a bye
125 - Dallas Stacy lost to Cory Turpin by pin in 5:56
130 - Caleb Coleman won with a bye
135 - Charlie Pepper lost to Jordan Orr 9-8
140 - Chillicothe was open to Gary Lindsay
145 - Miles McLemore lost to Austin Lindsay by pin in 3:29
152 - Stephen Quinn lost to Jacob Buckallew 3-0
160 - Blake Brose lost to Austin Evans 12-3
171 - Clayton Dahlberg lost to Mike McCollum 2-0
189 - Cory Lowe lost to Ethan Molloy by pin in 5:37
215 - Tyler Skipper lost to John Swift 13-5
285 - Jacob Hightower beat Derek Scates 4-2

Plattsburg Duals
119 Travis Henry
      lost to Seth Buhman of Maysville by pin in :59
      lost to Terry Small of Plattsburg 8-6
      lost to James Taylor of Polo by pin in 1:14
      beat Josh Hartman of Savannah by pin in 1:25
      lost to Terry Small of Plattsburg by pin in 5:20
130 Charlie Pepper - 2nd Place
      beat Dylan Flowers of Polo by pin in 1:18
      beat Skylar Moran of Savannah by pin in :58
      beat Logan Flannery of Maysville by pin in 1:14
      beat Brett Stevenson of Plattsburg 5-4
      lost to Mike Schmidt of Central by injury default
145 Miles McLemore - 5th Place
    
 lost to Max Whitsell of Maysville 9-4
      beat Dakota Moore of Central 8-5
      lost to Austin Lindsay of Brookfield by pin in 1:21
      beat Dutch Debuhr of Rock Port by pin in 1:31
152 Stephen Quinn - 2nd Place
      lost to Jake Rhoad of Maysville 10-6
      beat Mike Peeler of Rock Port by pin in :43   
      beat Jake Rhoad of Maysville 9-5
      beat Austin O'Korn of Polo by pin in 2:26
      beat Jacob Buckalew of Brookfield by pin in 1:16
189 Cory Lowe - 4th Place
      beat Jake Thompson of Central 19-5
      lost to Ethan Molloy of Brookfield 10-5
      beat Tyler Glenski of Maysville by pin in 3:37
      lost to Jacob Erdman of Rock Port by pin in 5:19
      lost to Sawyer Marley of Cameron 7-5
215 Tyler Skipper - 3rd Place
      beat Jon Swift of Brookfield 22-8
      beat Lucas Tunks of Cameron by pin in 4:51
      lost to Ben McCord of Central by pin in 2:41     
      beat Evan Couldry of Savannah by default
      beat Drew Ellison of Rock Port 9-6
 

Benton 50, Chillicothe 16

103 Katie McMullen lost to Jesse Walters 23-10

112 Chillicothe was open to Bryson Dixon

119 Travis Henry lost to Jake Chellew 15-0

125 Cameron Breeden lost to Tanner Murphy by pin in2 :36

130 Caleb Coleman lost to Bryson Santer  12-0

135 Charlie Pepper beat Brady Conroy 6-2

140 Chillicothe was open to Nelson Snapp

145 Miles McLemore lost to Matt Brown 18-3

152 Stephen Quinn beat John Griem 16-6

160 Blake Brose lost to Spencer Brown 5-4

171 Nick Plummer beat Chris Puett 8-2

189 Cory Lowe lost to Dustin Williams 16-1

215 Tyler Skipper beat Jordon Ide by pin in 2:43

285 Chillicothe was open to Nick Taul

 

 Chillicothe 37, Staley 31 at Smithville (double dual)

103 Katie McMullen lost to Aaron Engle by pin in :34

112 Blake Briner lost to Trevor Engle 6-5

119 Travis Henry lost to Jeremy Goss 7-5

125 Chillicothe was open to Roman Khachturyan

130 Dallas Stacy lost to Eric Hensley by pin in 1:59

135 Charlie Pepper beat Nick Brown by pin in 3:37

140 Claude Mathews lost to Tommy Elsrode 10-0

145 Miles McLemore lost to Patrick Rhoads by pin in 3:22

152 Stephen Quinn beat James Jeske by pin in :59

160 Blake Brose beat Trevor Bouchard 9-1

171 Nick Plummer beat Taylor Lein by pin in 2:49

189 Cory Lowe beat Orlando Hill by pin in :49

215 Tyler Skipper beat Cole Findley by pin in 1:47

285 Both teams were open

 

 at Smithville 45, Chillicothe 33

103 Katie McMullen won with a bye

112 Blake Briner lost to Jordan Bowman by pin in 1:49

119 Travis Henry lost to Ryan Gregalunas by pin in :45

125 Chillicothe was open to Brian Jiminez

130 Dallas Stacy lost to Ben Louchios by pin in :55

135 Charlie Pepper beat Anthony Street by pin in 1:00

140 Claude Mathews won with a bye

145 Miles McLemore lost to Cory Neff by pin in 5:55

152 Stephen Quinn beat James Johnston 12-1

160 Blake Brose beat Austin Elwein by pin in 3:40

171 Nick Plummer beat Christian Shelley 4-3

189 Cory Lowe beat Jake Burks by pin in 2:48

215 Tyler Skipper lost to Mike Chastain by pin in :21

285 Chillicothe was open to Josh Mugrage


Midland Empire Conference Tournament - 4th

      130 pounder Charlie Pepper took the fold to help Chillicothe finish 4th in the Midland Empire Conference Tournament at St Joseph Lafayette. Benton won the team title with 7 champions and 329.5 points. Maryville was 2nd with 274 points, Smithville with 198 points, Chillicothe with 192 points, Lafayette with 187 points, Savannah with 171.5 points and Cameron with 165.5 points. LeBlond does not have a wrestling program.

103 Katie McMullen 0-5
    
lost to Adam McMain of Cameron by pin in :40
     lost to Cody Hummer of Savannah by pin in 1:03
     lost to Jesse Walters of Benton by pin in 1:53

     lost to Kelton Baker of Maryville by pin in :16
     lost to Cameron Bohnsack of Lafayette by pin in :46

112 Blake Briner 2-3 for 4th place

     lost to Bryson Dixon of Benton by pin in :30
     lost to Derek Bohnsack of Lafayette in :57
     lost to Landon Ocker of Cameron 20-5
     beat Austin Jones of Smithville by pin in :24
     beat Josh Hautman of Savannah by pin in 1:50

119 Travis Henry 0-3
     lost to Dakota Carmichael of Maryville by pin in :54
     lost to Ryan Gregalunas of Smithville by pin in 1:19
     lost to Ronald Renfrow of Lafayette 15-5

125 Chillicothe was open

130 Charlie Pepper went 5-0 for 1st place
    
beat Tanner Murphy of Benton 7-2

     beat Dakota Goll of Cameron 10-3
     beat Ben Louchios of Smithville 7-1
     beat Will Twaddle of Maryville by pin in 1:11
     beat Skylar Moran of Savannah 11-1

135 Chillicothe was open

140 Claude Mathews went 2-3 for 3rd place
     lost to Nelson Snapp of Benton 15-0
     lost to Kemper Kellerstrass by pin in 2:37
     lost to Pat Nachtrab of Lafayette by pin in 1:12
     beat Matt Barnett of Maryville 12-6
     beat Zach Blohm of Smithville by pin in 3:39

145 James Maxwell went 2-3  for 4th place
     beat Cory Neff of Smithville by pin in 1:38
     beat Mitchell Colson of Cameron by pin in :29
     lost  to J. J. Flint of Lafayette by pin in 4:15
     lost to Matt Brown by pin in 3:18
     lost to Robbie Brown of Savannah by pin in 5:15

152 Stephen Quinn went 3-1 for 2nd place
     beat Josh Dilley of Savannah by pin in :21
     beat Adam Chayse of Lafayette 11-3
     beat James Johnson of Smithville by pin in 1:03
     lost to Bryce Alexander of Maryville 7-1

160 Blake Brose went 4-1 for 2nd place
     lost to Spencer Brown of Benton 5-2
     beat Anthony Bearden of Lafayette by pin in 5:36
     beat Matt Davis of Maryville 13-5
     beat Austin Ellwein of Smithville 15-3
     beat Josiah Glise of Savannah by pin in 1:48    

171 Chillicothe was open

189 Nick Plummer went 3-2 for 3rd place
     beat Sawyer Marley of Cameron by pin in 3:28
     beat Evan Couldry of Savannah by injury default
     lost to Dustin Williams of Benton 22-7
     lost to Derek Dean of Maryville 3-1
     beat Jake Burks of Smithville 2-1

215 Tyler Skipper went 0-2 for 3rd place
     lost to Mike Chastain of Smithville by pin in 5 :17
     lost to Tyler Hayse of Maryville by pin in 1:06

285 Jake Hightower went 0-2
     lost to Nick Taul of Benton by pin in 3:28
     lost to Jacob Cameron of Lafayette by pin in 5:57


 

at Trenton 48, Chillicothe 24

103 Katie McMullen lost to Brandon Dolan by pin in 2:48
112 Blake Briner lost to Karson Hill by pin in 3:31

119 Travis Henry lost to Bruce Fair by pin in 2:56

125 Cameron Breedon lost to Cory Holloway by pin in 1:08

130 Caleb Coleman lost to Jason Bailey by pin in 1:23
135 Charlie Pepper beat Trevor Whitley by pin in 4:44

140 Claude Mathews lost to Clay O'Neal by pin in 2:40
145 Derrick Dubb lost to Kody Hicks by pin in 2:40
152 Miles McLemore won with a bye
160 John Black lost to Jon Stowers 5-4
171 Cory Lowe beat Thomas Hutton by pin in 1:19

189 Nick Plummer beat Justin Brinser by pin in 3:27
215 Tyler Skipper lost to Kade Kinney 6-4
285 Both teams were open

 

 Double Dual: Chillicothe 38, Hamilton 35

103 Chillicothe was open to Cole Whitaker
112 Tanner Thompson beat Fabio Kurmann 16-1

119 Cameron Breeden lost to Dylan King by injury default

125 Dallas Stacy lost to Mike Lamp by pin in 1:54

130 Caleb Coleman lost to Taylor Bills by pin in 5:20
135 Charlie Pepper beat Matt Schieber 14-0 

140 Claude Mathews lost to Cole Crawford by pin in :22
145 James Maxwell won with a bye
152 Stephen Quinn beat Davie Ree 5-4
160 John Black beat Garrett Henderson 7-4
171 Cory Lowe won with a bye 

189 Nick Plummer beat Hayden Horneck 16-1
215 Tyler Skipper lost to Robbie Routh by pin in 4:35
285 Chillicothe was open to Coty Fordyce

 

Marceline 48, Chillicothe 24
103 Chillicothe was open to Matt Smith
112 Tanner Thompson won with a bye

119 Cameron Breeden lost to Austin Paahler by technical pin

125 Dallas Stacy lost to Zach Weaver by pin in 5:58

130 Caleb Coleman lost to Johnny Lemmond by pin in 2:44
135 Charlie Pepper lost to Nick Cordray 8-7 

140 Claude Mathews lost to Josh Weaver by pin in 2:26
145 James Maxwell lost to Cole Hayward by pin in 4:46
152 Stephen Quinn beat Nick McCollum 11-5
160 John Black beat Dalton Comstock by pin in 1:18
171 Cory Lowe won with a bye 

189 Nick Plummer lost to Matt bell 6-3
215 Tyler Skipper beat M. J. Bradley 7-3
285 Chillicothe was open to Luke Brehm

 

Lafayette 38, Chillicothe 29

103 Both teams were open
112 Tanner Thompson beat Cameron Bohnsack 7-3

119 Travis Henry lost to Derek Bohnsack by pin in 2:46

125 Dallas Stacy beat Kenny Turner by pin in :51

130 Caleb Coleman lost by technical fall 16-0
135 Charlie Pepper beat Skylar Adams 11-1

140 Claude Mathews lost to Patrich Nachtrab 10-6
145 Chillicothe was open to J. J. Flint
152 Jon Black lost to Chayse Adams by pin in 3:07
160 Blake Brose beat Anthony Bearden by technical fall in 5:35
171 Cory Lowe beat Taylor Bryant by pin in 1:00

189 Nick Plummer  beat Jacob Allen 20-3
215 Tyler Skipper lost to Jacob Cameron by pin in 1:46
285 Sheldon Boyles lost to Zach Way by pin in 45 seconds

 

District Tournament - 9th of 14
      Chillicothe will send four wrestlers to the state wrestling tournament after finishing 9th out of 14 teams in District #2. Kirksville won the event with 11 qualifiers including 7 champions and 274.5 points. Moberly was 2nd with 146.5 points followed by Fulton 112, Boonville 100.5, Mexico 96, Westminster Christian 94.5, Winfield 86.5, MICDS 84, Chillicothe 82.5, Marshall 60, McCluer South 55.5, Missouri Military Academy 31.5, Priory 17, Clayton 14.
Individual Competitors for Chillicothe:
112 Tanner Thompson

     lost to Brandon Standley of Marshall by fall in 1:16

     lost to Wardell Morgan of McCluer South by fall in 2:49
119 Travis Henry

     beat Tony Hayes of Priory 9-4
     lost to Trevor Ditto of Boonville 19-1
     lost to Tyler Sorter of Winfield 16-0
135 Charlie Pepper - 1st Place
     beat Nathan Hoff of Boonville by fall in 1:12
     beat Brendan Stuart of Mexico 9-8
     beat Dick Ross of Westminster 4-2
140 Claude Mathews
    
lost to Lee Johnson of Moberly by fall in2 :25
     lost to Drew Snodgrass of Clayton 7-0
145 James Maxwell
     lost to Mike Zerr of Winfield by fall in 3:00
     lost to Dylan Huffman of Moberly by fall in 2:24
152 Stephen Quinn - 3rd place
     beat Jeremy Bader of Boonville by fall in :53
     lost to Travis Lang of Kirksville 1-0
     beat Gordon Lane of Winfield 3-0
     beat Davis Kelerher of Moberly 5-2
160 Blake Brose - 4th
     beat Jared Fox of Kirksville by fall in 2:41
     lost to Willie Williams of McClure South 13-4
     beat Tyler Schanzmeyer of Boonville 14-7
     lost to Jared Fox of Kirksville 9-1
171 Cory Lowe - 2nd
     beat Ricky Toler of Berkley by fall in 1:08
     beat Helmut Rentschler of Kirksville by fall in 4:12
     beat Ghazi Albanna of MICDS by fall in 5:12
     lost to Blake Stevens of Boonville by fall in 1:12
189 Nick Plummer
     lost to Weston Keleher of Moberly 10-2
     beat Miles Cody of McCluer South 18-1
     beat Daniel Blunk-Piper of MICDS by fall in 1:20
     lost to Max Piazza of Westminster 9-1
215 Tyler Skipper
     lost to Kyle Huffman of Moberly 11-5
     beat Matt Marbunger of Marshall 8-2
     lost to Josh Harlan of Mexico by fall in 2:51
275 Jacob Hightower
    
lost to Chris Bishop of Westminster by fall in 1:12
 
    lost to Eric Leffeler of Winfield by fall in 2:37

 
MSHSAA Championships
      Chillicothe was shut out of the medals at the MSHSAA Wrestling Championships. The Hornets finished with 10 points and a tie for 35th place.
135 Charlie Pepper
    
beat Joey McLain of Platte County 6-2,
     lost to Michael Merritt of Monett 5-2 in overtime
     beat Skyler Adams of St Joseph Lafayette by pin in 1:43
     lost to Steven Morey of Reeds Springs 6-4
152 Stephen Quinn
     lost to Chaz Lyman of Excelsior Springs by pin in 1:39
     beat Mark Phillips of Hancock 7-1
     lost to Josh Moffett of Bolivar 7-2
160 Blake Brose
     lost to Scotty Wilson of Monett 7-2
     beat Aaron Hudson of Affton by pin in 2:18
     lost to Jared Fox of Kirksville 4-3
171 Cory Lowe
     lost to Micah Bell of St Clair by pin in 3:27
     beat Justin McGee of Harrisonville 5-3
     lost to Joe Pace of Platte County 10-2
 

Post Season Banquet Awards:
Ideal Wrestler Award - Stephen Quinn
Coaches Award - Charlie Pepper
Most Improved Award - Cory Lowe

Christopher Earley Memorial Scholarships ($500 each) - Stephen Quinn, Cory Lowe, Charlie Pepper, Jacob Hightower and James Maxwell
     Stephen Quinn finished with a career record of 107-44, making him just the third Hornet wrestler to surpass the 100 career wins total. He also was just the fourth Hornets wrestler to qualify for the state tournament all four years. Quinn led the team this season in wins, Decisions, 3 point Near Falls, Takedowns and Major Decisions.
     Cory Lowe led the team in Points, Pins, First Takedowns and Reversals.
     Charlie Pepper was a three time state qualifier and led the team in 2 point near falls.

 

Contact Us
administrator@chshornets.com