2000 Hornets Track

Coach Bill Shaffer
Conference: 5th, District: 11th, State: No Qualifiers
 

Kearney Quintangular Kearney 150, Excelsior Springs 119, Platte County 115, Smithville 82, Chillicothe 66

100

200

400

1) Jones - Platte Co - 11.38

1) Jones - Platte Co - 23.46
3) Cody Denton - 24.4
5) Mitchell Cooper - 25.0

1) Hollen - Platte Co - 54.41
2) Cody Denton - 55.06
5) Levi Yardley - 56.3

800

1600

3200

1) McDougal - Kearney - 2:03

1) McDougal - Kearney - 4:49

1) Jennings - Platte Co - 11:00.5
4) Loyd Heaton - 11:25

110 Hurdles

300 Hurdles

4x100

1) Baldwin - Excl Spgs - 16.7
2) Mitchell Cooper - 17.3
3) Brandon Boswell - 18.42

1) Baldwin - Excl Spgs - 42.97
3) Mitchell Cooper - 44.8

1) Kearney - 46.49

4x200

4x400

4x800

1) Platte County - 1:38.4

1) Kearney - 3:44

1) Kearney - 8:48.5

Shot Put

Discus

Long Jump

1) Wells - Kearney - 46-4
5) Travis Keith - 40-4

1) Smith - Excl Spgs - 141-8
4) Jake Garrison - 118-2

1) Quackenbush - Smithville - 19-7.5

Triple Jump

High Jump

Pole Vault

1) Quackenbush - Smithville - 42-4

1) Simmons - Excl Spgs - 6-6

1) Manion Cole - 10-6
2) Adam Martins - 10-6


Warrensburg Relays (All events relay style) Ruskin 82, Park Hill South 82; Excelsior Spring s72, Warrensburg 70, Raymore Peculiar 62, O'Hara 44, Knob Noster 43, Clinton 39, Richmond 34, Lexington 11, Chillicothe 29, Harrisonville 28, Odessa 26, Boonville 20, Marshall1 6, Pleasant Hill 7, Sedali1 Smith Cotton 2

6400 Relay

1600 Relay

Freshman 400 Relay

1) Warrensburg 20:09.1

1) Knob Noster - 3:50.5

1) Park Hill South 47.36
2) Shane Kempton, Jared Williams, Jon Lindley, Cody Denton - 47.8

400 Relay

Throwers 400 Relay

Sprint Medley Relay

1) Ruskin - 45.7

1) Harrisonville - 50.8

1) Park Hill South - 1:41.2

Distance Medley Relay

9/10 800 Relay

800 Relay

1) Clinton - 11:17.1

1) Marshall - 1:38.1
4) Shane Kempton, Jared Williams, Chris Gamblian, Cody Denton - 1:43

1) Ruskin - 1:35.4

3200 Relay

400 Shuttle Hurdle Relay

1600 Relay

1) Clinton - 8:33.3

1) Ruskin - 1:02.3
5) Manion Cole, Brandon Boswell, Levi Yardley, Mitchell Cooper - 1:10.2

1) Ruskin - 3:34.4
8) Shane Kempton, Levi Yardley, Cody Denton, Mitchell Cooper - 3:46.7

Shot Put Relay

Discus Relay

Long Jump Relay

1) Excelsior Springs 130-6

1) Harrisonville - 399
4) Jake Garrison, Clayton Canepari, Eric Sensenich 343

1) Ruskin - 59-5.25

Triple Jump Relay

High Jump Relay

Pole Vault Relay

1) Ruskin 110-9

1) Park Hill South 18-5

1) Excelsior Springs - 36-6
5) Manion Cole, Jon Lindley, Adam martens 29-6

 

Chillicothe Relays Maryville 140, Platte Co 99, Carrollton 53, Lafayette 42, Brookfield 38, Lawson 36, Chillicothe 34, Marshall 32, Hamilton 31, Richmond 26, Trenton 16, Cameron 12

100

200

400

1) Kirk Peterson - Platte Co - 11:35

1) Pat Jordan - Maryville - 23.46

1) Levi Yardley - 55.35
5) Cody Denton - 56.67

800

1600

3200

1) Ross Hullinger - Maryville - 2:13.7

1) Danny Holmes - Lawson - 5:01.35

1) Shane Praiswater - PC - 10:55.74
3) Loyd Heaton -11:20.98

110 Hurdles

300 Hurdles

4x100

1) Jason Garrett - Maryville - 14.85
5) Mitchell Cooper - 17.31

1) Jason Garrett - Maryville - 44.27
6) Mitchell Cooper - 47.72

1) Maryville - 45.84

4x200

4x400

4x800

1) Carrollton - 1:38.94
5) Chillicothe - 1:41.21

1) Lawson - 3:50.34

1) Platte Co - 8:39.77

Shot Put

Discus

Long Jump

1) Dan McKim - Maryville - 52-8.5

1) Dan McKim - Maryville - 161-4
5) Jake Garrison - 129-8

1) Pat Jordan - Maryville - 20-2

Triple Jump

High Jump

Pole Vault

1) John Hoover - Brookfield - 39-1.75

1) Pat Jordan - Maryville - 6-2

1) Gary Mautino - Carrollton - 12-0
2) Adam Martens - 11-6 (tie)
5) Manion Cole - 11-0

 

Platte County Relays - Maryville 147, Platte County 133, Park Hill South 109, Smithville 54, Raymore Peculiar 36, Trenton 30, Chillicothe 26, Savannah 23

100

200

400

1) Platte Co - 11.23

1) Maryville - 23.40

1) Platte County - 53.47
5) Cody Denton
6) Levi Yardley

800

1600

3200

1) Park Hill South - 2:08.25

1) Raymore Peculiar - 4:45

1) Platte Co - 10:46.51

110 Hurdles

300 Hurdles

4x100

1) Maryville - 15.17
5) Mitchell Cooper

1) Maryville - 42.22
4) Mitchell Cooper

1) Maryville - 45.3
5) Jon Lindley, Whitney Wiegel, Shane Kempton, Jared Williams

4x200

4x400

4x800

1) Maryville - 1:36.14
4) Mitchell Cooper, Shane Kempton, Cody Denton, Levi Yardley

1) Park Hill South - 3:37.2
5) Mitchell Cooper, Shane Kempton, Cody Denton, Levi Yardley

1) Park Hill South

Shot Put

Discus

Long Jump

1) Maryville - 50-1

1) Maryville - 155-5

3) Jake Garrison

1) Maryville - 19-6.25

Triple Jump

High Jump

Pole Vault

1) Smithville - 37-11

1) Maryville - 6-2

1) Maryville - 12-6
5) Adam Martens
6) Jon Lindley

 

Quad States Relays at NWMSU Maryville 133, Hickman Mills 114, Beatrice, NE 88, Excelsior Springs 87, KC Southeast 53.5, Benton 50.5, Chillicothe 39, Lafayette 31, Cameron 28.5, Savannah 18, Smithville 16.5

100

200

400

1) Terrance Roland-H Mills - 10.80

1) not held

1) Hickman Mills - 51.68
4) Levi Yardley - 53.46
7) Cody Denton - 54.97

800

1600

3200

1) Blake Henning - Beatrice - 2:04.1

7) Brady Ward - 2:20.43

1) A. Barton - Lafayette - 4:46.01
6) Brady ward - 5:07.13

1) Matt White - Exc Spgs - 10:50.7
2) Lloyd Heaton - 10:59.6

110 Hurdles

300 Hurdles

4x100

1) Jason Garrett - Maryville - 14.76

1) Jason Garrett - M'ville - 40.79
5) Mitchell Cooper - 44.08

1) Hickman Mills - 44.06

4x200

4x400

4x800

1) Hickman Mills - 1:30.92
7) Mitchell Cooper, Shane Kempton, Cody Denton, Levi Yardley - 1:39.44

1) Hickman Mills - 3:31.2
6) Mitchell Cooper, Shane Kempton, Cody Denton, Levi Yardley - 3:46

1) Maryville 8:45.27
6) Cody Quinn, Drew Ward, Brian Dye, Loyd Heaton - 10:07.35

Shot Put

Discus

Long Jump

1) Dan McKim - M'ville - 51-04
7) Travis Keith - 42-4.5

1) Dan McKim - M'ville - 153-08

1) Pat Jordan - Maryville - 21-7

Triple Jump

High Jump

Pole Vault

1) Excelsior Springs - 40-11.75

1) Pat Jordan - Maryville - 6-6

1) J.T. Eals - Exc Spgs - 12-6
4) Adam Martens - 12-0

 

Excelsior Springs Relays - Excelsior Springs 189.5, Platte Co 176, Kearney 104, Richmond 83.5, Chillicothe 56, Savannah 43, Lafayette 42, Benton 42

100

200

400

1) Kirk Peterson - Platte Co - 12.0

1) Excelsior Springs - 24.0
5) Levi Yardley - 25.0
7) Cody Denton -25.2

1) Ethan Holland - Platte Co - 52.4
6) Levi Yardley - 55.6
7) Cody Denton - 55.7

800

1500

3200

1) Benton - 2:08.9
 

1) Kevin McDougal - Kearney - 4:18.9

1) Platte Co - 8:44.5
8) Loyd Heaton -  9:57.10

110 Hurdles

300 Hurdles

4x100

1) Eric Baldwin - Exc Spgs - 16.3
4) Mitchell Cooper - 17.8

6) Brandon Boswell - 18.2

1) Eric Baldwin - Exc Spgs - 42.1
2) Mitchell Cooper - 44.0
8) Brandon Boswell - 47.6

1) Platte Co - 46.0
7) Chris Gamblian, Whitney Wiegel, Shane Kempton, TJ Midgyett - 49.6

4x200

4x400

4x800

1) Platte Co - 1:34.6
5) Jon Lindley, Mitchell Cooper, Cody Denton, Levi Yardley - 1:39.2

1) Platte Co - 3:39.8
3) Mitchell Cooper, Shane Kempton, Cody Denton, Levi Yardley - 3:443.8

1) Platte Co - 8:44.5
8) Cody Quinn, Drew Ward, Brian Dye, Lloyd Heaton - 9:57.1

Shot Put

Discus

Long Jump

1) Bill Thomas - Exc Spgs - 51-11
8) Travis Keith - 40-8

1) Jared Smith - Exc Spgs - 147-5
2) Jake Garrison - 136-5
8) Clayton Canepari - 117-1

1) Jason Wendell - Kearney - 19-5

Triple Jump

High Jump

Pole Vault

1) Jared Smith - Exc Spgs - 49-11.5

1) Excelsior Springs - 6-0
8) Brandon Boswell - 5-4

1) JT Eals - Exc Spgs - 12-6
4) Adam Martins - 11-6

 

Maryville 96, Platte Co 94, KC Southeast 89, KC Lincoln 58, Benton 57, Smithville 47, Lafayette 38, Excelsior Springs 28, Chillicothe 25, Savannah 22, KC Paseo 22, Cameron 15, Westport 1, KC Northeast 0

100

200

400

1) Datson - Lincoln - 11.11

1) Henderson - Lincoln - 22.93

1) Casey - Southeast - 51./43
5) Levi Yardley - 54.1

800

1600

3200

1) Detner - Paseo - ??

1) Praiswater - Platte Co - 4:$2.87

1) Ramsey - Southeast - 10:45.06

110 Hurdles

300 Hurdles

4x100

1) Garrett - Maryville - 15.82

1) Garrett - Maryville - 38.65
3) Mitchell Cooper - 43.2

1) Southeast - 14.95

4x200

4x400

4x800

1) Southeast - 1:32.18

1) Platte Co - 3:34.07
4) Mitchell Cooper, Shane Kempner, Cody Denton, Levi Yardley - 3:39.5

1) Platte Co - 8:29.81

Shot Put

Discus

Long Jump

1) McKim - Maryville - 49-8

1) McKim - Maryville - 168-0
3) Jake Garrison - 128-2

1) Jordan - Maryville - 23-8.75

Triple Jump

High Jump

Pole Vault

1) Cooke - Benton 42-3.75

1) McLaughlen - Benton - 6-2

1) Donavan - Benton - 11-0
6) Dylan Oswalt - 8-0

Weight Throwers Relay: 1) Platte Co - 49.72, 3) Travis Keith, Clayton Canepari, Wade Smith, Jake Garrison - 51.3

 

Lawson 74, Kearney 65, Chillicothe 45

100

200

400

1) Klouse - Kearney - 11.90
3) TJ Midgyett - 12:42
4) Jared Williams - 12.58

1) McNellis - Kearney - 23.88
2) Levi Yardley - 24.47
3) Cody Denton - 24.49

1) Levi Yardley - 53.73
3) Cody Denton - 55.72
4) Shane Kempton - 57.52

800

1600

3200

1) McDougal - Kearney - 2:05.34
4) Brady Ward - 2:15.84

1) McDougal - Kearney - 4:38.8

1) Holmes - Lawson - 10.51
3) Loyd Heaton - 11:07.93

110 Hurdles

300 Hurdles

4x100

1) Freeze - Lawson -17.28
2) Brandon Boswell - 17.68
3) Mitchell Cooper - 17-83

1) Smith - Kearney - 45.32
3) Brandon Boswell - 49.04

1) Kearney - 47.13

4x200

4x400

4x800

1) Kearney - 1:37.74
2) Chillicothe - 1:38.14

1) Chillicothe - 3:43.10

1) Lawson - 8:51.5

Shot Put

Discus

Long Jump

1) Barker - Lawson - 51-2
3) Travis Keith - 43-4.5

1) Barker - Lawson - 140-5
4) Jake Garrison - 132-10.5

1) Wendell - Kearney - 17-7.5

Triple Jump

High Jump

Pole Vault

1) Hartman - Lawson - 36-2.5

1) Brandon Boswell - 5-8

1) Klaus - Kearney - 10-0
2) Dylan Oswalt - 9-6

 

Conference: Maryville - 183, Platte Co 154.5, Smithville 87, Benton 73.5, Chillicothe 68, Lafayette 67, Cameron 35, Savannah 29

100

200

400

1) Peterson - Platte Co - 11.1

1) Peterson - Platte Co - 23.49
5) Cody Denton -24.63
7) Levi Yardley - 24.96

1) Holland - Platte CO - 50.58
4) Levi Yardley - 53.99
7) Cody Denton 54-59

800

1600

3200

1) Holland - Platte Co - 2:06.9
6) Brady Ward - 2:11.09

1) Praiswater - Platte Co - 4:40.08

1) Barton - Lafayette - 10:20.07
4) Loyd Heaton - 10:57.13

110 Hurdles

300 Hurdles

4x100

1) Garrett - Maryville - 14.82
5) Mitchell Cooper - 17.43

1) Garrett - Maryville -39.78
3) Mitchell Cooper - 42.82

1) Maryville - 44.88
7) TJ Midgyett, Brandon Boswell, Whitney Wiegel, Shane Kempton - 50.01

4x200

4x400

4x800

1) Maryville - 1:33.5
4) Mitchell Cooper, Shane Kempton, Cody Denton, Levi Yardley - 1:38.96

1) Platte Co - 3:33.87
2) Mitchell Cooper, Shane Kempton, Cody Denton, Levi Yardley - 3:39.03

1) Platte Co - 8:29.44,
6) Brian Dye, Cody Quinn, Loyd Heaton, Brady Ward - 9:14.99

Shot Put

Discus

Long Jump

1) McKim - Maryville - 51-6
7) Travis Keith - 42-6.5

1) McKim - Maryville - 165-3
5) Jake Garrison - 130-3

1) Jordan - Maryville - 21-5

Triple Jump

High Jump

Pole Vault

1) Cook - Benton - 41-6

1) Jordan - Maryville - 6-6

1) McIntosh - Maryville -1 2.6
2) Manion Cole - 12-6, 4) Adam Martins - 11-6

 

Platte Co 136, Maryville 90, KC Lincoln 80, Benton 56, Lafayette 42, Chillicothe 36, Savannah 27, St Pius X 24, O'Hara 16

100

200

400

1) Dawson - Lincoln - 11.25

1) Benton - 22.73

1) Hollon - Platte Co - 52.42
6) Levi Yardley

800

1600

3200

1) Stageman - Platte Co - 2:06.9

1) Praiswater - Platte Co - 4:45.3

1) Reppel - St Pius - 10:28.8

110 Hurdles

300 Hurdles

4x100

1) Moden - Platte Co - 16.61
4) Mitchell Cooper

1) Mitchell Cooper - 42.4

1) Lincoln-44.25

4x200

4x400

4x800

1) Lincoln Prep - 1>33

1) Platte Co - 3:35
4) Cooper, Kempton, Denton, Yardley - 3:40.2

1) Platte Co - 8:30.2

Shot Put

Discus

Long Jump

1) McKim - Maryville - 49-10
5) Travis Keith - 44-5

1) McKim - Maryville - 166-7
6) Jake Garrison -

1) Carl - Benton - 19-10

Triple Jump

High Jump

Pole Vault

1) Donavan - Benton - 41-1.5

1) McLauglin - Benton - 6-7
5) Brandon Boswell

1) Manion Cole - 11-6

Weight Throwers Relay  - 1) O'Hara 48-62; 4) Keith, Canepari, Smith, Garrison

 

District (Top 4 finish in event goes to Sectionals)- Maryville 129-5, Park Hill South 97, Platte Co 90, Excelsior Springs 82, Lincoln Prep 50, Kearney 48, Paseo 46, Smithville 42, Lafayette 40, Benton 33, Chillicothe 23.5, Savannah 17, Cameron 3, Tarkio Academy 0

100

200

400

1) Peterson - Platte Co - 11.28

1) Dotson - Lincoln - 23.03

1) Holland - Platte Co - 51.99
5) Cody Denton - 54.34

800

1600

3200

1) McDougal - Kearney - 2:00.6

1) McDougal - Kearney - 4:36.3

1) Barton - Lafayette - 10:25.39
8) Loyd Heaton - 11:03.46

110 Hurdles

300 Hurdles

4x100

1) Garrett - Maryville - 15.32

1) Garrett - Maryville - 41.31
5) Mitchell Cooper - 43.14

1) Park Hill South  - 45.2

4x200

4x400

4x800

1) Park Hill South - 1:34.05

1) Park Hill South - 3:33.48
8) Mitchell Cooper, Brady ward, Cody Denton, Levi Yardley - 3:48.34

1) Park Hill South - 8:21.62

Shot Put

Discus

Long Jump

1) McKim - Maryville - 52-6

1) McKim - Maryville - 153-3
5) Jake Garrison - 129-8

1) Jordan - Maryville - 21-11

Triple Jump

High Jump

Pole Vault

1) Cook - Benton - 42-9

1) Jordan - Maryville - 6-6

1) JT Eales - Excl Springs - 13-1
3) Manion Cole - 12-6
5) Adam Martens - 11-0

 

Sectional Meet (Top Four finish in event qualifies for state meet) team scores not kept

100

200

400

1) Roland - Hickman Mills - 10.9

1) Roland - Hickman Mills - 21.8

1) Roland - Hickman Mills - 49.7

800

1600

3200

1) McDougal - Kearney - 1:59.6

1) Milliam - Clinton - 4:24.9

1) Milliam - Clinton - 9:41.8

110 Hurdles

300 Hurdles

4x100

1) Garrett - Maryville - 14.2

1) Garrett - Maryville - 38.9

1) Hickman Mills - 43.5

4x200

4x400

4x800

1) Hickman Mills - 1:29.6

1) Ruskin - 3:25.2

1) Park Hill South - 8:13.15

Shot Put

Discus

Long Jump

1) Fleeman - Pleasant Hill

1) Maid - Harrisonville - 163-6

1) Jordan - Maryville - 21-8

Triple Jump

High Jump

Pole Vault

1) Smith - Excl Springs - 42-10

1) McLauchlen - Benton - 6-8

1) Schussler - Clinton - 14-7
8) Manion Cole - no height reported

              Contact Us          
 administrator@chshornets.com